Skip to footer
Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Sven Rondik: õpetaja tasu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Sven Rondik

Jürgen Ligi artiklile «Dialoogi tõde ja õigus» ning Kari Maripuu artiklile «Palgatõusu küsige õigesti!» täienduseks tahaks meelde tuletada mõned faktid õpetajate palkade kohta.



Õpetajate töötasu üle riigi kinnitatud alammäärad on praegu 2008. aasta tasemel: noorempedagoog 608,18 eurot, pedagoog 644,04 eurot, vanempedagoog 736,07 eurot, pedagoog-metoodik 888,88 eurot. Kui 1. jaanuarist 2009. a tõsteti õpetajate töötasu alammäärasid 8 protsenti, siis esimese poolaasta jooksul viidi need valitsuse otsusega 2008. aasta tasemele tagasi.

Jõudmaks haridustöötajate liidu eesmärgini, et õpetajate töötasu alammäärad algaksid vähemalt vabariigi keskmise palga tasemelt, tegime 2011. a vabariigi valitsusele ja haridus- ja teadusministeeriumile ettepaneku saavutada see tase 2014. aastal. Seda nägi ette ka IRLi riigikogu valimisteks koostatud valimisprogramm.

Võttes aluseks rahandusministeeriumi prognoosi, mis nägi ette vabariigi keskmise palgana 2012. aastal 872 eurot, 2013. aastal 918 eurot ja 2014. aastal 966 eurot, koostasime oma ettepanekud pedagoogide töötasu alammäärade tõstmiseks aastatel 2012–2014.

Meie ettepaneku rakendamine nõudnuks pedagoogide töötasu alammäärade tõstmist 2012. aastal 20 protsenti, 2013. aastal 15 protsenti ja 2014. aastal 15 protsenti. Eesti statistikaameti andmetel oli eelmise aasta neljandas kvartalis riigi keskmine palk 865 eurot ja haridustöötajatel 749 eurot.

Valitsuse lubadus 2013. aastal õpetajate palgaprobleeme lahendada on alles hiljuti antud. Vaadates praegust valitsuse pakkumist tõsta noorempedagoogi töötasu alammäära 15-protsendiliseks ja pedagoogi töötasu alammäära 8-protsendiliseks alates 1. jaanuarist 2013. a, näeme, et see jääb tunduvalt alla prognoositud vabariigi keskmisele palgale.

Koolis töötava magistrikraadiga pedagoogi tasu ei pea võrdlema ega saagi võrrelda kohaliku regiooni töötajate keskmise töötasuga, vaid vabariigi keskmise töötasuga. Nii on 2013. aastal õpetajatele pakutud 700-eurone töötasu tunduvalt alla prognoositava vabariigi keskmise palga (918 eurot). Valitsuse palgatõusu-pakkumine ei puuduta koolides töötavaid vanempedagooge.

Lahendamist vajab ka õpetajate ülemäära suur töökoormus, tema kindlustamine vajalike töövahenditega, tugispetsialistide süsteemi loomine jpm, mida streigi käigus ka õpetajate poolt esitati. Halvimas olukorras on koolieelsete lasteasutuste õpetajad, kelle töötasu on madal ja regiooniti oluliselt erinev, kuna puuduvad üle riigi kehtivad töötasu alammäärad.

Valitsusel ja rahandusminister Jürgen Ligil on võimalus lähiajal tõestada oma hoolivust ja toetust haridusele tervikuna, sealhulgas ka õpetajale. On selge, et riigieelarvest lisaraha eraldamiseta ja lootes ainult haridusreformile, mis kestab hulk aastaid, ei ole võimalik õpetajate töötasu küsimusi niipea lahendada.

Kommentaarid
Tagasi üles