:format(webp)/nginx/o/2023/03/08/15187671t1h07ba.jpg)
Itaalia päevaleht Il Foglio kirjutas luureraportile tuginedes, et endine Venemaa riigipea Dmitri Medvedev tellis Wagneri palgasõduritelt Itaalia kaitseministri Guido Crosetto mõrva.
Info Crosetto eest pakutud 15-miljonilise pearaha kohta jõudis Itaalia luureni eelmisel nädalal. Sellele järgnesid Crosetto süüdistused Wagnerit hübriidrünnakute korraldamises ning tegi nad vastutavaks migrandisurve kasvu pärast.
«Minu hinnangul võib nüüd juba kindlalt väita, et Aafrika rannikult lähtuva migratsioonisurve eksponentsiaalne kasv on olulisel määral osa selgest hübriidsõjastrateegiast, mida Wagneri rakuke ellu viib, kasutades oma märkimisväärset kaalu mõnes Aafrika riigis,» rääkis Crosetto.
Crosetto väljaütlemistele järgnesid solvangud ja vihapursked nii Medvedevilt kui ka Wagneri juhilt Jevgeni Prigožinilt.
Venemaa julgeolekunõukogu aseesimehe Medvedevi korduvad rünnakud Itaalia suunal on ka varem pannud Itaalia luureasutustes häirekellad helisema. Näiteks oli Medvedev nördinud selle pärast, et Itaalia ei näidanud üles tänulikkust Venemaa abi eest koroonapandeemia ajal.
Itaallased viitavad Wagneri seostele Eestiga
Muu hulgas kirjutab Il Foglio samas artiklis, et Wagneri grupil on Euroopas vähemalt kaks rakukest: üks Balkanil Serbias ning Albaanias, teine aga Eestis. Postimees saatis kommentaaripalve ka kaitsepolitseiametile.
Väidetavalt olla Wagneril nn võitlusvalmis paarkümmend sõdurit, kes on võimelised Euroopas operatsioone läbi viima. Sarnased hirmud, nagu praegu Itaalias, on tekkinud teisteski riikides, näiteks Poolas ja Prantsusmaal.
Itaalia: Liibüast võib üle Vahemere teele asuda ligi 700 000 migranti
Liibüas on ootamas võimalust üle Vahemere Itaaliasse teele asuda ligi 700 000 migranti, ütles peaminister Giorgia Meloni parempoolse partei parlamendisaadik Tommaso Foti pühapäeval, viidates luureandmetele.
Foti ütles telekanalile Tgcom24, et Itaalia eriteenistuste hinnangul on Liibüas umbes 685 000 migranti valmis inimsmugeldajate paatide ja laevadega teele asuma.
Meloni loodab Euroopa Liidu kohtumist hiljem sel kuul, et arutada teiste ELi riigi- ja valitsusjuhtidega migrantide vastuvõtmiseks konkreetseid solidaarsusmeetmeid.
Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni (IOM) kõneisik Flavio Di Giacomo märkis omakorda, et tegemist on hinnangulise migrantide koguarvuga Liibüas, kellest vaid osa soovib Euroopa suunas teele asuda.
Itaalia luurehinnang on värskeim «pikas hoiatuste reas, mida me oleme näinud viimase 10–12 aasta jooksul, mis on osutunud ekslikuks», ütles Di Giacomo. «See arv ei tundu üldse usaldusväärne.»
Eelmisel aastal jõudis üle mere Itaaliasse umbes 105 000 migranti.
Sel aastal on 10. märtsi seisuga Itaaliasse saabunud umbes 17 600 migranti.