K, 29.11.2023

Kersti Kaljulaid pälvis Saksamaa Liitvabariigi kõrgeima teenetemärgi

BNS
Facebook
Comments 1
Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier autasustas riigi kõrgeima teenetemärgiga Kersti Kaljulaidi.
Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier autasustas riigi kõrgeima teenetemärgiga Kersti Kaljulaidi. Foto: Saksa Liitvabariigi presidendi kodulehekülg

Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier autasustas kolmapäeval Kersti Kaljulaidi Saksamaa Liitvabariigi kõrgeima teenetemärgiga.

President Frank-Walter Steinmeier tänas oma kõnes Eesti endist presidenti Kersti Kaljulaidi pühendunud teenistuse ja silmapaistvate saavutuste eest Eesti-Saksa suhete arendamisel ning Saksa-Eesti koostöö edendamise eest kõrghariduse, ettevõtluse ja digitaliseerimise vallas.

«Imetlen väga eestlaste suurt vabadusearmastust, nende kirge Euroopa suhtes. Olen tänulik nende leppimise eest minu riigi ja meie, sakslastega, ning selle eest, et panustame juba pikka aega üheskoos paremasse Euroopasse. Tänu teie tööle ja pühendumisele on Eesti ja Saksamaa, ettevõtete, ülikoolide ja ka meie riikide kultuuriasutuste vaheline suhtlus muutunud palju intensiivsemaks,» märkis Steinmeier.

«Töötasite oma ametiajal väsimatult selle nimel, et meie riigid veelgi lähedasemaks saaksid. Just tänu teie tööle ja pühendumusele on vahetus Eesti ja Saksamaa, meie kahe riigi ettevõtete, ülikoolide ja ka kultuuriasutuste vahel muutunud palju intensiivsemaks,» ütles Steinmeier Kaljulaidile.

Steinmeier rõhutas oma kõnes Saksamaa ja Eesti vastastikust seisukohta Venemaa rünnaku suhtes Ukrainale ja NATO alliansis. «Sarnaselt Eestiga seisab ka Saksamaa kindlalt Ukraina poolel: aitame neid, keda rünnati, aitame ukrainlasi nende võitluses vabaduse ja iseseisvuse eest. Tänapäeval on Saksamaa Euroopa mandril, sealhulgas ka sõjaliselt, Ukraina suurim toetaja,» märkis ta.

«Kaitseme üheskoos Eestit, Balti riike ja liidu territooriumi iga ruutsentimeetrit – seda on näidanud viimastel nädalatel edukad Venemaa luurelennukite tuvastusoperatsioonid. Minu jaoks on oluline teile täna veel kord väga selgelt öelda: Saksamaa võtab oma vastutuse – nii NATOs kui Euroopas. Sellele võivad meie liitlased nagu ka Eesti kindlad olla,» lisas Steinmeier.

Kersti Kaljulaidi sõnul oli president Steinmeier Lääne-Euroopa tähtsaim poliitik, kes mõistis ja mõnikord ka vahendas isegi Ida-Euroopat, et hoida meid koos aastatel, mil tundsime, et ida ja lääs võivad üksteisest eemalduda. «Seetõttu oli Saksamaa ja kogu Euroopa paremini ette valmistatud, kui algas Venemaa agressioon Ukraina vastu,» ütles Kaljulaid.

Ta lisas, et pühendab teenetemärgi oma vanaema mälestusele, kelle 1947. aastal venelased Tallinna tänavatel arreteerisid, jättes ta tütre üksi maha. «Ta ei elanud selleni, et näeks vaba Eestit ja loomulikult ei elanud ta selleni, et sain selle rolli Saksamaa sõbrana, president Steinmeieri sõbrana ja Eesti Vabariigi presidendina,» lausus Kaljulaid.

Saksamaa Liitvabariigi teeneteorden asutati 1951. aastal. See on ainus teenetemärk, mida antakse kõigis tegevusvaldkondades, ning tegu on Saksamaa Liitvabariigi kõrgeima tunnustusega silmapaistvate teenete eest riigi heaks.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles