GALERII ⟩ Loometöötajad korraldasid Stenbocki maja ees piketi (2)

Copy

Samal ajal, kui valitsusliit täna kultuurivaldkonna teemasid läbi arutas, avaldasid kultuuritöötajad Stenbocki maja ees meelt. «Kultuurivaldkonnas on peamine mure loovisikute toimetulek – sotsiaalsed garantiid ja õiglane tasustamine. Soovime, et loovisikute toetamine kajastuks koalitsioonileppes,» on meeleavaldajate sõnum. 

«Soovime, et viimasel kahekümnel aastal vähenenud kultuuri riigipoolne rahastamine taas suureneks,» ütlesid loometöötajad. 

Loomeinimesed kogunesid Stenbocki maja ette, et tuletada valitsuserakondadele meelde nende valimislubadusi ja toetada poliitikuid õiglaste otsuste langetamisel. Nad rõhutavad, et loometöö eest makstakse liiga väikest tasu ja vabakutselistel loovisikutel puudub püsiv ravikindlustus. Loovisikutel on lünklik ligipääs ka teistele sotsiaalsetele tagatistele, nagu töötuskindlustus, pensionikindlustus ja vanemahüvitis.

Mida loovisikud välja pakuvad? «Lahenduseks on loometöö õiglane tasustamine, sest töötasu ja sotsiaalsed garantiid on ühe mündi kaks külge. Loometöötajate toimetuleku parandamine on valitsuse kätes, kuna selleks läheb vaja riiklikku lisarahastust,» leiavad meeleavalduse korraldajad. 

Võimuliidu lubadused

Reformierakond lubas oma valimisprogrammis riiklikku tuge kultuuriloomele ja autoritele õiglast tasu.

Eesti 200 lubas valimisprogrammis, et erakond seisab valitsuses kultuuritöötajate väärilise töötasu ja loovisikute sotsiaalsete garantiide eest.

Sotsiaaldemokraatlik erakond lubas valimisprogammis parandada vabakutseliste loovisikute ligipääsu ravikindlustusele, töötuskindlustusele, vanemahüvitisele ja pensioniõigusele; laiendada kunstniku- ja kirjanikupalga saajate ringi; tõsta autorihüvitisfondi laenutustasusid; tõsta kõrgharidusega kultuuritöötaja miinimumtöötasu ning kaotada riigi ja omavalitsuse kultuuritöötajate palgavahe. Samuti lubasid sotsid muuta ravikindlustuse kättesaadavaks kõigile.

«Ootame, et uus valitsus viib lubadused ellu!» loodavad korraldajad.

Piketi korraldajad on Eesti Kunstiasutuste Liit, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Kinoliit, Eesti Teatriliit ja vabakutseline loovisik Airi Triisberg.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles