Eestlased aitavad Moldova kübervõimekust parandada

Postimees
Copy
E-riigi Akadeemia tegevdirektor Hannes Astok ja Moldova Vabariigi kaitseministeeriumi asekantsler Sergiu Plop.
E-riigi Akadeemia tegevdirektor Hannes Astok ja Moldova Vabariigi kaitseministeeriumi asekantsler Sergiu Plop. Foto: E-riigi Akadeemia

E-riigi Akadeemia (eGA) sõlmis Moldova kaitseministeeriumiga 27. märtsil vastastikuse mõistmise memorandumi (MOU), et tugevdada Moldova relvajõudude küberkaitse võimekust Euroopa rahutagamisrahastu (EPF) toel.

EPFi abimeede parandab Moldova relvajõudude võimet tuvastada infosüsteemidesse tungimist ja aitab küberrünnetega toime tulla. Küberkaitse toetuspakett on kokku 3 miljonit eurot.

«Moldova on kujunemas digiühiskonnaks, mistõttu küberjulgeolek mõjutab oluliselt ühiskonna stabiilsust ja suveräänsust. ELi Euroopa rahutagamisrahastu toetus aitab arendada sõjaliste küberkaitsespetsialistide praktilisi oskusi ja hoida Moldovat tugevamana. Sõlmitud memorandum kiirendab projekti tegevuste elluviimist,» ütles Moldova kaitseministeeriumi asekantsler Sergiu Plop MOU allkirjastamisel.

Memorandumiga hõlmatud tegevused sisaldavad küberkaitse koolitust ja õppusi ning küberkaitse varustuse tarnimist Moldova relvajõududele.

«E-riigi Akadeemia meeskond on peaaegu 20 aastat teinud koostööd Moldova valitsusega, et toetada riigi digiarengut. Viimase aasta jooksul oleme keskendunud Moldova küberturvalisuse suutlikkuse ja vastupanuvõime suurendamisele. Moldova relvajõudude toetamine lisab sellele uue olulise taseme,» ütles E-riigi Akadeemia tegevdirektor Hannes Astok.

E-riigi Akadeemia (eGA) viib Moldovas ellu kahte Euroopa Liidu küberprojekti kogumahuga enam kui 5 miljonit eurot. Esimene on Euroopa rahutagamisrahastu (EPF) toetus «Abi Moldova relvajõududele – küberkaitse komponent», mis suurendab Moldova relvajõudude küberkaitse võimekust. Teine on Euroopa Liidu toetusprojekt «Moldova küberkerksuse parandamine», mis suurendab avaliku sektori organisatsioonide ja kriitilise tähtsusega taristu haldajate kübervõimekust, et tagada teenuste kestlik osutamine.

E-riigi Akadeemia (eGA) on Eesti oivakeskus, mis asutati 2002. aastal, et suurendada ühiskondade jõukust ja avatust digiarengu abil. Viimase 20 aasta jooksul on eGA teinud digiarengu koostööd enam kui 280 organisatsiooni ja 141 riigiga.

Tagasi üles