P, 4.06.2023

Loone: Mustoneni juhtum teeb Eestist Putini-Venemaa koopia

BNS
Facebook Twitter
Comments 17
Muusik Andres Mustonen esines Venemaal koos Putini režiimi toetavate muusikutega, kuigi Eesti on Venemaaga koostöö kultuurivaldkonnas peatanud.
Muusik Andres Mustonen esines Venemaal koos Putini režiimi toetavate muusikutega, kuigi Eesti on Venemaaga koostöö kultuurivaldkonnas peatanud. Foto: Konstantin Sednev

Lahkuva parlamendikoosseisu keskerakondlasest liige Oudekki Loone taunib Venemaal antud kontserdi tõttu halba valgusesse sattunud Andres Mustoneni vastaseid reaktsioone ja märgib, et see kõik teeb Eestist Putini-Venemaa koopia.

«Miks on vaja Eestist teha Putini-Venemaa koopiat selle halvimal kujul?» küsis Loone sotsiaalmeedias retooriliselt. «Andres Mustonen on väljapaistev muusik, ta on Eestit maailmas rohkem tutvustanud kui enamik tema kriitikutest üldse kunagi. Kuidas oleks siiski sellega, et inimlikkus oma mitmekujulisel viisil on olulisem kui pidev sikkude lammastest lahutamine ning inimeste õigeteks ja valedeks jaotamine? Võib-olla natuke vanamuusikat võimaldaks korraks igapäevastest raskustest kõrvale astuda ja uskuda, et ükskord on ka see sõda möödas, ükskord on kõigil aega oma langenuid nutta ja hiljem paremaks saada? Et inimkonnal on tervikuna lootust?»

«Ehk viis Mustoneni vaieldamatult geniaalne kunstnikuinstinkt ta oma esinemisega just sinna, kus seda sõnumit kõige enam vaja on,» arutles Loone. «Seda ei pruugi suuta sõnadega seletada, see ei olegi muusiku ülesanne, aga võib-olla oli tal õigus ning tema kriitikutel mitte? Ja kui ei olnud, las see kunstniku instinkt olla mõnikord ekslik, kui et me selle täiesti ära lämmatame. Ühiskonda, kus ainult õiged inimesed õigel viisil võivad õiget kunsti teha, ei ole tarvis.»

Viiuldajast dirigent ja tunnustatud vanamuusik Andres Mustonen esines 19. märtsil Venemaal Novosibirskis koos president Putini juures tegutseva kultuuri- ja kunstinõukogu liikme, pianist Jekaterina Metšetinaga ning Venemaa džässtrompetisti Vadim Eilenkrigiga. Metšetina kirjutas 2014. aasta märtsis alla Venemaa kultuuritegelaste pöördumisele, millega toetati Putini Ukraina- ja Krimmi-poliitikat. Lisaks osales ta okupeeritud Donetski ja Luhanski rahvavabariigi toetamise üritusel.

Eesti Kontsert peatas ületamatu väärtuskonflikti ja usalduskaotuse tõttu Mustoneniga koostöö. Eesti Kontserdi juht Kertu Orro kohtub Mustoneniga esmaspäeval, et vestelda nii Hortus Musicuse kui ka Mustoneni edasiste kontsertide tulevikust. Laupäeval Tallinnas Väravatornis ettekandele tulema pidanud Hortus Musicuse projekt «Teekond Jeruusalemma. Palmipuude püha kontsert» jääb ära ning piletid ostetakse tagasi. Pühapäevast Bachi Johannese passiooni megaprojekti dirigeerib Mustoneni asemel aga Endrik Üksvärav.

«Mul on kujunenud olukorra pärast siiralt kahju. Saan aru, et minu käitumine, mis mulle endale on arusaadav, ei ole arusaadav ja aktsepteeritav paljudele teistele, kaasa arvatud mu oma perekonnale ja lähimatele kolleegidele-sõpradele,» kirjutas Mustonen Postimehele. «Mul on sellest väga kahju; ma palun vabandust neilt, kellele olen sellega meelehärmi valmistanud.»

Alates eelmise aasta 28. veebruarist peatas Eesti kolmeks aastaks Venemaaga kultuurikoostöö.

Facebook Twitter
Comments 17

Märksõnad

Tagasi üles