Leedo kaitsja ei jõudnud lennu edasilükkamise tõttu kohtusse

BNS
Copy
Saaremaa Laevakompanii endine juhatuse liige ja pearaamatupidaja Grete Kundrats (vasakult), nõukogu esimees Vjatšeslav Leedo ja juhatuse liige Tõnis Rihvk.
Saaremaa Laevakompanii endine juhatuse liige ja pearaamatupidaja Grete Kundrats (vasakult), nõukogu esimees Vjatšeslav Leedo ja juhatuse liige Tõnis Rihvk. Foto: Kaader videost

Pärnu maakohus ei saanud teisipäeval jätkata protsessi Saaremaa Laevakompanii (SLK) nõukogu endise esimehe Vjatšeslav Leedo ja tema kaassüüdistatavate kriminaalasjas, kuna Leedo kaitsja ei jõudnud lennu edasilükkamise tõttu välismaalt kohtuistungile.

«Täna ei olnud võimalik Pärnu maakohtus istungit pidada, sest Vjatšeslav Leedo kaitsja viibis välismaal lennuaegade edasilükkamise tõttu,» ütles BNSile prokuratuuri nõunik Lisanna Männilaan. Uus istungiaeg on määratud 8. maile.

Prokuratuur heidab endisele Saaremaa Laevakompanii nõukogu esimehele Vjatšeslav Leedole ning teistele süüdistatavatele ette, et oma 2016. aastal alanud tegevustega kahjustasid nad teadlikult ja oluliselt Saaremaa Laevakompanii varalist seisundit. Kokku on süüdistused esitatud kuuele inimesele ja ühele juriidilisele isikule. Lisaks Maik Teivile süüdistatakse kriminaalasjas Tõnis Rihvki, Lennart Viikmaad, Grete Kundratsi, Vjatšeslav Leedot ja aktsiaseltsi Holostovi Kinnisvarahaldus.

Süüdistuse järgi viidi SLKst 2016. aasta alguses välja esmalt neli miljonit eurot, kui SLK omandas AS Holostov Kinnisvarahalduse aktsiad, mille eest maksis enam kui viis miljonit eurot, kuid mille õiglane hind oli ligikaudu üks miljon.

Sama aasta suvel asutas SLK neli uut osaühingut, kellele võõrandas enda omandis olnud neli parvlaeva, misjärel müüdi need neli osaühingut täies ulatuses AS Holostov Kinnisvarahalduse kontrolli all olevale ettevõttele. Süüdistuse järgi ei olnud need tehingud SLK-le majanduslikult otstarbekad ega vajalikud ning kahjustasid taas SLK varalist seisundit.

Järgnevalt heidetakse süüdistuses ette seda, et 2018. aasta alguses korraldas Vjatšeslav Leedo uue ning tema kontrolli all oleva osaühingu loomise, mille kasuks panditi SLK omanduses olevad AS Holostovi Kinnisvarahalduse aktsiad. Seejuures anti loodud osaühingule õigus panditud aktsiad ka võõrandada. Aktsiate selliselt pantimine ei ole süüdistuse kohaselt SLK huvides ning selle eesmärk oli raskendada SLK pankroti korral võlausaldajate nõuete tagamist.

Süüdistus on esitatud ka selles, et Vjatšeslav Leedo heakskiidul võltsiti 2018. aasta kevadel 2006. aasta kuupäevaga garantiikiri, mille kohaselt andis SLK ASile Saare Finants, mis on AS Holostov Kinnisvarahalduse õigusjärglane, kohustuste täitmiseks OÜ Narva-Line ees garantii summas 300 miljonit krooni. Seejärel kasutas AS Holostovi Kinnisvarahaldus võltsitud garantiikirja, et esitada hagiavaldus SLK vastu, mille maakohus rahuldas ning mõistis SLK-lt välja 18,9 miljonit eurot.

Kannatanud on esitanud tsiviilhagisid 20 miljoni euro ulatuses. Kriminaalasjas on nii tsiviilhagide kui ka kriminaaltulu nõude tagamiseks arestitud vara ja kohaldatud kohtulikke hüpoteeke 14 miljoni euro ulatuses.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles