Tallinn ei kooskõlasta valitsuse maksumuudatuste paketti (6)

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Copy
Foto: Remo Tõnismäe

Tallinn ei kooskõlasta valitsuse maksumuudatuste plaani eelnõude paketti, eelkõige kavandatava majutusasutuste käibemaksu tõusu tõttu, teatas abilinnapea Joosep Vimm linnavalitsuse pressikonverentsil.

«Eile saatis Tallinna linn Eesti Linnade ja Valdade Liidule oma seisukoha, mis puudutab valitsuse planeeritavat maksumuudatuste paketti. Tallinna linna seisukoht on mitte kooskõlastada seda konkreetset maksupaketti,» ütles Vimm.

Kuigi eelnõu seletuskirjas on Vimma sõnul mainitud, et muudatustel ei ole tuvastatud olulist mõju omavalitsustele, siis Tallinna finantsteenistuse hinnangul toob käibemaksu 2-protsendipunktine kasv linnale lisakulu ligikaudu 5 miljoni euro ulatuses.

«Eriti oluliseks muudatuseks, mille tõttu ei saa Tallinna linn kooskõlastada seda eelnõud, on kavandatav majutusasutuste käibemaksu tõus. Seda mitmel põhjusel. Kuna enamik Euroopa riike, sealhulgas meie naaberriigid, rakendavad majutusasutustele käibemaksu vähendatud määras, siis kaotab oluliselt Eesti turismisektor konkurentsivõimes, tuues kaasa väheneva külastajate arvu ning seetõttu vähenevad tulud nii ettevõtetele kui ka riigile,» rääkis abilinnapea.

Ta tõi välja, et kuna vaid viiendik turistide kulutustest läheb majutusele, mõjutaks majutusasutustet külastajate vähenemine ka teisi sektoreid.

«Hinnanguliselt on maksutõusul negatiivne mõju ka tööhõivele, kuivõrd kui hotellides on vähem kliente, mõned hotellid võivad potentsiaalselt sulgeda uksed, siis jääb ka tööd vähemaks,» lisas Vimm.

Rahandusministeerium saatis eelmisel nädalal kooskõlastusringile maksumuudatuste eelnõu, mille järgi on aastast 2025 tulumaksumäär kõikide Eesti ettevõtete ja inimeste jaoks 22 protsenti, ühtlasi kaob muudatuste tulemusel soodusmäär 14 protsenti regulaarselt jaotatavale kasumile.

Uueks käibemaksumääraks on 2024. aastast samuti 22 protsenti. Samale tasemele on kavandatud tõusma 2025. aastast ka majutusteenuste käibemaks. 9-protsendine soodusmäär jääb jätkuvalt kehtima ravimitele.

Lisaks tõuseb alkoholi ja tubakaaktsiis järgmisel kolmel aastal 5 protsenti aastas ning hasartmängumaksu puhul tõuseb maksumäär kaughasartmängu puhul 2024. ja 2025. aastal 6 protsendini ja 2026. aastal 7 protsendini. Mängulaudade maksumäär tõuseb 10 protsenti ja loterii maksumäär 18 protsendilt 22 protsendini.

Tagasi üles