L, 3.06.2023

Tallinna linnaruumikunsti teosed kanti kaardirakendusele

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Facebook Twitter
Comments
Heigo Jelle teos Kärbseseen-mees Uus-Veerenni elamurajoonis.
Heigo Jelle teos Kärbseseen-mees Uus-Veerenni elamurajoonis. Foto: Merko

Enam kui aasta kestnud Tallinna linnaruumikunsti kaardistuse tulemusena on valminud kasutajasõbralik kaardirakendus, mis koondab kokku ülevaate Tallinna avalikus ruumis asuvatest kunstiteostest, sealhulgas installatsioonid, skulptuurid, monumendid, monumentaalmaalid ja tänavakunst.

Rakendus asub aadressil kunstikaart.tallinn.ee.

Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul võiks linnaruumikunsti kaardirakendus pakkuda huvi nii meie linna elanikele ja külalistele, kuid olla töövahendiks ka kunstiprofessionaalidele ning haridustöötajatele. «Terviklikku ülevaadet Tallinna linnaruumis asuvatest kunstiteostest on igatsetud kaua ja kindlasti pakub see paljudele lähiajal põnevat uurimist. Linna vaatest on see aga ka oluline töövahend edasise kavandamisel, et oleksime süsteemsemad oma monumentide korrashoius, parandaksime sammhaaval nende ligipääsetavust ja arendaksime linnaruumi nende ümber, et teosed mõjule pääseksid. Ja kindlasti ka selleks, et kavandada edasist ehk järgmisi teoseid,» lisas Oja.

Kaardirakendust sirvides jäi esimese teosena silma Heigo Jelle Kärbseseen-mees.
Kaardirakendust sirvides jäi esimese teosena silma Heigo Jelle Kärbseseen-mees. Foto: Kuvatõmmis

Muinsuskaitsja Anu Soojärv sõnas, et kaardistamise projekti jaoks teabe kogumine ja selle tekstideks sõnastamine andis Tallinna avaliku ruumi kunstist väärt ülevaate. „Parkides, haljasaladel ja mujal linnas jäävad skulptuurid ja mälestusmärgid ikka silma, neid tundub olevat piisavalt. Mujal Euroopa linnades ringi liikudes aga mõistad, et Tallinnas on avaliku ruumi kunsti pigem mõõdukalt ning kindlasti on ruumi uutele teostele, tegijatele ning lähenemisnurkadele,“ sõnas Soojärv.

Andmebaasi loomise esimeses etapis koondati eelkõige enne 2000. aastat valminud kunst, edasi töötatakse 21. sajandi teostega. Töö jätkub ka kaardirakenduse ingliskeelse versiooniga ning eesmärgiks on lisada ka olulisemad ajutised, enam mitte nähtavad kunstiteosed. Andmebaas täieneb pidevalt.

Andmekogu loob aluse linnaruumikunsti visiooniloomele ja tegevuste prioriteetidele, tagades paremini informeeritud otsuste langetamise. Kogutud andmete põhjal on võimalik luua printsiibid olemasoleva linnaruumikunsti parendamiseks, sh prioriteedid restaureerimise, valgustamise, ligipääsetavuse suurendamise valdkondades ning kujundada selgemad põhimõtted tulevase linnaruumikunsti asukohtade ja formaatide valikul. Lisaks veel, et rakenduses on viites nii mälestiste registrisse kui Google kaardirakendusse.

Teiste hulgas on linnaruumikunsti kaardirakenduses olemas järgmised teosed:

Eesti silmapaistva maali- ja installatsioonikunstniku Kaarel Kurismaa teos Trammiobjekt , mis annab edasi autorile omast mängulisust ja liikumist ning on üks Tallinna unikaalsemaid ja erilisemaid avaliku ruumi objekte 20. sajandi lõpust.

Tallinna vanim üksikisikule pühendatud Blasius Hochgrewe mälestusmärk raiuti valmis 16. sajandil ning püstitati sinna, kus ta asub haruldasel kombel praegugi – Marta tänava äärde Kitseküla asumis. Tegemist on massiivsel soklil paekivist ristiga, millel on ristilöödu ja donaatori reljeefid ning alamsaksakeelne tekst.

«Ülemiste tüdruk» on Baltimaade suurim seinamaaling, mis valmis 2015. aastal. Ülemiste asumis vana tööstushoone seinal paikneva tänavakunstiteose autor on šabloonikunstnik Indrek Haas, kunstnikunimega Von Bomb.

Projekti eestvedaja on Tallinna strateegiakeskuse ruumiloome osakond. Koostööd tehti kunstiteoste inventeerimisel muinsuskaitsja Anu Soojärvega, fotodokumentatsiooni osas fotograaf Martin Siplanega ning veebiarenduse ja graafilise disaini partnerid olid Platvorm ja StuudioStuudio.

Projekt järgib Tallinna linnaruumikunsti printsiipe ning Tallinn 2035 arengustrateegiat. Ettepanekud linnaruumikunsti andmebaasi täiendamiseks on oodatud linnakunsti kuraator Kati Otsale, kati.ots@tallinnlv.ee.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles