L, 3.06.2023

TAI: tuberkuloosi haigestumuse langus mullu peatus

BNS
Facebook Twitter
Comments
Tuberkuloosibakterid
Tuberkuloosibakterid Foto: Shutterstock

Tuberkuloosi haigestumuse langus mullu peatus, samas on ravitulemused on head, kui patsient jõuab ravile õigeaegselt.

Tervise arengu instituudi (TAI) andmetel registreeriti 2022. aastal Eestis 129 tuberkuloosijuhtu. Neist 104 uut ehk esmast tuberkuloosijuhtu ning 21 retsidiivi- ja neli muud korduvravijuhtu, mis on 18 haigusjuhu võrra rohkem kui 2021. aastal.

Haigestunutest 90 olid mehed ja 39 naised. Vanim patsient oli 91-aastane, noorim 17-aastane, ühelgi lapsel eelmisel aastal tuberkuloosi ei diagnoositud. Tuberkuloosi haigestumuskordaja oli 2022. aastal 100 000 inimese kohta 9,3, 2021. aastal oli vastav näitaja 8,3.

«Tuberkuloosihaigestumuse langus peatus 2022. aastal nii Eestis kui paljudes teistes Euroopa piirkonna riikides. Ilmselt oli kiire haigestumuse langus 2020. ja 2021. aastal mõjutatud koroonast tingitud piirangutest, seetõttu diagnoositi 2022. aastal tuberkuloosi selle võrra rohkem,» ütles TAI registrite osakonna juhataja Piret Viiklepp.

Jätkuvalt on Eestis probleemiks kõrge ravimresistentsete vormide osakaal, mis on Euroopa Liidu kõrgeim näitaja. 2022. aastal registreeriti kokku 24 multiravimresistentset tuberkuloosi juhtu, sealhugas 17 uut multriravimresistentse tuberkuloosi juhtu, mis on 28,3 protsenti uutest külv-positiivsetest kopsutuberkuloosi juhtudest, Euroopa Liidus oli vastav osakaal 2021. aastal 4,1 protsenti.

«Tuberkuloosiravi toimub samaaegselt mitme tuberkuloosivastase ravimiga ja vastavalt määratud ravimtundlikkuse analüüsile. Ravimtundliku tuberkuloosi ravi kestab kuus kuni kaheksa kuud, ravimresistentse tuberkuloosi ravi kuus kuud kuni poolteist aastat,» selgitas Viiklepp. «Tuberkuloosi kontrolli alane tegevus on olnud jätkusuutlik – kiire diagnostika, varasem avastamine, kättesaadav tasuta ravi, sotsiaalne tugi ja motivatsioon on taganud ka head ravitulemused.»

2021. aastal tuberkuloosi diagnoosi saanud patsientidest alustas ravi 78 patsienti, neist paranes 73, kolm patsienti suri ja üks kadus jälgimiselt; üheksa patsienti suri enne, kui tuberkuloosi ravi jõuti alustada, neist kolme puhul oli surma põhjuseks muu raske kaasuv haigus ja kuuel juhul tuberkuloos. Üks patsient kadus jälgimiselt enne ravi algust.

2020. aastal diagnoositud ravimresistentse tuberkuloosi juhtudest alustas ravi 17 patsienti, neist paranes 14, kaks patsienti suri ja üks kadus jälgimiselt.

Võrdluses Euroopa Liidu riikidega saab kasutada sel aastal avaldatud 2021. aasta tuberkuloosi haigestumuse andmeid, 2021. aasta tuberkuloosi haigestumuskordaja Euroopa Liidu piirkonnas 7,4 ja Eestis vastavalt 8,3/100 000 inimese kohta.

Tuberkuloosi ravi on Eestis tagatud kõigile seda vajavatele patsientidele, sealhulgas Ukrainast Eestisse sõja eest pagenud inimestele, tuberkuloosiravi on korraldatud paindlikult ja patsiendikeskselt, eelistades ambulatoorset ravi.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles