E, 2.10.2023

POSTIMEES UKRAINAS ⟩ Kibemagus avamispidu: eestlaste ehitatud uus lasteaed süstib Ukrainas uut lootust

Loora-Elisabet Lomp
, Eesti uudiste päevatoimetaja, Zõtomõri oblast
Facebook
Comments

Täna keskpäeval avati Ukrainas Ovrutši linnas suurejoonelise aktusega eestlaste ehitatud ja rahastatud lasteaed. Kohal oli terve linn ning Ukraina ja Eesti meedia. Kuid samal ajal, kui välisminister Margus Tsahkna (Eesti 200) tähelepanelikult kõnesid ja laule kuulas, otsisid osad emad juba taga oma lapsi, kes olid läinud lasteaia mänguvõimalustega tutvuma.

«Kus ta olla võib? Ma olen juba kõik kohad läbi otsinud,» pöördus üks ema murega lasteaia direktori poole. Direktor vaatas ringi ja näitas näpuga eemal mängiva 5-aastase jõnglase poole: seal ta on!

Kui Eesti ja Ukraina lipp heisatud, võttis viisijupi üles lasteaiakasvataja Lena. Tema esitatud sõjakangelastele lugu oli nii hoogne, et pani välisminister Tsahknal jala rütmis kaasa nõksuma. Samal ajal aga kippusid rahutud põnnid juba avastama, milliseid mänguruume, liumägesid ja muud meelelahutust pakub uus lasteaed.

Emade muremõtted

Lasteaia avamisele oli tulnud ka kahe lapse ema Natalja, kelle nelja-aastane tütar Slata ja viiene poeg Denõss hakkavad siin lasteaias käima. «Veidi hirmutav on mõelda, et ma ei saa nüüd nende juures olla kogu aeg,» oli Natalja murelik, kuid lisas, et õnneks on lasteaed ilus ja lapsed saavad eakaaslastega seltsida.

Kolmeaastane Kõrõlo ei ole ema Irja sõnul väga palju teiste lastega suhelnud ja ema kinnitusel ootab poiss oma Mercedese mänguautoga lasteaeda tulekut väga. «Muidugi sooviks, et oleksime temaga rohkem koos, kuid siin saab ta näha midagi ilusat ja head ja teistega suhelda ja distsipliini õppida,» lausus ema.

Kõik kasvatajad on väga õnnelikud, et saavad uues lasteaias tööle hakata. «Nii uhket lasteaeda, nii euroopalikku lasteaeda ei ole kogu Ukrainas, isegi Kiievist ei leia taolist,» kiidavad nad.

Tsahkna hoidis pisaraid tagasi

Siis ütleb tervitussõnad Tsahkna. Iga kahe lause järel tõlgitakse tema jutt ukraina keelde. Tema sõnum on, et oleme saanud ehitada Ukrainale tulevikku ning näidata, et Putin meid ei murra.

«See emotsioon oli ülitugev ja kahetine: ühtpidi oli ülimalt hea meel, et me teeme midagi sellist koos ja lastele, aga väga raske oli pisaraid tagasi hoida, kui väikesed lapsed meile laulsid,» rääkis Tsahkna Postimehele. «Me ju teame, et üle 19 000 lapse on Ukrainast röövitud ja Venemaale viidud – ja see juhtub 21. sajandil. Meil kõigil on lapsed ja seda emotsiooni on raske tagasi hoida,» ohkas minister.

Ovrutši lasteaed on ümbritsetud maatasa pommitatud majadest. Esialgu ei paista akendest välja vaadates lilli ega puid. On vaid rusud. «See ongi lootus, mida me peame andma kõigile neile inimestele. See on uskumatu, kui vaprad on ukrainlased,» ütles Tsahkna.

Tänane päev on Tsahkna sõnul oluline ka eestlastele, eriti kõigile, kes on Ukrainale annetanud ja kes näevad, et siin on iga euro läinud asja ette. «Me peame olema enda üle uhked: me olime esimesed, kes on andnud Ukrainale sõjalist abi,» toonitas ta.

«Meie eeskuju on innustanud ka teisi riike, ja mitte ainult Euroopas, vaid ka globaalselt. Meilt on uuritud, et kuidas see protsess käib ja kuidas viia Ukrainas läbi selliseid suuri projekte. Nii et täna on sümboolne päev, mis annab ka teistele riikidele seda teadmist edasi,» lisas Tsahkna.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles