L, 23.09.2023

Kallas: Ukrainas on kaalul ÜRO põhikirja ja rahvusvahelise õiguse aluspõhimõtted

Postimees
Facebook
Comments 3
Kaja Kallas
Kaja Kallas Foto: Valitsuse kommunikatsioonibüroo

Peaminister Kaja Kallas alustas Singapuri visiiti esinemisega piirkonna suurimal julgeolekukonverentsil Shangri-La Dialogue, mis sellel aastal toimub juba 20. korda. Kallas märkis oma sõnavõtus, et Aasia ja Euro-Atlandi piirkonna julgeolek on omavahel selgelt seotud

Peaminister Kaja Kallas rääkis, et ÜRO julgeolekunõukogu alalise liikme agressioon oma naabri vastu on oht, millel on ülemaailmne mõju. «Seetõttu pole Venemaa agressioon Ukraina vastu ainult Euroopa küsimus ega piirkondlik konflikt,» rõhutas Kallas.

«Venemaa taotleb teise ÜRO liikmesriigi hävitamist. Venemaa paneb meid kõiki proovile, et näha, kas teise iseseisva riigi vallutamine ja koloniseerimine 21. sajandil on vastuvõetav. Ukrainas on kaalul ÜRO põhikirja ja rahvusvahelise õiguse aluspõhimõtted, sealhulgas riikide territoriaalne terviklikkus ja suveräänsus,» selgitas Kallas. Peaminister lisas, et Venemaa ei taha tunnustada väiksemate riikide rolli maailma poliitikas ega aktsepteerida nende iseseisvust ja otsustusõigust. «Meie kõigi kohtus on takistada Venemaad selle imperialistliku maailmavaate elluviimisel, sest vastasel juhul ärkame kõik palju ohtlikumas maailmas,» sõnas Kallas.

Rahvusvaheline üldsus on ÜRO peaassambleel andnud Venemaa agressioonile selge hinnangu. 141 liikmesriiki on kõige karmimalt tauninud Venemaa agressiooni Ukraina vastu ning nõudnud Venemaa täielikku ja tingimusteta lahkumist Ukrainast. See näitab peaminister Kallase sõnul, et suurema osa maailma riikide jaoks on rahvusvaheline õigus ja ÜRO põhikiri esimene kaitseliin oma suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse kaitsmisel. «Ka president Lennart Meri rõhutas, et rahvusvaheline õigus on väikeriikide tuumarelv. Mind julgustab India ja Vaikse ookeani regiooni toetus rahvusvahelisele õigusele ja ÜRO põhikirjale. Avaldan tänu ka Singapurile nende tugeva toetuse eest Ukrainale ja nende väga põhimõttelise ning selge Vene agressiooni hukkamõistmise eest,» ütles Kallas oma sõnavõtus.

Kallas rõhutas julgeolekukonverentsil ka seda, et NATO on kaitseallianss ja vastupidiselt Venemaa imperialistlikule narratiivile ei ohusta NATO laienemine Venemaa julgeolekut. „Venemaa täiemahuline sõda Ukrainas on teinud taas kristallselgeks selle, miks Kesk- ja Ida-Euroopa riigid soovisid pärast nõukogude okupatsioonist vabanemist kiiresti NATOga liituda. NATO ei eksisteeri Venemaa ohustamiseks, vaid selleks, et kaitsta oma liikmeid Venemaa ohu eest,“ ütles Kallas. Peaminister selgitas ka seda, kuidas need, kes süüdistavad NATOt „laienemises“ ja „eskaleerimises“ võtavad omaks selle sama imperialistliku keelekasutuse ja ideoloogia, mida propageerib Venemaa. „NATO ei ohusta Venemaa julgeolekut vaid Venemaa imperialismi,“ märkis Kallas.

Samuti rõhutas Eesti peaminister vajadust luua sidemeid ja teha koostööd nendega, keda saab usaldada. Seetõttu on väga vajalik tihendada Euroopa Liitu ja Kagu-Aasia Maade Assotsiatsiooni (ASEAN) kuuluvate riikide koostööd, et saaksime ühiselt vähendada sõltuvusi ebausaldusväärsetest partneritest. Uute usaldusväärsete ühenduste loomine peab käima käsikäes ka küberturvalisusega. Seetõttu on rohkelt potentsiaali teha rohkem koostööd näiteks ELi ja ASEANi-Singapuri küberjulgeoleku tippkeskuse (ASEAN-Singapore Cybersecurity Centre for Excellence) vahel.

Facebook
Comments 3

Märksõnad

Tagasi üles