Päevatoimetaja:
Sven Randlaid
6662387

GALERII Vabaduse väljakul avati juuniküüditamise installatsioon (1)

Copy

82 aastat tagasi, 1941. aasta 14. juunil toimus Eestis esimene massiküüditamine, mille käigus küüditasid Nõukogude okupatsioonivõimud kümme tuhat inimest. Tähtpäeval mälestatakse küüditamise ohvreid üle Eesti. Tallinnas Vabaduse väljakul on avatud installatsioon «Pisarate küüdiauto» ning kell 16 algab Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaalis mälestustseremoonia ja -kontsert.

Leinapäeva puhul heiskavad kõik riigi ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud Eesti lipu leinalipuna. Leinalippe on oodatud heiskama ka kõik teised. Lipud heisatakse hiljemalt kell 8 hommikul ja langetatakse kell 22.

Lipu heiskamine leinalipuna

Lipumasti heisatakse leinalipp nii, et lipu alumine äär asuks masti keskel. Selleks tõmmatakse lipp algul aeglaselt lipumasti tippu ja seejärel langetatakse lipumasti keskkohta. Leinalipu langetamiseks tõmmatakse lipp lipumasti tippu ja seejärel langetatakse.

Lipuvardaga Eesti lipu leinalipuna heiskamiseks kinnitatakse lipuvarda ülemisse otsa 50 mm laiune ja ca 3300 mm pikkune (2 x lipu pikkus) must lint.

Kui lipurivis on ka teisi lippe, siis välisriikide ja rahvusvaheliste organisatsioonide lippe üldjuhul ei langetata, need asendatakse leinalipuna heisatud Eesti lipuga. Eesti maakondade, omavalitsuste ning asutuste, organisatsioonide ja liikumiste lipud heisatakse lipurivis koos Eesti lipuga leinalipuna.

Mälestuspäeva sündmused

Kell 11 asetab justiitsminister Kalle Laanet pärja Linda monumendi juurde Tallinnas Toompeal. Kell 12 toimub Linda monumendi juures mälestustseremoonia.

Kell 12 algab tseremoonia ka Liiva kalmistul punaterrori ohvrite mälestusmärgi juures. Kõnet peab justiitsminister Kalle Laanet ja kaitsepolitsei büroojuht Harrys Puusepp, mälestuspalvust peab PPA kaplan Priidu Ellam. Esineb Tallinna politseiorkester.

Kell 15.15–15.50 avatakse Maarjamäe memoriaali mälestusseina koridoris küüditamisohvrite nimeplaadid. Kell 15.50 asetab kaitseministeeriumi asekantsler Tiina Uudeberg ohvitseride mälestusmärgi jalamile pärja. Kell 16 algab mälestustseremoonia memoriaali koduaias. Kõnet peavad riigikogu esimees Lauri Hussar, justiitsminister Kalle Laanet, Poola suursaadik Grzegorz Kozłowski, Eesti Memento Liidu juht Arnold Aljaste ja Eesti Õpilasesinduste Liidu esindaja Ats Mattias Tammelt. Palvuse peab Tallinna Toomkoguduse õpetaja toompraost Arho Tuhkru. Muusikaliste vahepaladega esinevad Wanda-Helene Ollep ja Siim Hendrik Saar.

Kell 17 algab kontsert trio Tintura esituses, kes kannab ette Siberi eestlaste laule.

Tallinnas Vabaduse väljakul saab näha Inimõiguste Instituudi loodud installatsiooni «Pisarate küüdiauto». Lisaks on väljakule pandud eesti-, inglise-, vene- ja saksakeelsed selgitava tekstiga infotahvlid.

Eesti Memento Liidu Harjumaa Ühenduse liikmed kogunevad traditsiooniliselt 14. juunil kell 13 Keila raudteejaama juures asuva represseeritute mälestuskivi ümber. Asetatakse lilled ja süüdatakse küünlad. Sõna võtavad kõik soovijad, sealhulgas Keila linnavalitsuse ja Memento esindajad. Mälestusüritusel osalevad ka noored. Järgneb vestlusring jaama kohvikus.

Kell 19 toimub Tallinna Jaani kirikus küüditamistes kannatanute mälestusele pühendatud kontsert. Eesti Sinfonietta solistide esituses kõlavad Arvo Pärdi, Galina Grigorjeva, Tõnu Kõrvitsa ja Henryk Mikołaj Górecki teosed. Sissepääs tasuta.

Põlvamaal algavad juuniküüditamise mälestusüritused kell 10 Veriora raudteejaamas ja jätkuvad kell 11 Põlva raudteejaamas küüditatute monumendi juures. Oodatud on Räpina ja Põlva vallavalitsuste, volikogude ja erakondade esindajad. Üritusel osalevad kaitseliidu Põlva maleva ja naiskodukaitse toimkonnad. Lipuvalves on noorkotkad ja kodutütred. Jumalasõna jagab Põlva Maarja koguduse õpetaja.

Viljandis mälestatakse küüditatuid represseeritute mälestusmärgi juures kell 13. Oodatud on Viljandi linnavalitsuse ja -volikogu esindajad, samuti kaitseliidu Sakala maleva ja kirikute esindajad. Lipuvalves on noorkotkad ja kodutütred.

Tartus rukkilille monumendi juures on kell 12 mälestustseremoonia ja palvus. Tstseremoonia toimub koostöös Tartu linnavalitsusega.

Rakveres okaskrooni mälestusmärgi juures on mälestusüritus ja süüdatakse küünlad kell 11.

Memento Järvamaa Ühendus on kohal igas paigas, kus mälestustseremooniaid peetakse. Memento Järvamaa Ühenduse liikmed asetavad mälestuskimbud küüditamisohvrite mälestusmärkidele kell 10 Järva-Jaani Ausamba pargis, kell 11 Öötla küüditatute mälestuskivi juures, kell 12 Paides murtud rukkilille mälestusmärgi juures ja kell 18 Koeru mälestusmärgi juures.

Võrumaal asetatakse mälestuspäeva leinakimbud ja süüdatakse küünlad Võru raudteejaama juures mälestusmärgi jalamil kell 11. Osalevad Võru linnavalitsuse, kaitseliidu, kodutütarde, noorkotkaste ja naiskodukaitse esindused. Pärast istutakse koos mälestuslauas. Samal päeval asetatakse leinakimbud ka küüditatute mälestuskivide juurde Kangstis ja Kuutsil.

Põltsamaal toimuvad leinapäeva üritused algusega 11 küüditatute mälestuskivi juures ja Jõgeval algusega kell 12 küüditatute mälestuspargis.

Läänemaal toimub algusega kell 11 mälestuspalvus Haapsalu toomkiriku emaaltari juures. Vabadussõja ja Hans Alveri monumendile viiakse lilli ja küünlaid. Kell 19 on mälestushetk Risti küüditatute monumendi juures.

Tagasi üles