Skip to footer
Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Kärbseseenekapslite pakkuja hakkab edaspidi trahvi maksma (7)

Kärbseseene tarbimisele ei tohi inimesi üles kutsuda.

Uue seaduse järgi ei saa alaealised 2025. aasta algusest lasta end tätoveerida isegi lapsevanema nõusolekul, nagu ka solaariumisse minna. Kõiki sotsiaalmeedias konnamürgi, kärbseseene ja MMSi propageerijaid ootab aga kopsakas trahv.

Sotsiaalministeerium saadab paari nädala pärast kooskõlastusringile uue rahvatervishoiu seaduse, mille koostamisel on terviseminister Riina Sikkuti (SDE) kinnitusel arvesse võetud varasemate aastate ettepanekuid ja kriitikat. Seaduses on ajakohastatud ja täiendatud mitmeid tervisekaitse nõudeid ning piiranguid. Näiteks peavad iluteenust vahetult osutaval isikul olema tõendatud teadmised ja oskused ohutuse tagamiseks ja tõsise soovimatu mõju ennetamiseks. Solaariumi- ja tätoveerimisteenust on 2025. aastast keelatud pakkuda alaealistele isegi siis, kui neil on selleks vanema nõusolek.

Lisaks on keelatud tätoveerimine juhul, kui tätoveerimistint süstitakse või sisestatakse silmamunasse – ministeeriumile teadaolevalt sellist teenust Eestis praegu ei pakutagi.

Libameditsiin keelatud

Uue seaduse järgi ei ole lubatud pakkuda libameditsiini, täpsemalt öeldes ei tohi kutsuda avalikkust üles «kasutama taimi, loomi, taimseid ja loomseid saadusi ning erinevaid aineid ja segusid keha pinnale kandmise või kehasse viimise teel, kui tegemist on selliste taimede, loomade, taimsete ja loomsete saaduste ning ainete ja segudega, mille kasutamisega kaasneb oht inimese elule, tervisele või elukeskkonnale». Muu hulgas ei tohi sotsiaalmeedias kutsuda üles kärbseseenekapsleid valmistama ja tarbima, sama keeld kehtib konnamürgi ja MMSi suhtes.

«Tegelikult ütleme, et MMSi ei tohi müüa ja kärbseseene tarbimisele ei tohi inimesi üles kutsuda,» selgitas Sikkut. «Vastutus lasub sellel, kes seda keeldu rikub ja niiviisi raha teenib. Seda, mida inimene koduseinte vahel teeb, keegi keelama ei hakka.»

Sikkut vastas jaatavalt küsimusele, kas inimest, kes reklaamib sotsiaalmeedias, et kärbseseene või MMSi tarbimine päästab elu, ootab 2025. aasta algusest suur trahv. «Avalikult ei tohi tulevikus kedagi õhutada neid tervise parandamise eesmärgil tarbima, kui tegelikult käib jutt mürgistest taimedest.

Kummaline, aga praegu polegi võimalik kogu libameditsiini üle järelevalvet teostada,» lausus minister. Seaduserikkujatega suhtleb kõigepealt terviseamet, kui see aga tulemusi ei anna, on võimalik määrata juriidilisele isikule kuni 80 000 eurot trahvi ja inimesele kuni 200 trahviühikut (praegu 1600 eurot).

Võimalused ohjeldada

Terviseameti kommunikatsioonijuht Imre Kaas lausus Postimehele, et kui kavandatud seaduseelnõu saab seaduseks, siis annab see kahtlemata terviseametile lisavõimalused libameditsiini ohjeldamiseks. «Tervisele ohtlike toodete propageerimine on lubamatu juba täna, kuid seni on piirdutud peamiselt selgitustööga, et näiteks punase kärbseseene söömine ei ravi haigusi. Milliseks kujuneb seadusemuudatuse tegelik mõju, saab hinnata alles pärast seda, kui uued võimalused on praktikas järele proovitud. Loomulikult on mõistlikum sellisest tegevusest juba praegu hoiduda,» rääkis Kaas.

Terviseamet saab kaebusi libameditsiini propageerijate kohta üsna sageli ning neile reageeritaksegi peamiselt avalikkuse hoiatamisega, kui ringlevad soovitused või põhimõtted, mille rakendamisel võib inimese tervis kannatada saada. Samuti on praktikas ühendust võetud info levitajate või toodete müüjate endaga, kellele selgitatakse sellise tegevuse ohtlikkust.

Kommentaarid (7)
Tagasi üles