Skip to footer
Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

VIDEO Prokuratuur ei nõustu Harju maakohtuga ja kaebab Porto Franco otsuse edasi (6)

Riigiprokurör Taavi Pern ei nõustu Harju maakohtu argumentidega Hillar Tederi, Mihhail Korbi ja Keskerakonna õigeksmõistmises mõjuvõimuga kauplemises niinimetatud Porto Franco kohtuprotsessil ning vaidlustab tänase otsuse kindlasti ringkonnakohtus.

Pern ütles Postimehele, et kohus ei ole veel motiveeritud otsust avaldanud ning ta ei ole näinud kohtu täielikku mõttekäiku kõigi tõendite kohta, mille ta süüdistajana esitas.

«Mõttekäik, mille kohus praegu kohtuistungil avaldas, oli väga piiratud keskendus ainult ühele fragmendile sellest jälitustoimiku protokollist, mida meie soovisime tõendina kasutada. Kindlasti ei tuginenud prokuratuur süüdistuses ainult ühele vestlusele, mida kohus täna siin korduvalt tsiteeris,» ütles Pern.

Pern pidas silmas jälitustoimiku protokollis olnud helisalvestust 9. veebruarist 2020 toonase Keskerakonna peasekretäri Mihhail Korbi ja ärimees Hillar Tederi kohtumiselt. Teder ja Korb rääkisid salvestuses esialgu Porto Franco servituudi probleemidest, seejärel 15 minutit igasugustel muudel teemadel ja lõpuks Hillar Tederi annetusest Keskerakonnale. Kohtunik Aime Ivanson märkis kohtuotsust välja kuulutades, et seda salvestust ei saa tema hinnangul pidada tõendiks mõjuvõimuga kauplemisest.

Perni sõnul ei olegi see salvestus prokuratuuri üks ja ainus tõend, vaid esitatud tõendeid tuleb vaadata kogumina.

«Viitasin oma süüdistuskõnes Mihhail Korbi ja Hillar Tederi kohtumisele järgnenud vestlustele ja sellele, kuidas käitusid Mihhail Korb ja keskerakondlasest Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart pärast seda kohtumist. Ma ei ole kahjuks kuulnud, kuidas kohus neid tõendeid hindab. Mul on hetkel raske oma seisukohta avaldada, kas kohus siis on tegelikult minu tõenditega nõustunud või on ta need kummutanud,» rääkis Pern.

Prokuröri sõnul saab ta kohtuniku tänaste põhjenduste pinnalt öelda, et kõik argumendid, millele tuginedes kohus süüdistatavad õigeks mõistis, on leidnud käsitlemist ka tema süüdistuskõnes. «Prokuratuur esitas süüdistuskõnes absoluutselt kõigi kohtu kajastatud teemadel põhjaliku tõendite analüüsi, miks on üks või teine fakt tõendatud,» lausus Pern.

Ta märkis, et oma süüdistuskõnes analüüsis ta põhjalikult, miks oli Mihhail Korbil oli tegelik mõjuvõim Mihhail Kõlvarti üle.

«Seda mõjuvõimu ei saa hinnata läbi Keskerakonna formaalsete võimusuhete vaid läbi nende isikute tegeliku käitumise, läbi selle, kui palju üks või teine inimene teisele tegelikku mõju avaldab. Seda mis oli kohtu hinnang näiteks nendele argumentidele oli, me jälle ei tea praegu,» rääkis Pern.

Ta viitas ka süüdistuses välja toodud asjaolule, et Hillar Teder soovis Mihhail Korbilt kohtumise korraldamist Mihhail Kõlvartiga.

«Ka selles osas oleme me süüdistuskõnes väga põhjaliku tõendite analüüsi teinud ja kirjeldanud hoopis enamaid käitumisakte, mis meie hinnangul viitavad ebavõrdsele kohtlemisele. Kokkuvõttes ma ütlen, et ühegagi neist argumentidest, mida kohus istungil avaldas, ma ei nõustu ja vaidlustan otsuse kindlasti,» ütles Pern.

Harju maakohus mõistis kolmapäeval mõjuvõimuga kauplemises süüdistatud ärimees Hillar Tederi, Keskerakonna endise peasekretäri Mihhail Korbi ja MTÜ Eesti Keskerakonna mõjuvõimuga kauplemise süüdistuses õigeks.

Kommentaarid (6)
Tagasi üles