Kohus mõistis Ivo Parbusele reaalse vanglakaristuse

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Harju maakohus tunnistas täna Ivo Parbuse (52) süüdi korduvas pistise nõudmises ja võtmises ning mõistis talle karistuseks 2 aasta ja 6 kuu pikkuse vanglakaristuse. Kriminaalasjas mõisteti süüdi ka kõik teised kohtualused.

Nii Parbus kui teised temaga samas kriminaalasjas pistise andmise eest kohtu all olnud süüdimõistetud vahistati kohe kohtusaalis ning viidi vanglakaristust kandma. Selleks oli kohal 15 politseinikku.

Tõnu Korts ja Elmar Sepp saadeti täna vangi 5 kuuks, Toivo Susi ja Aleksander Raide 4 kuuks ja 27 päevaks, Raivo Unt 3 kuuks, ülejäänud vangistus määrati neile tingimisi 4-aastase katseajaga.

Ainsana jäi täna vabadusse ärimees Peeter Palusaar, keda karistati vangistusega 1 aasta 9 kuud, kuid sellest kohe ärakandmisele määratud 5 kuud 22 päeva loetakse eelvangistuses viibitud ajaga kantuks. Ülejäänud karistus jääb samuti kanda tingimisi 4-aastase katseajaga. Palusaar oli täna kohtus süüalustest ainus, kes naeratas.

Palusaar läks 2010. aasta algul kohtupidamise eest Hispaaniasse pakku, kuid vahistati seal ning toodi Eestisse. Tema vahi alt vabastamiseks makstud kautsjon summas 76 917,67 eurot tagastatakse.

Raivo Undi (50), Tallinna Farmaatsiatehase AS-i, Peeter Palusaare (42), Kaupmehe Arenduse OÜ, OÜ Woody, OÜ Metsailu, OÜ Constancia, AS-i Merko Ehitus ja Aleksander Raide tunnistas kohus süüdi pistise andmises, Toivo Susi (56), TLS Invest OÜ ja Tõnu Kortsu tunnistas kohus süüdi korduvas pistise andmises ning Elmar Sepa (52) ja SA Jüri Vilmsi Sihtkapitali tunnistas kohus süüdi pistise andmisele kihutamises ja sellele kaasa aitamises.

Ivo Parbus, Tõnu Korts ja OÜ Woody mõisteti õigeks ühes kuriteoepisoodis, s.o 23.05.- 04.12.2008 toimepandud OÜ Woody ja AS Järvevana esindajalt Tõnu Kortsult pistise saamisega nõustumises ja pistisena 15 000 kroonise AS-i Estravel kinketšeki saamises detailplaneeringute menetluse üle järelevalve teostamise eest.

Ivo Parbus, Elmar Sepp, Aleksander Raide kuuluvad Keskerakonda, Raivo Unt astus parteist välja 2009. aasta kevadel. Toivo Susi kuulub Eestimaa Ühendatud Vasakparteisse.

Rahalised karistused

AS-i Merko Ehitus karistati rahalise karistusega summas 300 000 eurot.

OÜ-d Woody karistati rahalise karistusega summas 200 000 eurot.

Tallinna Farmaatsiatehase AS-i karistati rahalise karistusega summas 200 000 eurot.

Sihtasutus Jüri Vilmsi Sihtkapital (pankrotis) karistati rahalise karistusega summas 200 000 eurot. Lisaks mõisteti sihtasutuselt välja konfiskeerimise asendamise korras konfiskeeritava vara väärtusele vastava summana 51 129,32 eurot. Kriminaalmenetluse käigus arestitud varad vabastatakse aresti alt kohtuotsuse jõustumisel ning arvatakse pankrotivara hulka.

OÜ Constancia karistati rahalise karistusega summas 200 000 eurot.

OÜ Metsailu karistati rahalise karistusega summas 100 000 eurot.

TLS Invest OÜ karistati rahalise karistusega summas 100 000 eurot.

Kaupmehe Arenduse OÜ karistati rahalise karistusega summas 50 000 eurot.

Ivo Parbuselt mõisteti konfiskeerimise asendamise korras välja konfiskeeritava vara väärtusele vastava summana 7349,84 eurot. Kriminaalmenetluse käigus tema arestitud varad vabastatakse aresti alt kohtuotsuse jõustumisel.

Põhja ringkonnaprokuratuuri esitatud süüdistuse kohaselt võttis Tallinna abilinnapea nõunik Ivo Parbus linnaplaneerimise ametis detailplaneeringute, ehitusprojektide ja ehituslubade menetluse asjaajamise korraldamise ja nende üle järelevalve teostamise eest planeeringute ja projektide esindajatelt raha, 2008. aasta maist kuni detsembrini sai ta pistisena raha ja kinkekaarte kokku üle 980 000 krooni väärtuses.

Parbusega koos kohtu all olnud SA Jüri Vilmsi Sihtkapitali juhatuse ainuliige Elmar Sepp veenis ja aitas Parbust pistise nõudmisel ja võtmisel. Ülejäänud füüsilised ja juriidilised isikud olid kohtu all pistise andmise süüdistuses.

Kokku oli kohtu all 15 isikut.

Kohtuasi lahendati üldmenetluses. Kohtuotsuse peale on õigus esitada apellatsioon Tallinna ringkonnakohtule

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles