Põhja-Tallinnas algas Eesti suurima puithoone ehitus

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Copy
Loodusmaja ehituse algus.
Loodusmaja ehituse algus. Foto: Nordecon

Kalamajas Lennusadama kõrval algasid Eesti suurima puithoone, Loodusmaja ehitustööd.

Mullu detsembris allkirjastatud peatöövõtulepingu järgi vastutab Riigi Kinnisvara AS tellimusel Loodusmaja ehitustööde eest Nordecon AS.

Hoonetekompleksi jaoks vajaliku süvendi kaevetööd ehitusobjektil on praeguseks alanud. Loodusmaja koosneb kolmest eraldiseisvast, aga omavahel maa-aluselt ühendatud hoonest. Kompleksi kuuluvate väga eriilmeliste hoonete kogukõrgused maapinnast ulatuvad enam kui 20 meetrini. Kolmnurkse põhiplaaniga muuseumihoone katus on tugeva kalde all ning selle hoone kogukõrguse vahe on 10 meetrit. Hoonetekompleksile on pärast projekti kavandatud üks maa-alune korrus.

«Esimene tööde etapp on talvisel perioodil seotud peamiselt kaevetöödega ja sealt edasi kevadepoole juba vundamendi ja maa-aluse korruse ehitusega. Ehitustööde suurem vaatemängulisus, kui hooned juba kõrgusesse kerkima hakkavad, jääb aasta teise poole ja järgmisesse aastasse,» lausus Nordeconi projektijuht Rauno Rausk.

Arvestades ehitusobjekti paiknemist tiheda liiklusega Kalaranna tänava vahetus läheduses, võib ehitustranspordi liiklemine tuua pööramiskohal Vesilennuki teele lühiajaliselt kaasa liiklusmuudatusi. Kaevatööde ajal liigub piirkonnas ka palju veoautosid, mistõttu palutakse liiklejail ohutuse huvides jälgida ajutisi märke.

«Kohalikult kogukonnalt palume kannatlikku meelt ja mõistvat suhtumist, kuna eks iga ehitusprotsess toob enda ümbrusesse kaasa mõningaid ebamugavusi kõrgenenud mürafooni või õhus lenduva tolmu tõttu. Anname endast parima, et neid kõigile nõuetele vastavalt võimalikult hästi ohjata,» lubas Rausk.

Loodusmaja konkursi võidutöö.
Loodusmaja konkursi võidutöö. Foto: Kavakava

Valmivas Loodusmajas saavad uued ja tänapäevased ruumid keskkonnaamet, keskkonnaagentuur, keskkonnainvesteeringute keskus, ministeeriumi infotehnoloogiakeskus ning plaanitav maa- ja ruumiamet. Hoone suurimaks kasutajaks on aga Eesti loodusmuuseum.

Loodusmaja suletud netopind on planeeritud 24 660 ruutmeetrit. Tegemist saab olema Eesti suurima avalikus kasutuses puithoonega. Praegu on suurim puithoone äsja valminud Tallinna Pelgulinna riigigümnaasium. Loodusmaja avaliku arhitektuurikonkursi võitis arhitektuuribüroo Kavakava OÜ, arhitektid Siiri Vallner, Indrek Peil, Kristel Niisuke ja Ko Ai. Hoone planeeritud valmimisaeg on suvi 2026.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles