Jaan Poska maja on Tartu rahu aastapäeval kõigile avatud

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Copy
Jaan Poska maja Kadriorus.
Jaan Poska maja Kadriorus. Foto: Tallinna linnavalitsus

Tallinnas Kadriorus asuv Jaan Poska maja – suurmehe kodu ja Tartu rahu häll – avab sel nädalal esmakordselt oma uksed kõigile huvilistele.

Tartu rahu aastapäeval, laupäeval, 3. veebruaril on maja külastamine tasuta.

Eesti esimene välisminister ja diplomaat, Eesti delegatsiooni juht Tartu rahuläbirääkimistel Jaan Poska elas Kadrioru majas koos oma abikaasa ja kaheksa lapsega. Eesti asja ajas Poska ka koduseinte vahel, võõrustades Eestimaa kubermangu juhina 1917. aastal mõttekaaslasi, kelle eesmärgiks oli Eesti omariiklus. Poska kinnistas selle Tartu rahuläbirääkimistel, mille tulemusena tunnustas Nõukogude Venemaa de jure Eesti iseseisvust. See avas tee Eesti rahvusvahelisele tunnustamisele iseseisva riigina. Seetõttu võib Jaan Poska maja pidada omamoodi ka Tartu rahu hälliks. Poska elas seal aastatel 1908–1920 kuni oma surmani kõigest kuu aega pärast Tartu rahu sõlmimist.

Poskade kodus koos käinud Tallinna eestlaste salongi hingeks oli Jaan Poska abikaasa Constance, kelle huvi antiikmööbli vastu õhkub ka maja praegusest sisustusest, mis on kujundatud Poska kodust säilinud fotode järgi. Üksikuid detaile ja esemeid maja algsest sisustusest on alles praegugi. Poska mälestustoas eksponeerib Jaan Poska Mälestusfond fotosid ja dokumente Tartu rahu ja Poska perekonna kohta ning Poska järeltulijate poolt fondile antud esemeid.

Lagunenud ja hävinemisohus Poska maja taastas Tallinna linn 2008. aastal. Tegutses ju Poska enne Eesti omariiklusele pühendumist Tallinna linnapeana, olles linna elu korraldamisel tõhus ja uuenduslik. Alates sellest ajast täidab Jaan Poska maja Tallinna esindushoone funktsiooni.

«Jaan Poska majas võõrustatakse Tallinna linna külalisi ja korraldatakse pidulikke vastuvõtte, kuid niisama majja sisse astuda ei ole saanud. Sestap on mul eriliselt hea meel esmakordselt avada uksed kõigile huvilistele, kes soovivad selle kauni ja huvitava hoonega tutvuda,» ütles maja perenaine Tiia Juhkam.

Laupäeval, 3. veebruaril on Jaan Poska maja (Poska tn 8) avatud kella 11–17. Kell 12 ja 14 toimub maja perenaise Tiia Juhkami juhitud ringkäik, kell 15 näidatakse etenduse «Jaan Poska saaga» videosalvestust.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles