Droonilennutamise reeglid leevenesid Tallinna ümbruses professionaalide jaoks

BNS
Copy
Droonilennutamise reeglid leevenesid Tallinna ümbruses professionaalide jaoks.
Droonilennutamise reeglid leevenesid Tallinna ümbruses professionaalide jaoks. Foto: Remo Tõnismäe

Tallinna lähialas kehtivad nüüdsest professionaalsetele droonilennutajatele paindlikumad reeglid, samas jäävad kõigile tavakasutajatele reeglid samaks.

Tallinna lähiala all peetakse silmas lennujaamast umbes 20 kilomeetri kaugusele ja 120 meetri kõrgusele ulatuvat õhuruumi osa, kus õhusõidukite liiklust koordineeritakse lennujuhtimistornist.

Varem tohtis professionaali juhitud droon tõusta Tallinna lähialas kuni 120 meetrini vaid juhul, kui startimas või lähenemas polnud ühtki õhusõidukit. Nüüdsest võivad professionaalid lennutada droone ka samal ajal muu lennuliiklusega, kuid selleks peab neil olema eriluba, mille saamiseks tuleb tõestada suutlikkust  lennujaama lähialas turvaliselt lennata.

Lennuliiklusteeninduse mehitamata lennuliikluskorralduse arendusjuht Madis Prink märkis, et droonindus on jõudsalt arenev valdkond ning Lennuliiklusteenindus sooviv aidata kaasa  tavalennuliikluse ja droonide turvalisele koos eksisteerimisele.

«Muudatus on kaugema tuleviku vaates oluline samm, kuna võimaldab suuremat paindlikkust droonide kasutamises. See võiks olla positiivne sõnum erinevatele ettevõtetele, kelle äri jaoks on oluline teha droonilende kõrgemal,» märkis ta.

Prink rõhutas, et koostöös transpordiametiga analüüsiti ohutuse vaates väga põhjalikult, kuidas muuta reeglid professionaalsetele droonilennutajatele sobivamaks. Nüüd on tingimustes kirjeldatud mitmed juhud, kus drooni võib lähialas lennutada ka muu lennuliikluse toimumise ajal, kuid seda vaid juhul, kui droon ja lennuk jäävad üksteisest ohutusse kaugusesse.

«Me arvestame, et professionaalsete droonilennutajate ehk erikategooria käitajate puhul on tegemist ettevõtetega, kelle piloodid on läbinud põhjaliku koolituse ning saanud transpordiametil vastava käitamisloa,» kommenteeris transpordiameti mehitamata lennunduse osakonna juhataja Priit Rifk. «Lisaks toimub erikategooria kõrgustel droonilennutamine jätkuvalt kooskõlastatult lennujuhtimistorniga.»

Erikategooria lendude kooskõlastamine lennujuhtimistorniga käib droonikaardi rakenduse kaudu, mis asub aadressil utm.eans.ee. Rakendus annab põhjaliku ülevaate kõigist nii Tallinna lähialas kui ka Eestis üldiselt kehtestatud droonilennutamise reeglitest. Selle abil on droonilennutajatel võimalik näha püsivaid ja ajutisi lennupiirangualasid ja lubatud lennukõrgusi, registreerida lende, jälgida õhuruumi ning vajadusel taotleda õhkutõusuluba. Kaardi kasutamine droonilennutamiseks eeldab isikutuvastust, mis võimaldab lennujuhtidel vajadusel lennutajaga kiiresti ühendust saada.

Täna on Eestis droonipiloote kokku suurusjärgus 5000. Põhiosa neist on tavapiloodid, kes lennutavad drooni avatud kategooria tingimustel.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles