KAART ⟩ Kaitseväe paraadil osaleb 840 inimest ja 31 ühikut tehnikat

Andres Einmann
, Eesti uudiste päevatoimetaja
Copy
Mullune kaitseväe paraad Tallinnas. Pildil erioperatsioonide väejuhatuse liputoimkond koos üksusega marssimas.
Mullune kaitseväe paraad Tallinnas. Pildil erioperatsioonide väejuhatuse liputoimkond koos üksusega marssimas. Foto: Tairo Lutter

Eesti Vabariigi 106. aastapäeva paraad algab Tallinnas Vabaduse väljakul 24. veebruaril kell 12, paraadi peaproov 23. veebruaril kell 21.

Üksused rivistuvad 24. veebruaril Vabaduse väljakule kell 11. Paraadi võtab vastu president Alar Karis ja paraadi juhatab kaitseväe juhataja kindral Martin Herem. Paraadi rivistaja on kaitseväe veebel ülemveebel Enn Adoson.

Paraadist võtab osa pea 840 osalejat ja 31 ühikut tehnikat, kokku osaleb paraadil 34 lippu, viis kompaniid, 11 rühma, sõjaväeorkester ja Kaitseliidu orkester ning neli teenistuskoera.

Esindatud on Eesti Vabariigi riigiliputoimkond, kaitseväe liputoimkond, kõikide väeliikide liputoimkonnad koos üksustega, erioperatsioonide väejuhatuse liputoimkond koos üksusega, Kaitseväe Akadeemia, sõjaväepolitsei Vahipataljon, Kuperjanovi jalaväepataljon, diviisi staabi- ja sidepataljon, 1. ja 2. jalaväebrigaad, Kaitseliit, Naiskodukaitse, Sisekaitseakadeemia ja vanglateenistus. Samuti osalevad paraadil Balti kaitsekolledži, CCDCOE ja NFIU liputoimkonnad. Paraadil on esindatud ka reservväelaste üksused 2. jalaväebrigaadi 1. ja 2. Kuperjanovi jalaväepataljonist.

Liitlastest on paraadil esindatud Islandi ja Poola liputoimkond ning Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Prantsusmaa ja Ameerika Ühendriikide liputoimkond koos üksusega.

Samuti saab paraadil lisaks Eesti kaitseväe tehnikale näha NATO Eesti lahingugruppi kuuluvate Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Prantsuse ja Ameerika Ühendriikide lahingutehnikat.

24. veebruaril kella 12.45 paiku teevad sobiva ilma korral Eesti Vabariigi 106. aastapäeva paraadist ülelennu kaks õhuväe 1. eskadrilli kuuluvad transpordilennukit M28, politsei- ja piirivalveameti lennusalka kuuluv kopter AW139 ja patrull-lennuk Beechcraft Super King Air 350ER.

24. veebruaril kella 12.45 paiku teevad sobiva ilma korral Eesti Vabariigi 106. aastapäeva paraadist ülelennu kaks õhuväe 1. eskadrilli kuuluvad transpordilennukit M28, politsei- ja piirivalveameti lennusalka kuuluv kopter AW139 ja patrull-lennuk Beechcraft Super King Air 350ER.

Liitlaste lennuvahenditest osalevad paraadi ülelennus Balti õhuturbemissiooni raames Ämaris paiknevad kaks Poola hävituslennukit F-16. Šiauliai lennubaasist Leedus osalevad ülelennul kaks Belgia hävituslennukit F-16 ning kaks Prantsusmaa hävituslennukit Mirage-2000. Pärast kaitsejõudude paraadi, kella 13.15 ajal plaanivad kaks Belgia hävituslennukit F16 teha ülelennu ka Tartust.

Õhuvahendite ülelennu tõttu on mistahes droonide ja muude lennuvahendite lennutamine paraadialal ja selle läheduses rangelt keelatud.

Pärast paraadmarssi on huvilistel võimalus tutvuda kaitseväe ja liitlaste tehnikaga. Näha saab Eesti kaitseväe jalaväe lahingumasinat CV9035EE, soomustransportööre Sisu XA-188 ja XA-180, Ameerika Ühendriikide, Suurbritannia, Põhja-Iiri Ühendkuningriigi, Taani ja Prantsusmaa lahingutehnikat, õhutõrjeraketisüsteemi Mistral ja 23-millimeetrise kaliibriga õhutõrjekahurit, tankitõrje raketisüsteemi Javelin, meditsiinisoomukit, liikursuurtükki K9 ning puksiirmasinat MB Actros 4150K.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles