Kohus mõistis Mati Songisepa tingimisi vangi

Merike Teder
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Endine Tallinna transpordiameti liiklusteenistuse direktor Mati Songisepp.
Endine Tallinna transpordiameti liiklusteenistuse direktor Mati Songisepp. Foto: Peeter Langovits

Harju maakohus mõistis täna Tallinna endise kõrge linnaametniku Mati Songisepa (71) süüdi selles, et ta võttis enam kui 2,25 miljonit krooni ehk üle 144 000 euro pistist ning karistas teda tingimisi vangistusega.

Kohus karistas Songiseppa kokkuleppemenetluses kolmeaastase tingimisi vangistusega kolmeaastase katseajaga ning mõistis talt riigituludesse välja sundraha 435 eurot. Kohtuotsusega mõisteti konfiskeerimise asendamise korras riigile osaliselt välja ka süüteoga saadud vara summas 10 412,26 eurot.

Prokuratuur lähtus kokkuleppe sõlmimisel Songisepa raskest tervislikust seisundist ja varalisest olukorrast.

Prokuratuuri pressiesindaja Arno Põder selgitas, et prokuratuur kontrollis enne Songisepaga kokkuleppe sõlmimist tema varanduslikku seisu väga põhjalikult ja tegi otsuse sellest lähtuvalt. «Songisepal ei ole märkimisväärset isiklikku vara. Ta on pensionär, kelle põhisissetulek on 418-eurone pension. Kogu pistisena saadud vara on Songisepp ära kulutanud. Songisepa enda ütluste kohaselt läks raha tema poja kardisõiduharrastuse tarbeks,» märkis Põder.

Kriminaalmenetluse käigus tehti Mati Songisepale ka kohtuarstlik ekspertiis, mis tuvastas tal tõsise kroonilise haiguse. Seetõttu arvestas prokurör kokkuleppe sõlmimisel ka asjaolu, et Songisepa tervislik seisund takistaks tal üldmenetluse kohtuistungitel osalemist. See oleks kujunenud kohtuprotsessi läbiviimisel oluliseks takistuseks, lisas Põder.

Põhja ringkonnaprokuratuuri süüdistuse järgi võttis Tallinna transpordiameti liiklusteenistuse tollane direktor Mati Songisepp oma ametiseisundi kasutamise eest aastail 2007­–2010 pistist AS-ilt Signaal ja AS-ilt K-Projekt kokku 2 253 457,2 krooni ehk 144 082,94 eurot. Raha liikus Songisepa kätte võltsitud arvete kaudu kahe ettevõtte vahendusel.

Tallinna transpordiametis toime pandud korruptsioonikuritegude uurimiseks alustas kaitsepolitsei kriminaalmenetlust 2009. aastal. Esimese otsuse langetas kohus selles asjas mullu oktoobris, mõistes kokkuleppe korras pistise andmises süüdi OÜ Tanner ja selle juhatuse liikme Peeter Salmu (52).

Praegu on mahukas kriminaalasjas veel viis kahtlustatavat, kelle prokuratuur kavatseb üldmenetluses kohtu ette saata. Tallinna transpordiameti liiklusteenistuse liikluskorralduse osakonna endist juhatajat Vello Lõugast (53) kahtlustatakse pistise võtmises. Pistise andmises on kahtlustuse saanud AS Signaal ja selle juhatuse liige Ats Tamme (57) ning AS K-Projekt ja selle juhatuse liige Rein Annusver (53).

Kriminaalasja kohtueelse uurimise viis läbi kaitsepolitseiamet ja menetlust juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

Tagasi üles