Avalikust kohast röövitud hinnaline kunstiteos toodi tänu Postimehe artiklile tagasi (4)

Kristina Herodes
, ajakirjanik
Uuendatud 14. aprill 2024, 13:03
Copy
Brasiilia miss Deborah, keda kujutab ka röövi ohvriks langenud kunstiteos.
Brasiilia miss Deborah, keda kujutab ka röövi ohvriks langenud kunstiteos. Foto: Erakogu

Uskumatu lugu – kunstiteos pandi pihta Hiiumaal asuva külalistemaja Utoopia nr 9 seinalt. Tegemist on avaliku ruumiga. Rööviti kunstnik Toivo Freeman Pildi loodud seksikas teos.

Lugu ilmus eile 21.52 ja täna hommikul kell 11 tõi varas teose tagasi. Meedia jõud käivitada positiivseid muutusi võib olla väga suur. Aitäh! 

Eelmisel nädalal leidis aset vargus. Keegi Hiiumaal elav või seda külastav kurikael röövis Utoopia nr 9 seinalt hinnalise teose. Utoopia nr 9 asub Kõrgessaares. «Tegemist on kõigi ebamugavustega elamusmajutusega,» täpsustab ettevõtte esindaja Marco Pärtel. «Meie eesmärk on siin luua uut maailma ja pakkuda külalistele erilisi elamusi. Suur tänu - see artikkel meid aitas!» Kogu maja ruume ehib Toivo Freeman Pildi terviklik galerii. 

Postimees avaldas sündmusest uudise koos üleskutsega kõigil asjast midagi teadvatel isikutel viivitamatult politseiga ühendust võtta. Inetult alanud lool on aga õnnelik lõpp – kas mõjutas lugu varga enda südametunnistust või sekkus mõni vastutustundlik lähedane, aga teos toodi täna hommikul Utoopia nr 9 hotelli tagasi. Saadetis jõudis kohale anonüümselt ja kulleri vahendusel. Lisatud oli vabanduskiri:

Täna saabunud vabanduskiri.
Täna saabunud vabanduskiri. Foto: Utoopia 9

«Mis inimene see on! Varastamine on halb tegevus, mis ei vii kuhugi,» väljendab kunstnik nördimust. «Varem või hiljem juhtub selle vargaga midagi halba. Varas teeks targasti, kui töö tagasi tooks, sest politsei algatas juba juurdluse ja varem või hiljem see saadakse kätte.»

Kirkal taiesel on kujutatud Brasiilia modelli Debora Oliveri, kes kannab jakki Toivo Pildi moekollektsioonist. «Loomulikult on see väga seksikas ja atraktiivne pilt, ma tänan selle huvi eest, aga kunsti soetamiseks on ometi olemas ka legaalseid viise,» ütleb autor. «See on kuritegu!»

Utoopia nr 9 külalistemajast Kõrgessaares rööviti hinnaline kunstiteos. Varastatud teos kujutab sama figuuri, mida juuresolev foto ning on äratuntav. Pildil on tuntud Brasiilia pepumodell Debora Oliver.
Utoopia nr 9 külalistemajast Kõrgessaares rööviti hinnaline kunstiteos. Varastatud teos kujutab sama figuuri, mida juuresolev foto ning on äratuntav. Pildil on tuntud Brasiilia pepumodell Debora Oliver. Foto: Erakogu

Kas taies kaunist Oliverist lõi lõkkele kellegi kunstiarmastuse? Või haarati lihtsalt kaasa välisuksele kõige lähem pilt, mida oleks hea kiiruga kotti toppida? See jääb veel mõistatuseks, keerdküsimust aitab lahendada Kärdla politsei. Kui keegi kusagil näeb müügiks pakutavat lisatud fotoga sarnanevat, aga värvikamat teost, palume sellest viivitamatult teatada politseisse või võtke ühendust juhtumiga tegeleva Kärdla politseijaoskonna juhi Moonika Raudsepaga.

Utoopia nr 9 külalistemajast Kõrgessaares rööviti hinnaline kunstiteos – märgitud ringiga.
Utoopia nr 9 külalistemajast Kõrgessaares rööviti hinnaline kunstiteos – märgitud ringiga. Foto: Erakogu

Kunstiröövi kohta avaldas uudise ka Hiiu Leht. «Kõrgessaares asuvas Utoopia nr 9 külalistemajast võttis pikanäpumees kaasa ühe Toivo Freeman Pildi töö,» seisab nende teates. Muutust endises viinaköögis tegutseva külalistemaja restorani esiku seinal pandi tähele selle nädala teisipäeval. Võimalik, et vargus leidis aset varem.

Politsei sõitis kohapeale asja uurima. Utoopia nr 9 külalistemajast Kõrgessaares rööviti hinnaline kunstiteos.
Politsei sõitis kohapeale asja uurima. Utoopia nr 9 külalistemajast Kõrgessaares rööviti hinnaline kunstiteos. Foto: Erakogu

Külalistemaja pidajad ise usuvad, et pahasoovlik varas hiilis majja nädalalõpu rahvarohkema ürituse ajal. Pigem ollakse arvamusel, et hotelli külastajate hulka ta ei kuulunud. Täpsed asjaolud selgitab välja juurdlus.

Utoopia nr 9 külalistemaja Kõrgessaares, kus rööv aset leidis.
Utoopia nr 9 külalistemaja Kõrgessaares, kus rööv aset leidis. Foto: Erakogu

Utoopia nr 9 hotelli ametlik teade oma külalistele on: palun tooge teos tagasi koju õiget seina kaunistama. Igasugune koostöö aitamaks Deboral koju jõuda on teretulnud!

Kunstnik Toivo Freeman Pilt oli juhtunust iseenesestmõistetavalt šokeeritud. «Olen väga rahul, et politsei asja uurib, aga sarnaste juhtumite puhul saavad inimesed väga palju kaasa aidata! Sotsiaalmeedias annab kodanike naabrivalve suurepäraseid tulemusi.» Freeman usub, et tähelepanelike inimeste ja politsei koostöös õnnestub röövitud taies kätte saada. Rahvusvahelist tunnustust pälvinud isikupärase käekirjaga kunstnik on sisustanud oma teostega Utoopia nr 9 külalistemaja ning kogu kollektsiooni väärtus on hinnanguliselt 20 tuhat eurot. 

«Tunne ei ole hea,» sõnab Pilt. «See töö on ühest legendaarsest sarjast, millele on juba oma ajalugu tekkinud. Tundub, et see julge sari tõmbab kummaliselt inimesi ligi. Lausa nii, et ei saa enam käsi eemale hoitud!» Kunstnik Toivo Freeman Pilt aga rõhutab, et olgu varga motiiv milline tahes – rööv on rööv ja kuritegu saab karistuse. 

Toivo Freeman Pilt oli kunstiröövist hämmingus ja löödud, kuid väljendab suurt rõõmu, et see siiski tagasi toodi. «Kes oma viga tunnistab ja selle parandab, sellest saab veel asja!»
Toivo Freeman Pilt oli kunstiröövist hämmingus ja löödud, kuid väljendab suurt rõõmu, et see siiski tagasi toodi. «Kes oma viga tunnistab ja selle parandab, sellest saab veel asja!» Foto: Toivo Freeman Pilt
Tagasi üles