Regionaalminister Madis Kallas lahkub ametist (13)

Alexandra Saarniit
, ajakirjanik
Uuendatud 16. aprill 2024, 10:06
Copy
Endine regionaalminister Madis Kallas.
Endine regionaalminister Madis Kallas. Foto: Sander Ilvest

Regionaalminister Madis Kallas (SDE) andis täna teada, et lahkub regionaalministri ametist. Kallase volitused ministrina lõppevad täna südaööl.

Kallas sõnas, et võttis ministriameti vastu sooviga võidelda Eesti maaelu eest ning vähendada piirkondlikku ebavõrdsust. «Kui ametisse astusin ning põllumeeste, toidutootjate ja maapiirkondade inimestega suhtlesin, sain veelgi enam aru, kui kriitiline on praegu tegeleda sellega, et elu maapiirkondades lõplikult välja ei sureks,» ütles regionaalminister.

«Tajusin Saaremaalt tulnuna seda vastutust ning tunnen täna, vaadates möödunud aastale tagasi, et need sihid, mis said ametisse astudes seatud, ei ole täiel määral täitunud,» lisas Kallas.

Kallase sõnul on viimane kuu toonud läbimurde paljudes olulistes küsimustes, kuid põllumajandus- ja regionaalpoliitikat tuleb teha järjepidevalt ja kõigi teiste oluliste teemadega võrdselt.

«Mul on hea meel, et jõudsime valitsuses kokkuleppele omavalitsuste jätkusuutlikuma rahastamise küsimuses ning leidsime võimaluse, et avada Maaelu Edendamise Sihtasutuse maakapitali laenu meede, mille maht on 20 miljonit eurot. Lisaks sai lahenduse seakatku kahjude hüvitamise pikk arutelu ja tegime lõpuks otsuse eraldada ettevõtjatele 1,2 miljonit eurot,» tõi Kallas näiteid viimase kuu läbirääkimistest.

«See otsus ei olnud minu jaoks sugugi lihtne. Olen ühe aasta regionaalministrina ametis olnud ning väga tänulik selle võimaluse eest Eesti maaelu heaks töötada. Ministriamet on täis katsumusi ning mul on olnud suur au töötada koos regionaal- ja põllumajandusministeeriumi kollektiivi, Eesti põllumajandussektori ja omavalitsustega selle nimel, et igas Eesti paigas oleks hea elada.»

Madis Kallas jätkab tööd riigikogus. Kallase ametiaeg regionaalministrina kestis eelmise aasta 17. aprillist kuni selle aasta 16. aprillini.

Regionaal- ja põllumajandusministeeriumi kantsleri Marko Gorbani sõnul on ministri ametis oldud aeg olnud teguderohke. «Ellu on viidud regionaal- ja põllumajandusministeeriumi loomine, valmistatud ette kohalike omavalitsuste tulubaasi muudatused, tehtud ettevalmistused liikuvusreformiks, makstud erakorralist toetust põllumajandussektorile, algatatud mitu planeeringut, tehtud otsused maa- ja ruumiameti loomiseks. See on üksnes väike valik saavutustest, mis jäid ministri ametis oldud aastasse. Samas annab see loetelu ülevaate, kui laia ja olulise valdkonna eest regionaal- ja põllumajandusministeerium vastutab ning millised teemad ootavad ees uut ministrit,» rääkis ta.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Lauri Läänemets tunnustas Madis Kallast märgiliste saavutuste eest. «Valitsus leppis möödunud nädalal kokku täpse Robin Hoodi kava, millega suureneb maapiirkondade ja väikelinnade omavalitsuste rahastus. Samuti mitu meedet maakonnakeskuste ja kasvupiirkonna toetamiseks, nende seas muudatused maamaksus. Lisaks regionaalse ebavõrdsuse vähendamisele on sõlmitud ka kokkulepe põllumeeste toetamiseks Maaelu Edendamise Sihtasutuse kaudu ning lisaks on sisuliselt valmis ühistranspordireformi plaanid.»

Hoiatas ette juba märtsikuus

Madis Kallas sõnas märtsi keskel toimunud valitsuse pressikonverentsil, et kui ta ei saa teatud otsuseid lahendada, siis on tal keeruline ministrina jätkata. «Mina sõnu niisama ei loobi,» ütles Kallas.

«Viimastel kuudel on mitmed olulised protsessid nii tugevas seisakus, et ma tahtsin juba varakult olla aus ja sellest teada anda, aga veel on õnneks aega, et need asjad rööpasse saada ja ära teha,» lausus Kallas pressikonverentsil.

Kallas rääkis, et suured eesmärgid on seotud kohaliku omavalitsuse tulubaasiga. Eelnõu järgi saab kohalik omavalitsus ise otsustada maamaksu suuruse üle, lähtudes kohalikest vajadustest, eesmärkidest ja kokkulepetest.

Teise olulise eesmärgina nimetas minister Maaelu Edendamise Sihtasutuse kaudu maafondi loomist.

Möödunud nädalal sõnas regionaalminister valitsuse pressikonverentsil, et mis puudutab märtsikuus öeldut, siis seda ta ei kommenteeri.

Tagasi üles