Soome riigipea Alexander Stubb tuleb peagi Eestisse riigivisiidile

Postimees
Copy
Alexander Stubb
Alexander Stubb Foto: Kira Hofmann

Soome president Alexander Stubb on koos abikaasa Suzanne Innes-Stubbiga president Alar Karise kutsel 27.-29. maini riigivisiidil Eestis, külastades Tallinna ja Tartut.

President Alar Karis ja Sirje Karis tervitavad riigivisiidile saabuvat Soome presidendipaari 27. mail kell 11 Vabaduse väljakul. Sinna on Soome presidendipaari oodatud tervitama kõik Eesti inimesed. President Stubb asetab ka pärja Vabadussõja võidusamba jalamile ja suundub seejärel president Karisega kohtumisele Kadriorus.

Samuti on Soome riigipeal plaanis kohtumised riigikogu esimehe Lauri Hussari (Eesti 200), peaminister Kaja Kallase (RE) ja välisminister Margus Tsahknaga (Eesti 200). 

Presidendi kantselei vahendas, et Stubbi esimene visiit Eestisse just riigivisiidina kinnitab lähedasi sõprussuhteid ning annab võimaluse veelgi tugevdada Eesti ja Soome, eestlaste ja soomlaste läbipõimunud sidemeid.

Riigivisiidi keskmes on Eesti ja Soome suhted, julgeoleku- ja kaitsekoostöö tugevdamine, Läänemere piirkonna julgeolek, Venemaa agressioonisõda Ukrainas ja Ukraina toetamine, samuti Euroopa julgeoleku ja NATO aktuaalsed teemad.

Soome presidendipaari saadavad visiidil kliima- ja keskkonnaminister Kai Mykkänen, kaitseväe juhataja kindral Janne Jaakkola ning Soome parlamendi Soome-Eesti parlamendirühma esimees Mikko Savola.

Soome ja Eesti riigipea külastavad Põhja-Tallinnas asuvat Miinisadamat ning arutavad seal valdkonnaekspertidega Eesti-Soome energiaühenduste temaatikat.

President Stubb kohtub ka Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovskiga (SDE) ja külastab Tallinna Raekoda. Samuti tutvub president Stubb HK Unicorn Squad tegevusega, mis pakub huviharidusena tehnoloogiaõpet tüdrukutele. Soome riigipea käib ka Metsakalmistul ning asetab pärja soomepoiste mälestuseks.

Riigivisiidi teisel päeval, 28. mail, sõidavad Soome ja Eesti presidendipaarid Tartusse, kus neid tervitab kell 16 Tartu Raekoja platsil linnapea Urmas Klaas (RE). Sinna on palutud kõik, kes soovivad Soome riigipead ja tema abikaasat tervitada.

Soome ja Eesti presidendid külastavad veel Tartu Ülikooli ja kohtuvad ülikooli rektori Toomas Asseriga. 29. mai hommikul kohtub Stubb Tartu Ülikooli üliõpilastega ja arutleb nendega selle üle, milline on 2022. aasta järgne maailm. Arutelu saab jälgida ka otseülekande vahendusel Tartu Ülikooli veebist.

Samuti väisab Soome riigipea Tartu Ülikooli Delta Keskust, kus käsitletakse targa linna temaatikat.

Suzanne Innes-Stubb ja Sirje Karis külastavad Kumu kunstimuuseumi, Tallinna Muusika- ja Balletikooli MUBA ning Rotermanni kvartalis asuvat Roseni galeriid, samuti tutvuvad Eesti käsitöö- ja kunstistuudiotega vanalinnas. Tartus külastavad nad Tartu Ülikooli Kliinikumi laste- ja naistekliinikut.

Tagasi üles