Paul-Eerik Rummo näidendid said kaante vahele

Aimar Altosaar
, ajakirjanik
Copy
Paul-Eerik Rummo
Paul-Eerik Rummo Foto: Tairo Lutter

«Kogutud mängud» sisaldab pea täieliku valiku Paul-Eerik Rummo näidenditest.

Kirjastus SE&JS alustas 2023. aasta alguses Paul-Eerik Rummo suurkogu «Kogutud mänge» koostamisega, et see «poeetiline ja teatritundlik draamalooming» (Luule Epner. Looming, 1/2023) oleks lugejatele ja teatritele kättesaadav.

Autori poolt pandud nimega «Kogutud mängud» raamat sisaldab pea täieliku valiku Rummo seitsmeteistkümnest näidendist, lisaks vabaõhunäitemängu, lastele kirjutatud näidendi, kuuldemängu ja filmistsenaariumi. Käsikirja panid kokku Sirje Endre ja Ivar Tröner koostöös autoriga.

Sirje Endre
Sirje Endre Foto: Mihkel Maripuu

Paul-Eerik Rummo esimene näidend «Võõrad inimesed» on kirjutatud 1962. aastal. Seni viimane näidend «L-hunt. Pildikesi kohalikult taevakehalt» on aastast 2022.

Valikkogu lõpus Paul-Eerik Rummo näidendite, dramatiseeringute, kuuldemängude ja filmistsenaariumide loend.

Raamatu tegemisel lähtus kirjastus SE&JS sarnasuse mõttes 2005. aastal ilmunud köitest «Paul-Eerik Rummo. Kogutud luule».

Siin majas on muidu ilus valgus,

aga langeb kuidagi valesti.

(näidendist «Valguse põik»)

Kogumikku võib nimetada ka sajandi suurkoguks. Koostajate arvates on kogumikku avades kuulda justkui klassiku häält. 624-leheküljelisest raamatust leiab enamiku Paul-Eerik Rummo näidendeid, kuuldemängu ja filmistsenaariumi. «Minu dramaturgiliste mängude tekkeimpulsid on olnud needsamad, mis luuletustelgi,» kirjutatab Rummo saatesõnas.

««Tuhkatriinumänguga» alustas Paul-Eerik üht teekonda, mis viis teda järgmisse sihtpunkti, järgmisse peatusse, mille nimi on «Saatja aadress». Ja siin kaob ära žanrivahe. Pole enam oluline, kas sõnumi toob luuletus või näidend. Kas «Saatja aadress» või «Fuuga halvasti tempereeritud kohvrivirnale», kas «Valguse põik» või «L-hunt»,» kirjutab Viivi Luik raamatu järelsõnas.

Toimetajad Katre Scott-Hopkins, Hedi Rosma, Tarmo Tilsen, Elle Veermäe

Kujundus Rein Seppius

Raamatu väljaandmist toetas Kultuurkapital

Tagasi üles