Piltuudis: Tallinnas lehvis Eesti lipp tagurpidi (3)

Postimees
Uuendatud 14. juuni 2024, 15:53
Copy
Tallinnas lehvis leinapäeval tagurpidi Eesti lipp.
Tallinnas lehvis leinapäeval tagurpidi Eesti lipp. Foto: Erakogu

Tallinnas asuvas Olerexi tanklas lehvis täna pärastlõunal Eesti lipp tagurpidi. Tanklakett palub eksimuse tõttu vabandust.

Eesti trikoloor oli tagurpidi masti tõmmatud Olerexi Linnu tee / Sõpruse pst tanklas. «Olerex väga vabandab juhtunu pärast! Kahjuks oli tegemist inimliku eksimusega, kuid oleme antud töötajale juba teinud range noomituse,» kommenteeris  Olerexi esindaja Eiris Teeveere-Ots. Mõne aja pärast selgitas Teeveere-Ots, et olukorda uurides selgus, et lipp ise oli õigetpidi, kuid lipu nööriga olid probleemid ning vihma ja tuule tõttu läks lipp keerdu ning seetõttu oli tagurpidi. «Välja on kutsutud hooldustöötajad, kes tegelevad probleemi lahendamisega, et sellist olukorda edaspidi ei tekiks,» lausus ta.

Tänasel leinapäeval heiskavad Eesti lipu leinalipuna kõik riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutused ning avalik-õiguslikud juriidilised isikud. Leinalipp heisatakse hiljemalt kell 8 hommikul ja langetatakse kell 22.

14. juunil mälestatakse 1941. aasta juuniküüditamise ohvreid, mille puhul toimub traditsiooniline mälestustseremoonia Maarjamäe Kommunismiohvrite memoriaalis. 

Lipumasti heisatakse leinalipp nii, et lipu alumine äär asuks masti keskel. Selleks tõmmatakse lipp algul aeglaselt lipumasti tippu ja seejärel langetatakse lipumasti keskkohta. Leinalipu langetamiseks tõmmatakse lipp lipumasti tippu ja seejärel langetatakse.

Lipuvardaga Eesti lipu leinalipuna heiskamiseks kinnitatakse lipuvarda ülemisse otsa 50 millimeetri laiune ja umbes 3300 millimeetri pikkune (kahekordne lipu pikkus) must lint.

Kui lipurivis on ka teisi lippe, siis välisriikide ja rahvusvaheliste organisatsioonide lippe üldjuhul ei langetata, need asendatakse leinalipuna heisatud Eesti lipuga. Eesti maakondade, omavalitsuste ning asutuste ja organisatsioonide lipud heisatakse lipurivis koos Eesti lipuga leinalipuna.

Ööl vastu 14. juunit 1941 toimus Eestis massiküüditamine, mille käigus viisid Nõukogude Liidu repressiivorganid Siberisse hinnanguliselt 10 000 inimest.

Ohvrite hulgas oli 132 alla aasta vanust ja ka vagunis sündinud last, 1378 kuni seitsmeaastast last ning 15 üle 80-aastast rauka, kellest vanim oli 87-aastane. Nälja ja kurnatuse tagajärjel hukkus või tapeti umbes 6000 last, naist ja meest.

Tagasi üles