GALERII JA VIDEO Uus PESA tramm näitab öösiti oma võimeid

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Copy

Äsja Tallinna jõudnud Poolas valminud PESA tramm teeb praegu katsesõite ja kui kõik laabub, siis läheb see liinile augustis.

«Praegu katsetame läbisõite, teeme kiirendusteste, pidurdusteste. Teeme tühimassiga sõite, samuti täismassiga,» ütles Tallinna Linnatranspordi (TLT) teenindusdivisjoni juht Hannes Falten.

Trammidepoos seisab 20 tonni raskusi, mille abil proovitakse trammi võimeid täismassiga sõidul.
Trammidepoos seisab 20 tonni raskusi, mille abil proovitakse trammi võimeid täismassiga sõidul. Foto: Sander Ilvest

Täismassiga testsõidu jaoks seisab depoos 20 tonni raskusi. Need laotakse trammi põrandale ning see raskus vastab olukorrale, kus tramm on puupüsti sõitjaid täis. «Niimoodi saame teada, kuidas sõitjaid täis tramm kiirendab, pidurdab, läheb kurvi ja kui kiiresti seisma jääb.

Katsetasime, kui kiiresti tramm suudab 70 km/h pealt peatuda. Pidurdusteekond oli alla 60 meetri,» rääkis Falten. Trammi pidurdusvõimet näeb videost.

PESA trammil on üks mootor vähem kui Hispaanias tehtud CAFi trammidel ja mootorid on võimsamad. See tähendab Falteni sõnul seda, et PESA tramm ei tekita niisugust undavat või vinguvat heli, nagu CAFid. Peale selle on uue trammi alusvankritel määrdesüsteem, mis tähenda, et kurvides teevad need oluliselt vähem kriginat.

Kuigi see väljast vaadates ei paista, on uus tramm teistest 10 cm laiem. Selle esiots on kitsenev, nii et kogu tramm tundub kitsamana. «Tegelikult on see natuke laiem ja minu meelest ka reisijasõbralikum. Seisukohti on selles rohkem, kui eelmistes trammides. Samuti on eraldi tähistatud kohad nii lapsevankrite kui ratastoolide jaoks,» kiitis Falten.

TLT teenindusdivisjoni juhi Hannes Falteni sõnul paistab uus tramm väljast vaadates tteistest kitsam, kuid tegelikult on see hoopis 10 cm laiem.
TLT teenindusdivisjoni juhi Hannes Falteni sõnul paistab uus tramm väljast vaadates tteistest kitsam, kuid tegelikult on see hoopis 10 cm laiem. Foto: Sander Ilvest

Oluline muudatus on ka see, et tulevikus saab kindlasti iga validaatori juures kaardimakset teha. Praegu saab trammis pangakaardiga piletit osta vaid esiukse juures olevalt validaatorilt. Trammis on ka telefoni laadimise võimalused erinevatele standarditele.

Trammi liinile minek võtab nii kaua aega sellepärast, et TLT-l on kohustus läbida trammiga tuhat kilomeetrit ilma reisijateta. Esimese trammi baasil seadistatakse ka järgmised, nendega pole enam vaja täismassiga teste teha. Tuhat kilomeetrit pole trammi jaoks väga pikk teekond, sest üks trammijuht sõidab oma tööpäeva jooksul läbi 180 kilomeetrit. Kõik Tallinna trammid kokku läbivad aasta jooksul 2,8 miljonit kilomeetrit.

Kokku tuleb Tallinna 23 uut PESA trammi. Esimene on kohal, järgmine peaks tulema paari nädala pärast. Falteni sõnul on Tallinnas päevas liinil 46-48 trammi. « Ainus kord, kui me oleme tramme maksimaalselt ära kasutanud, on olnud laulupeo ajal. Selleks, et kõik inimesed Kadriorust linna vedada, oli liinil korraga 67 trammi,» ütles Falten.

PESA trammid vahetavad välja 1980. aastatel toodetud trammid, mis müüakse Osta.ee keskkonnas maha.
PESA trammid vahetavad välja 1980. aastatel toodetud trammid, mis müüakse Osta.ee keskkonnas maha. Foto: Sander Ilvest

Sadama trammiliini avamisega suureneb korraga liinil olevate trammide arv vaid ühe võrra. Trammide ostmise põhieesmärk on vana veeremi väljavahetamine uuema vastu. Vanad, väljavahetatavad trammid pannakse Osta.ee keskkonnas oksjonile. Falteni sõnul on esimesed maha kantud trammid ka maha müüdud ning ostuhuvilisi paistab jätkuvat. 1980. aastatest pärit trammide müügihinnad on olnud 6000 ja 8000 eurot.

Kõiki vanu tramme maha ei müüda. 1960. aastatel ehitatud Pauliine läbib põhjaliku restaureerimise ja läheb pärast seda eheda retrotrammina liinile.
Kõiki vanu tramme maha ei müüda. 1960. aastatel ehitatud Pauliine läbib põhjaliku restaureerimise ja läheb pärast seda eheda retrotrammina liinile. Foto: Sander Ilvest

Kõik vanu tramme siiski maha ei müüda. Praegu on trammipargis restaureerimisel 1960. aastatel ehitatud tramm Pauliine. Sellest saab aasta lõpuks liinil sõitmiseks sobiv retrotramm kogu tema eheduses.

Tagasi üles