Riho Terras: kaitseminister peaks tagasi astuma (16)

Postimees
Uuendatud 16. juuni 2024, 14:00
Copy
Riho Terras (Isamaa).
Riho Terras (Isamaa). Foto: Martin Pedaja

Endise kaitseväe juhataja ja praeguse Isamaa erakonna liikme Riho Terrase sõnul on kaitseminister Hanno Pevkuri hämamine seoses 1,6 miljardi euro lisavajadusega laskemoona hankimiseks võtnud nüüdseks sellise mõõtme, et tal tuleks tõsiselt kaaluda tema enda erakonnakaaslas(t)e soovitust tagasiastumiseks ja seejärel avaldus Stenbocki majja viia.

«Nii nagu kirjutas nädalavahetusel Delfi, oli kaitseminister 1,6-miljardilisest puudujäägist laskemoonavarudes teadlik alates eelmise aasta aprillist ehk siis enam kui aasta. Eelmise aasta juulis võttis Eesti endale NATO Vilniuse tippkohtumisel kohustuse varuda laskemoona vastavalt kokkulepitud miinimumvajadusele ning see 1,6 miljardit eurot ongi miinimumvajadus, mida kaitsevägi ja kaitseministeerium on ministrile juba eelmisel aastal esitlenud,» sõnas Terras.

Ta tõstatas küsimuse, et kui Hanno Pevkur väidab, et tema sai pädevad arvutused kaitseväe juhatajalt kätte alles 1. juunil sel aastal, tekib tõepoolest küsimus – mida minister tegi ajavahemikul eelmise aasta juulist, mil Vilniuses kokkulepe sõlmiti, kuni siiani?

«Ministril on olemas õigus ja suisa kohustus kaitseväe juhatajalt küsida sõjalist nõuannet ning mul ei ole mingit kahtlust, et tegelikult oli see sõjaline nõuanne koos vajalike arvutustega juba varem olemas,» lisas ta. 

«Vähemalt sellisel tasemel, et seda viia peaministrini ja valitsuskabinetini. Põhjuseid ja ajendeid, miks Hanno Pevkur on 1,6 miljardi küsimust valitsusest eemal hoidnud, peab ta selgitama ise, sest pead pole enam võimalik liiva alla peita. Piltlikult öeldes teab kogu küla juba pikka aega, kui palju lisavahendeid on meil laskemoona hankimiseks tarvis, samal ajal etendavad kaitseminister ja peaminister mingit kentsakat pimesikumängu, mängides solvunuid ja veeretades vastutust teistele.»

Kaitseminister on Terrase sõnul oma valdkonna poliitiline juht, kellelt tuleb praeguses julgeolekuolukorras nõuda initsiatiivi ja juhtimist. Ta pole Terrase hinnangul seda näidanud ja seetõttu on ta usalduse kaotanud. «Pevkurile meeldib rääkida sellest, kuidas ja kui palju on tema ametisoleku ajal riigikaitsesse raha juurde tulnud. Kuid seegi sõnum on kaotanud oma tõsiseltvõetavuse – riigikaitse arengukavas ettenähtud võimeid ja tegevusi kärbitakse 400 miljoni väärtuses,» kirjeldas ta. 

Tagasi üles