GALERII Sõjamuuseum tähistas sünnipäeva soomusrongi avamise ja plaadiesitlusega

Uwe Gnadenteich
, ajakirjanik
Copy

Esmaspäeval tähistas Eesti sõjamuuseum pidulikult oma 105. sünnipäeva ning koos sellega mitme näituse avamist.

Mõne aja eest avati Viimsi mõisas uus püsinäitus «Teine maailmasõda ja Eesti», äsja ilmus Eesti sõjaväeorkestri esimene vinüülplaat ning lõpuks on avatud ka soomusrong nr 7 «Wabadus», mis pärast pikka pingutust jõudis Viimsi mõisa.

Eesti sõjamuuseumi direktori Hellar Lille sõnul sai muuseum 19. jaanuaril 105 aastaseks, kuid erinevalt Vabadussõja ajast on tänapäeval võimalik valida sünnipäeva tähistamiseks ja peo pidamiseks soojemat aega.

«Üle pika aja oleme jälle kokku saanud oma armsa soomusrongiga, mis mäletatavasti sõitis 2019. aastal mööda Eestit, oli liikuv sõjamuuseum ja mida külastas üle saja tuhande inimese. See rong mööda Eesti raudteid sõitma saada oli lihtsam, kui ehitada 150 meetrit raudteed siia mõisa juurde. Selleks tuli läbi teha üsna suur bürokraatia, aga nüüd on see siin ja kuulub meie ekspositsiooni hulka,» ütles Lill.

«Meil on avatud veel ajutine relvanäitus, mis on samuti pühendatud Teisele maailmasõjale ja sellel on näha Eesti kaitselahingutes 1944 mõlemal poolel kasutatud relvi. See näitus põhineb kollektsionääride Aku Soraineni, Kristjan Bachmani ja Leo Tammiksaare erakogudel,» lisas ta.

Ühtlasi esitleti esmaspäeval ka endise kaitseväe orkestri, praegu sõjamuuseumi koosseisus tegutseva Sõjaväeorkestri esimest vinüülplaati «Muusika vägi».

Tagasi üles