Zelenskõi toonitas energiasektori kaitsmise olulisust (2)

BNS
Copy
Ukraina õhutõrjeväelaste ZU-23-2 Donetski oblastis.
Ukraina õhutõrjeväelaste ZU-23-2 Donetski oblastis. Foto: ALINA SMUTKO/Scanpix

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi toonitas kõrgeima ülemjuhataja staabi koosolekul energiasektori kaitsmise olulisust ja tegi valitsusele ülesandeks esitada selle tõhustamise osas selge plaan, vahendas meediakanal Ukrinform.

«Täna pidasin staabi koosoleku, mis oli pühendatud eelkõige energiasektori kaitsmisele Venemaa rünnakute eest ja meie inimeste kaitsmisele Venemaa energiaterrori tagajärgede eest. Väga konkreetne ülesanne on pakkuda inimestele ja kogukondadele maksimaalset tuge ning teha kõik, et Venemaa terroristid ei saavutaks oma eesmärke. Ukraina elu tuleb säilitada ja eriti energiavarustuse osas. Staabinõupidamisel esinesid riigiametnikud, energiaettevõtete juhid, sõjaväelased ja julgeolekusektori juhid. Tehti konkreetsed otsused,» rääkis Zelenskõi.

Zelenskõi sõnul on valitsusele antud ülesandeks esitada selge plaan kõigi energeetikasektori kaitserajatiste valmimiseks.

«Selge plaan kõigi energeetikasektori kaitsekonstruktsioonide valmimiseks. Iga objekti jaoks konkreetne tähtaeg. Iga tasandi juhid peavad oma jõupingutusi kiirendama,» manistes riigipea.

President märkis ka, et valitsus peaks viivitamatult esitama programmi päikeseenergia tootmise ja energiasalvestuse paigaldamise stimuleerimiseks Ukrainas.

Zelenskõi rääkis juba varem päeval, et võimud peaksid paigaldama päikesepaneelid kõikidesse riigi haiglatesse ja koolidesse.

Zelenskõi võttis teemal sõna pärast Venemaa laastavate rünnakute lainet Ukraina elektrijaamadele.

«Päikesepaneelid, nutikad arvestid ja energiasalvestid peavad ilmuma võimalikult kiiresti igasse kooli ja haiglasse,» ütles Zelenskõi sotsiaalmeedias tehtud avalduses.

President kutsus valitsust ühtlasi üles kehtestama maksusoodustusi ja võimaldama laene ukrainlastele, kes soovivad alternatiivenergiat toota.

«Kõik riigi avalikud ja administratiivhooned ning kõik elutähtsa infrastruktuuri rajatised vajavad sobivaid alternatiivseid energiaallikaid. Selleks peavad valitsus, piirkondlikud ja kohalikud omavalitsused, energiaettevõtted ja kõik teised asjaosalised tegema koostööd, et Ukraina saaks minna küttehooajale, mis on ette valmistatud iga kogukonna ja kogu meie riigi tasandil,» rääkis Zelenskõi.

President teatas, et jätkub töö uue energiatootmise ja uute detsentraliseeritud energiavõimsuste loomisel. Zelenskõi sõnul tuleks kinnitada konkreetsed projektid ja esitada igaühe jaoks tähtajad.

«Riik peab oluliselt tõhustama jõupingutusi, et stimuleerida energiasektori uute tasakaalustamis- ja manööverdusvõimete rajamist. See protsess on sõjaaja tingimustes üsna väljakutseid pakkuv, kuid me peame selle ellu viima, nagu oleme juba ellu viinud palju keerulisi projekte,» lisas riigipea.

Venemaa korraldas ööl vastu neljapäeval drooni- ja raketirünnaku Ukraina energiataristu vastu, üks elektrijaam sai raskelt kannatada, teatas selle operaator.

Tegemist on seitsmenda suurema rünnakuga Ukraina elektrijaamade vastu viimasel kolmel kuul. Rünnakud on Ukraina elektritootmise halvanud ja sundinud riiki kehtestama ajutisi elektrikatkestusi ning elektrit välismaalt importima.

«Veel üks raske öö Ukraina energiatööstuse jaoks. Venelased ründasid üht DTEK soojuselektrijaama,» teatas firma avalduses ja lisas, et jaam sai raskelt kannatada ning viga kolm töötajat.

Võrguoperaatori Ukrenerho teatel sai kannatada energiataristu Vinnõtsja, Dnipropetrovski, Donetski ja Kiievi oblastis, kuid kahju ulatust täpsustatakse.

Energiaministeeriumi teatel sai rünnakutes energeetikasektorile vigastada kahel energiaobjektil seitse töötajat.

Tagasi üles