Iisraeli teatel on lahingud Hamasi vastu Rafah´ linnas peaaegu läbi

Copy
Benjamin Netanyahu.
Benjamin Netanyahu. Foto: Shaul Golan/Scanpix

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles pühapäeval, et Iisraeli sõjaväe lahingud äärmusrühmituse Hamasi võitlejate vastu Gaza lõunaosas asuvas Rafah´ linnas on peaaegu lõppenud.

«Hamasi vastase võitluse intensiivne faas hakkab lõppema. See on lõppemas. See ei tähenda, et sõda on kohe lõppemas, kuid sõda selle intensiivses faasis hakkab Rafah´is lõppema,» ütles Netanyahu intervjuus Iisraeli telekanalile Channel 14.

Netanyahu intervjuu oli tema esimene Iisraeli meediale antud ustlus pärast sõja algust Hamasi 7. oktoobri terrorirünnakuga.

Usutlus edastati ajal, mil kaitseminister Yoav Gallant saabus Washingtoni kõnelustele Gaza sõja ja Liibanoni islamiliikumisega Hizbollah kasvavate piiriüleste pingete üle.

Netanyahu ütles varem päeval, et tüli Ühendriikidega Gaza sõjaga seotud relvade viibimise pärast leiab liitlaste vahel lahenduse vaatamata teravatele pingetele.

«Umbes neli kuud tagasi vähenesid Ühendriikidest Iisraeli saabuvad relvatarne dramaatiliselt. Saime igasuguseid selgitusi, aga põhiolukord ei muutunud,» ütles peaminister valitsuskabineti nõupidamisel.

«Viimase päeva jooksul kuuldu valguses loodan ja usun, et see küsimus saab lähiajal lahenduse,» jätkas valitsusjuht.

Netanyahu rääkis, et Iisraeli kõrged ametnikud tegid oma USA kolleegidega lobitööd kõrgeimal tasemel ja kõigil tasanditel, et tarned kiireneks.

«Pärast seda, kui olukord kuude jooksul ei muutunud, otsustasin seda avalikult öelda,» märkis peaminister.

Netanyahu ärritas Washingtoni selle nädala alguses tehtud videoavaldusega, milles süüdistas Ühendriike Iisraeli olemasolu kaitsmiseks vajalike relvade ja laskemoona kinnipidamises.

USA on küll Iisraeli peamine sõjaline toetaja, kuid Valge Maja on väljendanud pettumust tsiviilohvrite arvu suurenemise pärast Gazas.

Tagasi üles