USA teatab meedia andmetel ilmselt uuest abipaketist Ukrainale

BNS
Copy
Ukraina suurtükiväelased Donetski oblastis.
Ukraina suurtükiväelased Donetski oblastis. Foto: Evgeniy Maloletka / Scanpix

USA võib teisipäeval teatada uuest sõjalise abi paketist Ukrainale, vahendas meediakanali Ameerika Hääle korrespondendi Carla Babbi informatsiooni uudisteagentuur UNIAN.

Babb teatas sellest viitega USA kõrgele riigiametnikule.

«USA peaks teisipäeval teatama täiendavast sõjalisest abist Ukrainale 150 miljoni dollari väärtuses,» kirjutas Babb sotsiaalmeedias.

«Seda ütles mulle üks USA riigiametnik,» lisas ajakirjanik.

Agentuur tõi välja, et viimati teatas USA uuest abipaketist Ukrainale 7. juunil. Selle maksumus oli 225 miljonit dollarit ja see sisaldas eelkõige laskemoona raketisüsteemidele HIMARS.

Venemaa hoiatas esmaspäeval Ühendriike veel kord tagajärgede eest seoses Ukraina rünnakuga Venemaa poolt okupeeritud Krimmis, milles sai surma neli inimest.

Moskva on üha enam ähvardanud Washingtoni ja teisi Kiievi lääne toetajaid Venemaa sihtmärkide pihta tulistamiseks mõeldud relvade tarnimise eest ja nimetanud neid kaks aastat kestnud sõja otsesteks osalisteks.

Euroopa Liit jõudis kokkuleppele Venemaa külmutatud riigivaradelt teenitud tulu esimese makse kasutamises ning juuli lõpus laekub Euroopa Komisjoni arvele umbes 1,4 miljardit eurot, mis kulutatakse Ukrainale kiirkorras laskemoona ja õhukaitse ostmiseks.

«See on õiglane otsus, sest nii saab Ukraina relvastust Venemaa enda riigivaralt teenitud kasumiga, mitte ainult Euroopa Liidu maksumaksja rahaga,» ütles välisminister Margus Tsahkna esmaspäeval Euroopa Liidu välisasjade nõukogu kohtumisel Luksemburgis.

«Raha läheb otsust ellu viivatele riikidele, kes saavad kohe osta Ukrainale hädavajalikku relvastust. See on kiirtee, et Ukraina saaks tagasi lüüa Venemaa igapäevased rünnakud ning kaitsta oma energiataristut ja inimesi,» lisas Tsahkna.

Mai lõpus kinnitasid Euroopa Liidu liikmesriigid plaani kasutada ühenduses Venemaa külmutatud riigivaradelt teenitud tulu Ukraina toetamiseks. Kokkuleppe kohaselt suunatakse 90 protsenti tulust Euroopa rahurahastusse Ukraina sõjaliseks abistamiseks. Ülejäänud 10 protsenti läheb Kiievi toetamiseks muul viisil.

Tagasi üles