GALERII President tunnustas tublimaid koolilõpetajaid

Uuendatud 2. juuli 2024, 16:46
Copy

President Alar Karis ning haridus- ja teadusminister Kristina Kallas tunnustasid Kadrioru roosiaias tänavusi silmapaistvaid koolilõpetajad.

President Alar Karis tunnustas täna kell 13 koos haridus- ja teadusministri Kristina Kallasega Tallinnas Kadriorus presidendi kantselei roosiaias silmapaistvaid üldhariduskoolide, kutseharidusasutuste ja kõrgkoolide lõpetajaid.

Karis: peamine on teha õppimine harjumuseks

President Alar Karis ütles tänavusi silmapaistvaid koolilõpetajad tunnustades, et peamine on teha õppimine harjumuseks ja olla alati avatud uuele.

«Teatepulk jõuab õige pea teie kätesse. Me usaldame teile Eesti hariduse, teaduse, majanduse, kultuuri ja keskkonna. Ja ma tean, et te saate nende hoidmise ja edendamisega hakkama. Teist saavad omakorda õpetajad järgmisele põlvkonnale. Isegi kui mitte õpetajad elukutselt, siis loodetavasti kutsumuselt – olles eeskujuks ja mentoriks kõigile, kes vajavad. Soovin teile selle jaoks palju jõudu,» sõnas president Karis.

Riigipea kõneles koolilõpetajatele, et õppimise lõppjaama, seda viimast lõpuruudustikku ei ole olemas. «Isegi mitte siis, kui käite läbi kõik võimalikud kooliastmed,» lausus president Karis. «Kujutlus sellest lõputust, terve elu kestvast õppimise maratonist ei tohiks kedagi meist aga heidutada. Vastupidi, mida edasi, seda kergemaks läheb. Peamine ongi teha õppimine harjumuseks, olla alati avatud uuele,» lisas ta.

President nentis, et haridus ei tähenda enam tingimata mitut aastat koolipingi nühkimist, mille tunnistuseks jääb diplom. «Nüüd on õpiampsud ja mikrokraadid, koostööõpe ja õpipoisiõpe. Need ja kõiksugu teised uued õppimise vormid viitavad kohanemisele maailma ja õppijate ootustega,» lausus president Karis.

«Ühelt poolt on see suurepärane. Etteantud rööbastel kulgemise asemel on nüüd igaühel võimalik kokku panna isikupärane õpiteekond, keskendudes oma huvidele ja tugevustele. Muu hulgas annab see võimaluse kombineerida eri valdkondi. Meil juba on suurepäraseid näiteid, kuidas sünnib uus väärtus, kui loomeinimesed tunnevad ka ettevõtlust, IT-inimesed õigusmaailma või robootikud bioloogiat,» ütles riigipea.

Ta pidas tähtsaks haridussüsteemi rolli anda kõigile jagatud teadmiste alus, milleta ei saa kesta kultuur ega edeneda ühiskond. «Nii et koole on vara maha kanda. Need on paigad, kus igapäevaste ainetundide taustal kasvatakse ühiselt inimesteks, kasvatakse eestlasteks. Seda YouTube’ist ei saa,» lausus riigipea.

President Karise sõnul on kõige olulisem jõuda hariduseni, mis ei vanane. «Nagu näeme, ei ole selle keskmes enam pelgalt faktiteadmised. Oluliseks on saanud kriitiline mõtlemine ning analüüsi ja sünteesimise oskus,» sõnas riigipea. «Ka tehisintellekti ajastul jääb asendamatuks oma valdkonda süvitsi tundev ja tunnetav inimene. Just sellised asjatundjad suudavad kildudest kokku panna uue, tervikliku ja parema maailma. Püüelgem selle poole, sest tark õppimine loob heaolu meile kõigile.»

Kristina Kallas: haridus on üks parimaid investeeringuid

Oma kõnes julgustas minister Kristina Kallas lõpetajaid mitte panema õppimisele punkti, vaid kiiresti muutuvas maailmas oma teadmisi ja oskusi järjepidevalt täiendama, olema julge, täis pealehakkamist ning eneseusku.

Gümnaasiumid, kutsekoolid ja ülikoolid said võimaluse saata vastuvõtule silmapaistvad lõpetajad, kel on suurepärased õpitulemused, kes on teinud läbi suure isikliku arengu või on aktiivselt oma koolis või ühiskondlikus elus kaasa löönud.

Kokku oli presidendi kantselei roosiaeda kutsutud ligi tuhat tänavust üld- ja kutsehariduse ning kõrgkoolide lõpetajat igast Eesti koolist.

Vastuvõtt koolilõpetajatele on toimunud juba alates 1922. aastast.

Tagasi üles