POLIITMÄNGUD BRÜSSELIS Liberaalid on teelahkmel von der Leyeni, Jana Toom aga Kaja Kallase suhtes (1)

Meinhard Pulk
, ajakirjanik
Copy
Ursula von der Leyen ja Kaja Kallas.
Ursula von der Leyen ja Kaja Kallas. Foto: OLIVIER HOSLET / POOL

Euroopa Parlamendi liberaale ühendav fraktsioon Renew Europe (Eestist kuuluvad sinna Reformi- ja Keskerakond) kuulasid täna Euroopa Komisjoni presidendina teist ametiaega noolivat Ursula von der Leyenit. Fraktsiooni liikme Jana Toomi sõnul on liberaalid von der Leyenile toetuse avaldamises teelahkmel, Euroopa Liidu (EL) kõrge välisesindaja kandidaadi Kallase suhtes on aga skeptiline Toom ise.

Juunikuisel Euroopa Ülemkogul lepiti kokku, et traditsiooniliselt ELi juhtpositsioonid hõivanud Euroopa Rahvapartei, sotsiaaldemokraadid ja Renew proovivad senise koalitsiooniga jätkata. Komisjoni presidendi kandidaadiks on von der Leyen, ülemkogu presidendi kandidaadiks endine Portugali peaminister Antonio Costa. Samuti lepiti kokku Kallase esitamine välisesindaja positsioonile.

Nüüd tuleb läbida kadalipp Euroopa Parlamendis. Seal on aga määramatust veel päris palju, sest paljude juunikuus parlamenti valitud saadikute puhul alles loksub paika, kuhu fraktsiooni nad lõpuks siirduvad. Üheks oluliseks tegutsejaks on Euroopa Konservatiivide ja Reformistide fraktsioon ECR, mille tuntuim poliitik, Itaalia peaminister Giorgia Meloni on korduvalt avaldanud soovi, et ECRi roll kohtade jaotumisel peaks nende hea valimistulemuse tõttu olema suurem.

Tagasi üles