Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus

Munakanade puurides pidamine võidakse keelata 2035. aastast

Copy
Ministeerium soovib keelata munakanade puurides pidamine 2035. aastast.
Ministeerium soovib keelata munakanade puurides pidamine 2035. aastast. Foto: Sille Annuk

Regionaal- ja põllumajandusministeerium soovib keelata Eestis munakanade puurides pidamine alates 2035. aastast.

Ministeeriumil on ettepanek, et alates 2026. aastast ei tohi sisustada uusi munakanade pidamisruume või -kohti rikastatud puuridega.

Ministeeriumi esindajad kohtusid üleminekuperioodi sisuliseks arutamiseks Eesti suurimate munatootjatega. Lisaks juba saadud tagasisidele ootab ministeerium tootjatelt ettepanekuid ka olemasolevate kitsaskohtade lahendamiseks.

«On oluline, et teeme loomade heaolu suunas reaalseid samme. Põhimõtteline otsus on meil ministeeriumis nüüd puurikanade kohta olemas. Tähtis oli kuulata ära ka ettevõtjate tagasiside, sest soovime viia muudatused ellu meie ettevõtteid ja toidujulgeolekut ülemäära kahjustamata. Mul on hea meel, et esitatud seisukohaga, milleks on puurikanade keelustamine 2035. aastaks, on ettevõtjad valmis kaasa tulema,» ütles regionaal- ja põllumajandusminister Piret Hartman.

Minister lisas, et kindlasti on võimalik 2035. aastani teha täiendavaid muudatusi kanade heaolus, mille kohta palus ministeerium ettevõtjate sisendit. 

«Lahendamist vajavad näiteks küsimused, mida on võimalik juba enne keeldu praegustes puurides paremaks muuta, millised on üldse kõige optimaalsed kanapidamistingimused, aga ka see, kuidas saada Eesti uuenevatesse oludesse sobivaima geneetilise materjaliga tibusid,» sõnas Hartman. 

Ettepanekud loomakaitseseaduses asjakohaste muudatuste tegemiseks edastatakse riigikogu maaelukomisjonile septembris. Riigikogu heakskiidu korral keelustatakse munakanade puuris pidamine Eestis alates 2035. aastast. Uute kanalate rajamine, kus munakanu peetakse puuris, on ettepanek keelustada 2026. aastast.

«Kõige olulisem on munatootjatele luua võimalikult kiire selgus edasise kohta, et nad saaksid alustada ettevalmistusi ning teha oma plaane,» lausus Hartman.

Ministeerium analüüsib ka võimalusi anda üleminekuperioodil kohalikele tootjatele toetusi, et tagada nende jätkusuutlikkus. Puurispidamise keelamisega soovib Eesti lisaks mõjutada munakanade heaolu parandamist kogu Euroopa Liidus.

Eestis on üle 600 000 muneja kana, kellest 81 protsenti elavad puurides. Kodumaine munatoodang on 178,6 miljonit muna aastas ehk 300 muna kana kohta, mis katab ära 55 protsenti kohalikust tarbimisest.

Tagasi üles