Päevatoimetaja:
Mai-Brit Jürman

Eesti kohale jõudis Islandi vulkaanipurskest alguse saanud vääveldioksiidi pilv (3)

Copy
Teadlaste hinnangul pole vulkaanilist rahunemist Islandil loota.
Teadlaste hinnangul pole vulkaanilist rahunemist Islandil loota. Foto: JEREMIE RICHARD / AFP

Islandil Reykjanesi poolsaarel möödunud neljapäeval toimunud vulkaanipurskest alguse saanud vääveldioksiidi (SO2) pilv liikus eile üle Eesti.

Keskkonnaagentuur vahendas, et Copernicuse atmosfääri seire teenus (CAMS) on jälginud vääveldioksiidi pilve, mille on vulkaan atmosfääri paisanud, ja see liigub üle Euroopa.

«Islandi vulkaanipurske järel on SO₂ prognoosid näidanud, et üle Põhja-Atlandi liikunud vääveldioksiidi pilv jõudis Loode-Euroopasse 24. augustil ning jätkab järgnevatel päevadel kulgemist ida poole,» edastas keskkonnaagentuur koduleheküljel.

CAMSi andmetel on vulkaaniline aktiivsus Reykjanesi poolsaarel paisanud atmosfääri suuri vääveldioksiidipilvi.

Satelliidiandmed pilve kõrguse kohta viitavad, et SO₂ kõrgeim kontsentratsioon asub atmosfääris 5−8 kilomeetri kõrgusel. Prognoosid ja seirejaamad on näidanud ka kõrgemaid kontsentratsioone maapinna kohal (kuni 20 μg/m3), aga siiski jäävad SO₂ kontsentratsioonid allapoole Euroopa Liidu õhukvaliteedi standardites kehtestatud saastatuse taseme piirväärtust (350 μg/m3).

See omakorda tähendab seda, et õhu puhtusele ja inimese tervisele need tõenäoliselt erilist ohtu ei kujuta.

Eesti õhukvaliteeti saab vaadata SIIT.

22. augustil toimus Reykjanesi poolsaarel Islandil vulkaanipurse, tegemist on sel aastal juba kuuenda eruptsiooniga regioonis.

CAMSi SO₂ prognoos ennustab pilve teekonda järgmise viie päeva jooksul Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse (ECMWF) Integreeritud Prognooside Süsteemi põhjal.

Prognoosi uuendatakse iga 12 tunni tagant. ECMWF rakendab CAMSi teenust Euroopa Liidu nimel.

CAMSi prognoosid näitavad gaasilist SO₂ atmosfääris, kuid ei paku infot vulkaanilise tuha kohta, mis kuulub Vulkaanilise Tuha Nõuandva Keskuse (VAAC) vastutusalasse.

Tagasi üles