Kemerovo kuritegeliku jõugu juht Vjatšeslav Gulevitš ehk Slava Kemerovski sai Viru vanglas karistuseks küll 12 aastat, kuid istus selle asemel ära seitse.
Gulevitš võeti kinni 2017. aastal Hispaanias, mil Eesti uurimisasutused olid teinud kindlaks, et Gulevitš korraldab kahe riigi vahelist ulatuslikku narkovedu.
2020. aasta augustis mõistis kohus Gulevitši küll 12 aastaks vangi, millest kandis karistust seitse aastat. Eesti seadus näeb ette, et kui karistusest on kantud pool, tekib kinnipeetaval võimalus taotleda ennetähtaegset vabanemist. Mullu detsembris otsustaski maakohus, et Gulevitš tuleb vabastada.
Riigiprokurör Vahur Verte kinnitas, et eelmise aasta detsembris oli hetk, mill maakohtus kaalus Gulevitši võimalikku vabastamist. «Keskkriminaalpolitseile laekus vihje, et Gulevitš on kontakteerunud enda tuttavatega Venemaal, teda oodatakse seal ja juba on organiseeritud transport Hispaaniasse, ehk sinna kohta, kust me ta toona kinni pidasime ja Eestisse kohtu ette tulemiseks välja küsisime,» ütles ta.
Riigiprokuratuur otsustas asja küll vaidlustada ning Eesti kõrgeim kohus leidis samuti, et Gulevitš vabadusse ei pääse, kuid Viru vangla esitas uuesti taotluse mehe vabastamiseks. Tänavu 1. augustil kiitis Viru maakohus Gulevitši vabastamise heaks olukorras, kus Verte polnud vabastamise määrusega kursis. Prokuratuur otsustas seepeale ringkonnakohtus otsuse vaidlustada.
«Ringkonnakohus viitas sellele, et sel korral kasutas Viru vangla kasutas taotluse esitamisel teist seadusepügalat, mis justkui ei anna prokuratuurile kaebeõigust ja jättis selle läbi vaatamata,» ütles Verte.
Riigiprokurör kaebas taaskord otsuse edasi, kuid täna selgus, et riigikohus asja menetlusse ei võta, mis tähendab, et Gulevitš pääseb vabadusse. Keskkriminaalpolitsei organiseeritud kuritegude büroo juht Ago Leis ütles, et kohtuotsuse järgi on Gulevitšile määratud kümne aastane sisenemise keeld Eesti Vabariiki. «See, kuhu ta täpselt läheb ja mis on tema plaanid, eks seda peab vaatama. Me saame aru, et tegelikult on rahvusvahelise organiseeritud kuriteo võrgustiku osa ja sellega tuleb võib-olla tulevikus tegeleda,» lisas Leis.