/nginx/o/2024/10/10/16410030t1h68bf.jpg)
Harjumaal asuva Loo kooli pere leinab oma 11-aastast õpilast, kes hukkus kolmapäeval pärast Kaberneeme külas toimunud orienteerumisvõistlust raskes liiklusõnnetuses.
Jõelähtme vallas asuva Loo kooli direktor Ants Rebane lausus Postimehele, et kogu koolipere on sügavas leinas. Tema sõnul on juhtunu kõige traagilisem perele ja lähedastele. Samas on juhtunu väga emotsionaalne ka kõikidele teistele osapooltele ning toimunuga püütakse parimal viisil hakkama saada. «Kui rääkida üldiselt kooliperest, siis need õpilased ja õpetajad, kes olid kohapeal, kus see juhtus või on isiklikult seotud ja teavad last, kes hukkus, siis neil on väga keeruline ja raske,» ütles Rebane.
Kui nüüd vaadata, mismoodi õpetajad Kaberneemes juhtunu järel kohapeal käitusid, siis ei saa neile teha ühtegi etteheidet.
Loo kooli direktor Ants Rebane
Direktor lisas, et nii Loo koolil kui ka ülejäänud Eesti haridusasutustel on välja töötatud hädaolukordade lahendamise plaan, mida praegu ka järgitakse. «Meil on olemas väga põhjalik ja korralik plaan. Kui nüüd vaadata, mismoodi õpetajad Kaberneemes juhtunu järel kohapeal käitusid, siis ei saa neile teha ühtegi etteheidet, nad ei teinud midagi valesti ega jätnud tegemata, mida oli vaja teha,» rääkis ta.
Rebane ütles, et nad teevad praegu ka tihedat koostööd kohaliku omavalitsusega, et kooliperet ja hukkunu perekonda toetada. «Hommikul (neljapäeval – L. E.) oli meil koolimajas kolm psühholoogi, kes tegelesid õnnetuspaigas viibinud laste ja õpetajatega. Neljapäeva õhtul toimub vanematele ja õpetajatele kriisiabi infotund, mida veavad ühed tublimad Eesti spetsialistid. Omavalitsuse kaudu saab pere leinanõustamist, mis on sellisel puhul äärmiselt vajalik.»
/nginx/o/2024/10/10/16410032t1h1f48.jpg)
/nginx/o/2024/10/10/16410034t1h5aac.jpg)
/nginx/o/2024/10/10/16410033t1hc05c.jpg)
Rebane kinnitas, et koolis on tunda suurt ühtehoidmist. «Praegu on meil muidugi kriisi eriti terav faas, mis kestab vähemalt 24 tundi,» mainis ta. «Järgnevaid tegevusi kavandame koos spetsialistidega ning need võivad kesta kuni kolm kuud. Kui on selline tragöödia, siis tuleb hoolida ja hoolitseda eriti nende eest, kes olid kõige lähemal, ning vaadata, et kriis saaks ületatud.»
Direktori sõnul on praegu kõige olulisem, et koolis taastuks tavapärane rütm ja elu. «Neid klasse, kes on juhtunuga seotud, me enne vaheaega enam ei hinda, ja ilmselt jäävad lähematel päevadel ära ka tõsisemad tööd. Õpilased, kes olid sündmuskohal ja tundsid ennast emotsionaalset puudutatuna, võisid jääda koju. See, et osa neist leidis jõudu kooli tulla, on kiiduväärt.»
Tubli õpilane
Rebase sõnul polnud tal hukkunud õpilasega eriti palju kokkupuutumist, aga ta teab, et tegemist oli lapsega, keda nimetati tubliks. «Kõigi selles vanuses poiste kohta ei saa alati nii öelda, aga tema oli tõesti tubli,» nentis ta. «Ta oli selline, et võis jääda pärast tundi õpetaja juurde oma mõtteid jagama. Oli hea suhtleja, tõeliselt tore poiss. Õpetaja, kes alles poolteist kuud on olnud selle klassi juhataja, on südamlik, tal pole lihtne juhtunut üle elada. Väga löödud on ka eelmine klassijuhataja. Oleme püüdnud mõlemat igati toetada,» ütles Rebane.
Kooli fuajees on hukkunud õpilase meenutamiseks avatud mälestusnurk.
Kooli fuajees on hukkunud õpilase meenutamiseks avatud mälestusnurk. Õpilased saavad mälestuskasti kirjutada häid mälestusi ja ilusaid soove. «Kui on ärasaatmine, siis soovime selle kasti perekonnale üle anda. Vaevalt, et ühes koolis midagi hullemat üldse saab toimuda,» ütles direktor.
Õnnetus Kaberneemes
Politsei sai kolmapäeval kell 13.38 teate raskest liiklusõnnetusest Jõelähtme vallas Kaberneeme külas. Esialgsetel andmetel olid õpilased väljasõidul loodusesse ning neile tuli järele buss, mis pidi lapsed tagasi kooli viima. Seni teadaolevalt jooksis 11-aastane poiss bussi suunas, kuid paraku libises ja kukkus sõiduki alla. Seda märkamata hakkas bussijuht liikuma.
Ida-Harju välijuht Vjatšeslav Šatalov ütles, et laps sai õnnetuses raskelt viga. «Sündmuskohale saabunud patrullpolitseinikud alustasid elupäästva abi andmisega ning seejärel anti poiss meedikute hoole alla. Paraku ei õnnestunud meedikutel lapse elu päästa. Avaldan sügavat kaastunnet kõigile lähedastele,» lausus politseitöötaja. Ta lisas, et bussi juhtinud 50-aastane mees oli kaine ja tal on vastava kategooria juhtimisõigus.
Postimees võttis ühendust ka bussifirmaga, kes aga juhtunut pikemalt kommenteerinud.
Põhja prefektuuri liiklussüütegude menetlusgrupi juht Jelena Mirošnitšenko lausus, et juhtunu täpsemate asjaolude väljaselgitamiseks on alustatud kriminaalmenetlus paragrahvi 423 lõike 1 alusel. See näeb ette, et mootor-, õhu- või veesõiduki või trammi või raudteeveeremi juhti karistatakse liiklus- või käitusnõuete rikkumise eest ettevaatamatusest, kui sellega on tekitatud inimesele raske tervisekahjustus või põhjustatud inimese surm, rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.
Abivõimalused Eestis
Nõustamine telefonis
- Lasteabi: 116 111 (24 h)
- Ohvriabi telefon: 116 006 (24 h)
- Emotsionaalse toe ja hingehoiu telefon: 116 123 (iga päev kl 14–24)
- Eluliin: 6558 088 (eesti keeles), 655 5688 (vene keeles) (iga päev kl 19–07)
- Kiirabi: 112 (24 h)
Ööpäevaringsed vastuvõtud
- Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tallinnas: 6172 650 (24 h), Paldiski mnt 52
- Psühhiaatriakliiniku valvetuba Tartus: 731 8764 (24 h), Raja tn 31
- Psühhiaatriaosakonna valvetuba Pärnus: 516 0379 (24 h) Ristiku tn 1
- Psühhiaatriakliiniku valvetuba Viljandis: 435 4255 (24 h) Jämejala, Pargi tee 14
- Erakorralise meditsiini osakond Narvas: 357 1795 (24 h), Haigla 1
- Erakorralise meditsiini osakond Ahtmes: 331 1074 (24 h), Ahtme mnt 95