Skip to footer
Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Narva erakooli direktor vallandati: mul ei lubatud õpilaste ega õpetajatega hüvasti jätta

Tatjana Salu

Esmaspäeval vabastas MTÜ Ülestõusmine juhatus ametist Narva Õigeusu gümnaasiumi direktori Tatjana Salu, kes oli sellel ametikohal vähem kui aasta. Salu on kooli pidaja ülempreester Vitali Gavrilovi tegevusest šokeeritud ja kavatseb selle otsuse edasi kaevata.

Meenutagem, et 13. septembril sai Õigeusu eragümnaasiumi direktor Tatjana Salu kooli pidajalt ülempreester Vitali Gavrilovilt teate temaga töölepingu lõpetamise kohta.

Põhjenduseks öeldi, et gümnaasiumi õppetegevuse jätkusuutlikkuse tagamiseks otsustas tööandja ümber korraldada kooli töö: vallandada päevapealt direktori ja panna tema asemele teise isiku. Lisaks öeldi teates, et tänu nendele muudatustele saab uus juht keskenduda sellele, et venekeelsed õpilased õpiksid eesti keelt tasemel, mis võimaldab neil jätkata õpinguid riigikeeles.

Salu: «Kes on kohtunikud?»

Narva Õigeusu gümnaasiumi endine direktor Tatjana Salu ütles, et on siiamaani šokis:

«Tulin sellesse kooli 16. oktoobril 2023, peaaegu aasta tagasi. Enne seda töötasin 23 aastat Narva Vanalinna riikliku põhikooli direktorina (see kool töötab keelekümblusmetoodika alusel – toimetuse märkus). Kui usaldusväärsed on teie arvates minu vastu esitatud süüdistused selle kohta, et ma ei ole võimeline juhtima? Minu CV ütleb, et ma siiski oskan seda teha. Kui ma kooli tulin, oli õpilasi 112 ja hetkel on 193. 1. septembriks olid kõik töökohad koolis täidetud, õpetajad olemas.»

Narva õigeusu gümnaasiumi direktor Tatjana Salu selle nädala keskel koolihoone ees.

Las igaüks teeb ise oma järeldused, lisas Salu. «Siin saab esitada ainult ühe küsimuse – kes on kohtunikud? «Viimase kuu jooksul meenus mulle pidevalt ka Krõlovi muinasjutust pärit fraas, kus tõdetakse, et on probleem, kui kingsepp hakkab kooke küpsetama ja pagar saapaid parandama. Koolidirektori töö analüüsimiseks peab teadma, mis kool on ja kuidas seda juhtida.»

Salu sõnul muutus koolis töötamine keeruliseks alates suvest, mil ta kandideeris Narva Pähklimäe kooli direktori konkursil.

Konkurentsiteabe leke

Juuli alguses esitas Salu avalduse Narva Pähklimäe kooli direktori ametikohale kandideerimiseks. Tema sõnul väitsid need, kes teda konkursil osalema kutsusid, et teavad juba ette, kes on võitja, ning lootsid, et ehk aitab Salu kandidatuur oodatavat tulemust muuta.

Konkursil osalejate nimesid hoiti salajas. Aga juuli keskel kirjutas Gavrilov Salale, et ta kandideerib tööandja teadmata teise õppeasutuse direktori kohale, tõmmates sellega risti peale oma töö Õigeusu gümnaasiumis. Gavrilov palus Salal sõltumata konkursi tulemustest kirjutada avaldus direktori ametist lahkumise kohta.

Salu keeldus. Narva Pähklimäe kooli juhiks sai linnavolikogu esimees Irina Janovitš, kelle Narva linnavalitsus määras kooli juhtima eelmise aasta detsembris juba enne konkurssi.

«Olin keelekümbluskooli juht 23 aastat ja sain just selle eest ordeni presidendi käest,» vastas Sala süüdistustele, et väidetavalt takistas ta sujuvat üleminekut eesti õppekeelele.

MTÜ Ülestõusmine märkis, et vallandamise otsus tehti tõsiste juhtimisalaste probleemide tõttu, mis takistasid kooli arengut ja avalikult väljakuulutatud sujuvat üleminekut eestikeelsele haridusele, samuti valeteabe leviku tõttu ajakirjanduses, mis kahjustas kooli mainet.

Siseauditi käigus tuvastati tõsiseid kõrvalekaldeid kooli võtmedokumentide osas, sh kooli arenguprogrammis, õppekavas ja tegevuskavas.

«Dokumente ei ole uuendatud vastavalt uutele õigusnõuetele ja sise-eeskirjadele. Menetlusalased ja sisulised rikkumised mitte ainult takistasid eesti keelele ülemineku protsessi, vaid mõjutasid negatiivselt ka haridusliku ja koolivälise töö korraldust, tekitasid närvilise õhkkonna ja usaldamatuse juhtkonna suhtes. Oluliste juhatuse ettekirjutuste ja vanemate üleskutsete eiramine ainult halvendas olukorda,» ütles MTÜ Ülestõusmine juhatuse liige preester Vitali Gavrilov.

«Selle tulemusena saatsid vanemad kaebuse kooli omanikule ning haridus- ja teadusministrile, paludes direktori ametist vabastada.»

Salu sõnul koostati ja esitati kõik dokumendid Vitali Gavrilovile: «Mis puudutab õppekava, põhidokumenti, mida tuleks uuendada, siis 1. septembriks oli see valmis. Ainus puudus oli, et sellel polnud kooli pidaja allkirja.»

Küsimusele, kas Salu kaebab vallandamisotsuse kuidagi edasi, vastas ta: «Loomulikult, kui nad käituvad nii inetult ja ebaausalt. Esmaspäeval kell 15.35 tulid nad ja teatasid, et täna on mu viimane tööpäev, laskmata mul ei õpilaste ega õpetajatega hüvasti jätta. Ma pean veel mõtlema, kuhu minna, kus ma saan selle otsuse edasi kaevata, kuid praegu olen ma šokeeritud.»

Salu sõnul on ta hetkel saanud juba kaks pakkumist: «Igal juhul on mul seljataga 26 aastat kooli juhtimise kogemust, eesti keele õpetamise kogemus, koolide kontrollimise kogemus, nii et ma arvan, et leian endale hingelähedase töö.»

Eelmise nädala alguses sai Salu teada, et kooli omanik nimetas kooli direktori kohusetäitjaks MTÜ uue liikme, psühholoogiharidusega endise ajakirjaniku Natalja Kitami.

Salu peab ebaseaduslikuks tema asemele sellise inimese panemist, kes ei kuulu kooli töötajate hulka. Salu palus Gavrilovil tema ametist vabastamine tühistada, kuid Gavrilov keeldus.

Kristina Kallas: see on Narvale suur kaotus

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas (Eesti 200) märkis, et Narva Õigeusu gümnaasiumi hinnangul tähendab sujuv üleminek eestikeelsele haridusele seda, et esmalt tuleb õppida eesti keelt ja alles siis saab õppida eesti keeles.

«Narvas me püüdsime eesti keelt 30 aastat selles keeles õpetamata õppida. Selline süsteem ei tööta. Narva Vanalinna riigikoolis keelekümblusega töötanud Salu on professionaal ja teab hästi, et eesti keele õppimiseks on vaja õppida selles keeles,» rõhutas Kallas.

«Ja õppida isegi ajal, kui te seda keelt veel ei valda, sest keele ja aine õppimine samal ajal on kõige tõhusam viis keele õppimiseks. Seetõttu soovis ta juurutada keelekümblust ka selles koolis: õpetada eesti keeles ajalugu ja ühiskonnaõpetust alates viiendast klassist. Selleks valis ta õpetaja, samuti professionaali.»

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas.

Minister märkis, et kooli juhtkond leidis, et see ei sobi neile, see on liiga karm ja esmalt tuleb eesti keel selgeks õppida. «Aga ei saa keelt selgeks õppida, kui te ei õpeta selles. Ja kui kool saatis meile niinimetatud eesti keelele ülemineku programmi, ei olnud see programm, vaid lihtsalt nimekiri tegevustest, mida võiks teha. Ilma tegelike kuupäevadeta, millal nad seda teevad, mainimata, kes selle eest vastutab ja milliseid ressursse sinna panustatakse,» lisas ta.

«Ma ei näe veel selle kooli juhtkonna soovi eesti keeles õpetamist päriselt alustada. Mul on kahju, et nad keeldusid sellise inimese teenustest, kes teab, kuidas ehitada üles kool, kus nii keelt kui ka ainet õpetatakse üheaegselt tõhusalt vastavalt keelekümblusprogrammile,» jätkas Kallas.

«Ta on vaieldamatult üks eksperte ja haruldane inimene Narvas, kes teab, kuidas seda teha. Teades Salu ja tema professionaalseid oskusi, arvan, et see on Narva jaoks suur kaotus.»

Küsimusele, kas haridusministeerium sai õpilaste vanematelt kaebusi palvega direktori vallandamiseks, vastas Kallas, et üks vanem oli küll kaebuse esitanud, kuid ta ei saanud aru, milline on tegelikult probleem ja konflikti olemus.

«Rääkisin sel teemal Saluga ja ta ütles, et tema arvates on vaja rohkem aineid õppida eesti keeles. Ta pöördus ministeeriumisse palvega maksta viienda klassi õpilaste uute eestikeelsete ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpikute eest, sest tal ei olnud ressursse nende ostmiseks. Mul oli väga hea meel, et ta oli selleks valmis, ja ministeerium on valmis rahastama nende uute õpikute ostmist. Aga seda ei juhtunud, sest kas vanemad või kooli omanik seda ei soovi,» selgitas haridusminister.

Millisena näeb Natalja Kitam sujuvat üleminekut?

Direktori kohusetäitja Natalja Kitam märkis, et eestikeelsele haridusele sujuva ülemineku plaan hõlmab süstemaatilist lähenemist, mis hõlmab mitmeid olulisi samme: õpetajate koolitamine – eesti keele õpetamise metoodika alaste täienduskoolituste läbiviimine, samuti kõne- ja hääldusoskuse parandamine; õpilaste ettevalmistamine – testide läbiviimine eesti keele oskuse taseme hindamiseks ja kursuste korraldamine teadmiste võrdsustamiseks ja aktiivse iseõppe meetodite omandamiseks; töö vanematega: aktiivne suhtlemine vanematega üleminekuetappide kokkuleppimiseks, nende kaasamine eesti keele õppimisse ja keelekümblus koos lastega.

«See plaan saadeti ministeeriumile koos koostööettepanekutega selle parandamiseks ja ma loodan, et nii ka läheb,» lisas Kitam.

Direktori kohusetäitja Natalja Kitam.

Eelkäija vallandamise kohta ütles Kitam, et see on kindlasti raske hetk Salu jaoks – teine vallandamine möödunud aastal: «Loodan, et ta teeb sellest õiged järeldused ja leiab end uues rollis.»

Seejuures ütles Kitam, et eelmisel reedel saatis Salu kooli oluliste dokumentide viimased versioonid, mis ei olnud ette valmistatud seaduses ning haridus- ja teadusministeeriumi reeglites sätestatud tähtaegadeks, sealhulgas arenguprogrammi «Vene emakeelse hariduse andmine põhikoolis ja eesti keeles gümnaasiumis muu emakeelega perede lastele nende edukaks integreerumiseks Eesti ühiskonda.»

Kitam arvab, et adekvaatse arenguprogrammi loomine aastateks 2025–2029 on lähituleviku ülesanne, kuid praeguses olukorras on raske kooli sellise missiooniga nõustuda. Õpilastel ei ole võimalik põhikoolis vene keeles õppida ja seejärel gümnaasiumis eesti keelele üle minna. Vaja on sujuvat üleminekut, mis peab algama mitte gümnaasiumis, vaid varem.

«Pärast iga haridustaset peavad õpilased olema valmis õppima eesti keeles igas õppeasutuses. Seda protsessi peab juhtima inimene, kelle sõnad ei lähe tegudest lahku, kes mitte ainult tunneb seadusi, vaid ka järgib neid. Direktori ametikohale kuulutatakse välja konkurss ja ma loodan, et leiame väärilise kandidaadi. Pärast seda saan naasta oma peamiste ülesannete ja kohustuste juurde arengu- ja teadusdirektorina,» sõnas Kitam.

Kommentaarid
Tagasi üles