:format(webp)/nginx/o/2025/01/13/16593807t1heae0.jpg)
Prantsusmaa suusakuurordis jäid pühapäeval lumelaviini alla neli eestlast, kellest kaks hukkus. Kuurordi sõnul oleksid päästjad suusatajad kiiremini üles leidnud, kui neil oleks vastav varustus kaasas olnud.
Prantsusmaal Val d’Isère’i suusapiirkonnas lumelaviini alla jäänud neli meest kuulusid kuueliikmelisse Eesti suusatajate rühma. Mehed liikusid Cugnaï mäe vastasküljel väljaspool ametlikke suusaradasid umbes 2900 meetri kõrgusel, kui 100 meetri laiune ja 300 meetri pikkune lumemassiiv hakkas liikuma ja põhjustas laviini. Kohaliku meedia andmetel juhtus õnnetus pühapäeval kella 14.20 paiku.
Kuna suusapatrullid olid piirkonnas kohapeal, sai otsingu- ja päästetöödega kohe alustada. Ühe eestlastest oli lumi katnud vaid vööni ja ta päästeti. Kiirelt leiti ka teine, täielikult lume alla mattunud mees, kes aga oli teadvusel ja hingas ning kes toimetati haiglasse. Hukkusid 29-aastane ja 34-aastane mees, kelle päästekoerad leidsid vastavalt 40 ja 50 minutit pärast päästjate sündmuskohale jõudmist. Eestlasi otsis 20 suusapatrullijat, seitse koera, mäepäästemeeskond kahe helikopteriga, instruktorid ja arst.
Prantsusmaal ei ole ametlikest suusaradadest väljaspool liikumine küll keelatud, kuid tihti rangelt mittesoovitatav. Rajavälised alad on tähistatud ohumärkide ja köitega, millest tuleb üle ronida, ning inimesed on rajal omal vastutusel.
Juhtunu oli piirkonnas sel talvehooajal juba kolmas surmaga lõppenud õnnetus, mille puhul ohvritel puudus vajalik varustus.
Päästjate teatel puudus suusatajatel ka ohutust tagav varustus, näiteks piiparid. Piiparid on standardvarustus suusatajatele, lumelauduritele, mägironijatele ja päästemeeskondadele, need aitavad inimese lume alt leida, saates raadiolaineid teistele piiparitele. Teine võimalus on seljakotis olev õhkpadi, mille saab nupuvajutusega valla päästa, kui inimene peaks laviini alla jääma. Val d’Isère’i suusakuurordist kinnitati Postimehele, et kui suusatajatel oleks olnud asjakohane varustus, oleksid päästjad nad kiiremini üles leidnud. Juhtunu oli piirkonnas sellel talvehooajal juba kolmas surmaga lõppenud õnnetus, mille puhul ohvritel puudus vajalik varustus.
Prantsusmaa ilmateenistus andis piirkonnas laviiniohu hoiatuse viimastel päevadel puhunud tugeva tuule ja värske lume tõttu. Nädalavahetusel kehtis neljanda kategooria laviinioht viieastmelisel skaalal. Suusakuurordi teatel on nii laviiniohu tasemed kui ka lume sügavus märgitud mitmes kohas kogu suusamäel. Samuti on see info saadaval nende kodulehel ja sotsiaalmeedias.
Eestist korraldab Val d’Isère’i piirkonda suusareise teiste hulgas Alpiexpress. Selle juhataja Renee Tuul ütles, et kõnealune suusatajate rühm ei sõitnud Prantsusmaale nende firma kaudu ja et ilmselt tehti seda omal käel. Üks Alpiexpressi rühm oli samas kohas eelmisel nädalal, kuid nende reis lõppes päev enne õnnetust. Mäel oldi koos reisijuhiga reedeni ning sel päeval võis kuulda mitmeid laviinide kontrollitud lõhkamisi. Juhul kui ka õnnetusse sattunud seltskond seda kuulis, võis neile jääda mulje, et laviinidega tegeldakse ja see tagab ohutuse. Reisifirma esindaja nentis ka, et viieastmelisel skaalal neljaga märgitud laviinioht on pigem tavaline ning kolmanda astme laviinioht lausa igapäevane.
Val d’Isère’i suusakuurordi andmetel läks päästeoperatsioon maksma vähemalt 20 000 eurot, sest sellesse olid kaasatud kopterid. Kindlustusfirma IIZI esindaja ütles, et neile teadaolevalt ei pakuta Eestis kindlustust, mis kataks väljaspool ametlikke suusaradasid juhtunud õnnetuse kulud. Seega peavad kulud suure tõenäosusega kinni maksma õnnetuses osalenud.
Välisministeerium kinnitas, et kaks Alpides hukkunud inimest on Eesti kodanikud ja ministeerium on nende lähedastega ühenduses. Prantsusmaa mägipäästeteenistus teavitas välisministeeriumi juhtunust õnnetusepäeval.
Kümne aasta tagune tragöödia
Kümme aastat tagasi, 7. juunil 2015 saabus teade, et Peruus Huarazi linna lähistel on neli kogenud Eesti alpinisti sattunud õnnetusse. Vaid sadakond meetrit enne mäetippu langesid nad koos murenenud lumesillaga kaljulõhesse. Üks alpinist leiti elusana ja päästeti, kuid kolm neist jäid lume alla.
Elusana leiti 33-aastane Annemai, kes kannatas mitme roidemurru, verevalumite ja veepuuduse käes. Naine toimetati Huarazi linna haiglasse ravile. Hukkusid 45-aastane Tarmo, 42-aastane Jane ja 36-aastane Allan.
Tocllaraju mäe kõrgus on 6032 meetrit merepinnast. Õnnetus juhtus 130 meetrit mäetipust.