:format(webp)/nginx/o/2025/04/08/16764503t1h3df9.jpg)
Alles märtsis Tallinna tänavatele lisandunud Läti firma rendimopeedidega on juhtunud juba kaks tõsist õnnetust, lisaks on politseile laekunud teateid mopeedidega seotud muude rikkumiste kohta.
Põhja prefektuuri liiklusjärelevalve juhi Taavi Kirsi sõnul on korrakaitsjad saanud kaks teadet selliste õnnetuste kohta, kus Läti ettevõtte Ride Mobility mopeedidega juhtunud õnnetustes on ka inimene vigastada saanud.
Viimati juhtus rendimopeediga tõsine õnnetus ööl vastu 14. aprilli kell 2.12 Ahtri tänav 6b maja juures, kus alkoholijoobe tunnustega 49-aastane mees oli sõiduriistale võtnud istuma ka alkoholijoobe tunnustega 47-aastase naise. Olgu öeldud, et tegelikult ei tohi mopeedidega mitmekesi sõita, rääkimata napsuse peaga juhtimisest. Mopeedijuht kaotas sõiduki üle kontrolli ning kukkus, saades vigastada. Kiirabi viis mehe haiglasse.
Mure alaealistega
Lisaks tõsistele liiklusõnnetustele on Taavi Kirsi sõnul laekunud politsei veel kolm süüteoteadet. «Lisaks levib sotsiaalmeedias videoid, kus on näha erinevaid rikkumisi, nagu kõnniteedel või vastassuunas sõitmine. Kuid suuremaks murekohaks on alaealistele pisimopeedide kerge kättesaadavus,» rääkis Kirss.
Tema sõnul ongi kergliikurite puhul suurim mure ennekõike kõnniteel sõitmine, mis ohustab jalakäijaid ja on seetõttu keelatud. Samuti oludele mittevastav sõidukiirus, valed sõiduvõtted, teiste liiklejatega mitte arvestamine ja alkoholijoobes juhtimine.
Häiriv käitumine mopeediga bussipeatuses
Postimehe lugeja saatis kolmapäeva õhtul filmitud video Tallinna kesklinnast Estonia bussipeatusest, kus on näha, kuidas rendimopeediga noormees käitub kõnniteel jalakäijaid häririval moel.
«Küll aga saavad teenusepakkuja ja linn palju ära teha, et õnnetusi ära hoida ja keskkonda ohutumaks teha. Politsei on siinkohal partneriks ning aitame kaasa mõelda, kuidas tagada ohutus kõigile liiklejatele. Nii nagu elektritõukside puhul, tuleb piirata pisimopeedide kiiruseid ja teatud piirkondades liiklemist. Tuleb ka tagada see, et neid ei saaks rentida alaealised. See võiks ära hoida rikkumisi ja õnnetusi,» rääkis Kirss.
Reeglid karmimaks
Lõppeval nädalal kehtestas Tallinna linnavõim reeglid renditavate kergliikurite, pisimopeedide ja jalgrataste kasutamiseks linnaruumis. Nõuded puudutavad sõidukite märgistamist, parkimist ja liikumiskiirust. Üldised parkimist ja kiirusepiiranguid puudutavad nõuded jõustuvad 14 päeva pärast määruse avaldamist Riigi Teatajas ehk eelduslikult mai alguses, detailsemad erisused 30 päeva möödumisel avaldamisest.
Ettevõtjad peavad tagama, et kõik renditavad kergliikurid ja jalgrattad vastavad kehtestatud nõuetele. Iga sõiduk peab olema varustatud ettevõtte ärinime ja kontakttelefoniga, et kasutajad ja ametiasutused saaksid vajadusel kiiresti ühendust võtta.Renditavad kergliikurid peavad olema varustatud tehniliste lahendustega, mis võimaldavad rakendada kiiruse- ja parkimispiiranguid. Samuti tuleb ettevõtetel tagada, et nende sõidukite kasutus ja parkimine vastaksid nii liiklusseadusele kui ka Tallinna linna määrustele.
Kesklinna teatud piirkondades kehtestatakse maksimaalne lubatud kiirus 20 km/h, et tagada ohutus tiheda liiklusega aladel. Vanalinnas ning koolide ja lasteaedade läheduses on lubatud maksimaalne kiirus 10-15 km/h, kusjuures haridusasutuste ümbruses kehtib piirang tööpäeviti kell 7.30-18. Nädalavahetuste öötundidel, reedest laupäevani kell 21-7, on maksimaalne lubatud kiirus 17 km/h. Need piirangud aitavad vähendada liiklusohtlikke olukordi ja tagada jalakäijate turvalisust.
Läti ettevõte Ride Mobility punased rendimopeedid tulid Tallinna tänavatele märtsi alguses. Pisimopeedi võib juhtida alates 14. eluaastast, sellega tohib korraga sõita üks inimene ning selle maksimaalne kiirus on 25 km/h. Parkimisel kehtivad sarnased reeglid nagu kergliikuritel ja jalgratastel, kuid kõnniteel paiknevale parkimiskohale ei tohi pisimopeediga sõita – see tuleb sinna lükata käekõrval.