Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

KUKU Kuidas reageerib politsei Vene lipu värvides dressidele? (6)

Pronkssõdur Kaitseväe kalmistul 2018. aastal. Foto on illustratiivne!
Pronkssõdur Kaitseväe kalmistul 2018. aastal. Foto on illustratiivne! Foto: Mihkel Maripuu

Lääne-Harju politseijaoskonna juht Lea Bärenson rääkis Kuku hommikuraadios, et politsei ei taha kindlasti 9. mail mälestamist takistada, küll aga hoitakse pilku peal, et keelatud sümboolika jääks koju. Läbi aja on inimesed tema sõnul leidlikumaks muutunud. Ka Vene lipu värvides riiete kandmine võib sündmusi arvestades siiski väärtegu olla. 

Varem on 9. mail korraldatud mitmesuguseid avalikke koosolekuid, mis täna on keelatud. «On olnud erinev tähistamine ja mitte Euroopa päeva tähistamine,» viitas Bärenson samale ajale langevale Euroopa päevale, kuid ka Venemaal tähistatavale võidupühale.

«Hukkunute mälestamine on tihti jäänud teisejärguliseks. Pigem on seal keskseks jäänud sõnumid ja meelsus, mis on Eesti riigi iseseisvuse vastane,» rääkis politseijaoskonna juht ja lisas, et igal sellisel juhul arvestatakse ka konteksti. «Kindlasti täna, kes läheb ka Vene lipu värvides dressidega sõjaväekalmistule toetust avaldama, käsitleme me seda rikkumisena,» sõnas Bärenson.

Küll aga on politseiametniku sõnul inimesed läbi aja leidlikumaks muutunud. Näiteks kuidas eristada riiete värvis Serbia ja Vene lipu värve? «Varasemad aastad on näidanud, et Georgi lint – see on tavapärane. Igal aastal tulevad meil ka sellised juhtumid, kus me peame pikemalt uurima ja endale uusi teadmisi hankima,» rääkis ta. 

Küsimusele, kuidas inimesed politsei märkusele reageerivad, nentis Bärenson, et leidub siiski inimesi, kes võtavad kuulda ja võtavad sümboolika ära. «Juhtumeid on erinevaid.»

Keelatud sümboolika kasutamine on väärtegu ja Bärensoni sõnul on selgete asjaoludega võimalik paberimajandus kohapeal korda ajada. Kui aga jääb küsimusi õhku, alustatakse menetlus ja asjaolud selgitatakse aja peale välja. Maksimaalne trahvisumma keelatud sümboolika eest on 2400 eurot või siis arest. 

Kas ja kuidas mängib politsei tänases töös rolli vene keele oskus ning kas seda on politseiametnikel üldse vaja, kuula juba pikemalt saatest! 

Kommentaarid (6)
Tagasi üles