:format(webp)/nginx/o/2025/05/09/16831682t1hb017.jpg)
Politsei on Tallinnas kui ka Narvas väljas suurendatud jõududega. «Kella 16 seisuga on politsei alustanud üle 30 menetluse,» ütles Lääne-Harju politseijaoskonna juht Lea Bärenson.
Politsei kui ka turvafirma on nagu varasematelgi aastatel 9. mail väljas pronkssõduri juures tagamas avalikku korda, et hoida ära rikkumisi.
Täna ennelõunal tõid Vene saatkonna töötajad pronkssõduri juurde pärja. Turvatöötaja peatas nad.
Viking Security valveteenuste valdkonna juht Juhan Aia rääkis, et see oli tavapärane ja ette nähtud toiming.
«Turvatöötaja kontrollis, et pärjal oleks vaid lubatud sümboolika, teavitas juhti saatkonna saabumisest ning andis loa edasi liikuda,» ütles Aia.
Agressorriigi sümboolika on keelatud, aga Venemaa saatkonna pärjal oli see olemas.
«Tegemist on diplomaatilise esindusega. Neil on erisus kasutada oma riigi sümboolikat,» ütles politsei- ja piirivalveameti kommunikatsioonispetsialist Britta Sepp. «Sarnaselt on ka Vene saatkonnahoonel lipp, mis mujal on keelatud,» lisas ta.
Vene saatkonna poolt toodud pärjaga oli seotud ka teine juhtum – süttis Vene lipp. Tuli sai alguse pärja lähedal põlenud küünlast, leek kustutati kiiresti ära ja kellelegi ohtu ei olnud.
Rus.Postimehe reporter Aleksander-Mark Kappi edastas kohapealt, et politsei pidas kaks meest kinni Kaitseväe kalmistu vahetus läheduses.
«Nad pandi politseibussi ja viidi minema. Nende inimeste kinnipidamise põhjus on siiani teadmata. Kumbki ei osutanud vastupanu. Nad lasid end läbi otsida, näitasid oma asju ja istusid rahulikult politseibussi,» edastas reporter.
«Päev on möödunud rahulikult. Esinenud ei ole ühtegi turvaintsidenti,» ütles Aia.
Bärenson tähendas, et Tallinnas on politsei alustanud kuus sümboolikaga seotud menetlust, Ida-Virumaal 14.
8. mai õhtul tuvastas politsei Kohtla-Järvel sõiduki, mille antenni külge oli kinnitatud Georgi lint ja Venemaa lipu värvides lint. Politsei alustas mehe suhtes menetlust ja mees eemaldas lindid, kuid paari tunni möödudes pani ta need tagasi ja keeldus neid eemaldamast. Mees solvas ametnikke ja tema suhtes alustati menetlust ka politseiametniku solvamise tõttu.
«Pronkssõduri juures on käinud inimesi, kes on kandnud keelatud sümboolikat ja lasknud valjult Vene sõjamuusikat. Ida-Virumaal oleme tuvastanud inimesi Georgi lindiga, Venemaa lipuga ja ka punaarmee vormis või autodele on kleebitud Vene armee embleemide kleepse,» ütles ta.
Politseile on omajagu andnud tööd napsised inimesed.
«Oleme pronkssõduri juurest ära toimetanud ja menetluse alustanud alkoholijoobes inimese suhtes, kes avalikus kohas urineeris. Ühelt inimeselt leidis patrull ka väikeses koguses uimasteid,» rääkis Bärenson. «Narvas viis politsei läbi kümme väärteomenetlust seoses avaliku korra rikkumistega, mis on olnud seotud alkoholi tarbimisega avalikus kohas,» lisas ta.
Tallinnas Vase ja Hõbeda tänava ristil peeti kinni ka drooni lennutanud 45-aastane mees. «Kuna kehtib droonilennutamise keeld, siis droon võeti hoiule ja alustatakse menetlus,» selgitas ta.
Pronkssõduri juures oli 35-aastane alkoholijoobes mees, kelle kotis oli plastmasskuulidega relvamakett ja taskunuga. Esemed võeti hoiule.
Politsei ei keela hukkunute mälestamist. Inimesed saavad minna kalmistule, langetada pea, asetada lilled ning mälestada langenuid. Mälestamine peab toimuma väärikalt ehk ilma sümboliteta, mis on seadusega keelatud ja võivad teisi inimesi häirida.
9. mail tähistab agressorriik Venemaa Natsi-Saksamaa üle teises maailmasõjas saavutatud võidu 80. aastapäeva.
Tallinnas on üks suuremaid venekeelseid kogukondi, kes 9. mai tähistamiseks toobki pronkssõduri juurde lilli.
Politsei on edastanud, et keelavad täiendavalt Harjumaal ning Lääne- ja Ida-Virumaal agressiooni toetavate avalike koosolekute korraldamise. Täiendav keeld kehtib kuni 10. maini.