Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

KUKU Aeglane Eesti: miks valiti aeglasem ohuteavituse süsteem

Ohuteavituse sõnum mobiiltelefonis.
Ohuteavituse sõnum mobiiltelefonis. Foto: Arvo Meeks

Eesti on valinud ohuteavituses SMS-süsteemi, mis on aeglasem kui teine süsteem, kuid samas odavam ja jõuab kindlasti telefonidesse kohale. Siseministeeriumi nõunik Kadi Luht-Kallas selgitas Kuku «Hommikuraadios», et otsus sellise süsteemi kasuks tehti aastaid tagasi ning arvestades Eesti rahvaarvu ja ohutaset.

Eesti on enamikust Euroopa riikidest valinud aeglasema ohuteavituse süsteemi ja sõnumi kohalejõudmine sõltub suuresti operaatorite läbilaskevõimest, kirjutas varem ka ERR

Luht-Kallas rääkis, et kui Eesti asutused 2018. aastal alles süsteemi valisid, polnud Eesti ohutase sel hetkel piisavaks argumendiks, kiire alarmeeriva ohuteavituse kasutuselevõtuks. «Me otsustasime võtta kasutusele lühisõnumi, mis on efektiivne ja igaühele jõudev,» rääkis ta. 

Sellega, et aastaid tagasi tehtud otsus oleks läbi kukkunud, nõunik ei nõustu. «Meil ei ole ohuhinnangut, mis ütleks, et meil on täna kindla peale vaja kohe seda lahendust,» viitas ta teistes riikides kasutatavale cell broadcast-süsteemile (CBS), millega saadetakse sõnumeid kõigile piirkonnas olevatele telefonidele.

«Kui meil on ohuhinnang, et meil on vähem kui aasta jooksul reaalselt sõjaline oht, siis me saame väga kiiresti kasutusele võtta cell broadcast'i,» kinnitas Luht-Kallas, lisades, et selle süsteemi püsikulud on võrreldes valitud süsteemiga võrreldes siiski kordades-kordades kõrgemad ja teade ei pruugi kõigile kohale jõuda. 

Pikemalt kahe levinud süsteemi erinevustest ning tulevikuplaanidest kuula pikemalt saatest!

Kommentaarid
Tagasi üles