Skip to footer
Päevatoimetaja:
Marek Kuul
Saada vihje

Üle 2400 inimese osales mobiiliga hääletamise avalikus testimises

Mobiiltelefon. Pilt on illustratiivne.

Täna kell 20.00 lõppes Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) ja riigi valimisteenistuse koostöös läbi viidud mobiiltelefonidele mõeldud e-hääletamise rakenduse prototüübi avalik testimine. Testimise eesmärk oli koguda kasutajatelt tagasisidet rakenduse töökindluse, kasutusmugavuse ning häälte kogumisteenuse toimimise kohta.

Testimises osales kokku 2430 inimest, kellest 1667 olid mehed ja 763 olid naised. Esindatud olid kõik vanusegrupid alates 15. eluaastat. Enim osalejaid oli vanuserühmades 45–54 ja 35–44 – vastavalt 645 ja 631 testijat. Neile järgnesid 25–34-aastased 425 osalejaga. Kõige vähem testijaid oli vanuserühmades 16–17 (29 osalejat) ja 75+ (20 osalejat). Hääle kohalejõudmist kontrollis 204 testijat.

Mobiiliga hääletamist testisid eestlased 29 eri riigist, nende seas Eesti, Soome, Luksemburg, Belgia, Hispaania, Rootsi, Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Šveits, Saksamaa, Norra, USA, Serbia, Austraalia, Poola, Gruusia, Taani, Island, Iirimaa, Holland, Iisrael, Itaalia, Leedu, Läti, Mauritius, Kolumbia, Botswana, Rumeenia ja Türgi.

Avalik testimine võimaldas hinnata rakenduse toimivust eri seadmetes ja kasutajate lõikes ning andis arendajatele väärtuslikku sisendit edasisteks täiendusteks.

Testimisperioodi jooksul andsid tagasisidet üle 1000 kasutaja, kes tõid esile nii positiivseid kogemusi kui ka parenduskohti. Kasutajad hindasid rakendust valdavalt mugavaks, lihtsaks ja loogiliseks, kuid tõid välja ka kohti, mida saaks mugavamaks muuta.

Testimise tulemusel saadud tagasiside koondatakse, analüüsitakse ja seda arvestatakse valijarakenduse edasises arenduses. Avaliku testimise formaat osutus väga väärtuslikuks, kuna andis vahetut tagasisidet otse lõppkasutajatelt – erineva tausta ja tehnilise kogemusega inimestelt.

Testhääletusel avanes kasutajatel võimalus rännata ajas tagasi Eesti ajalukku ja valida üks tähenduslik sündmus, millest nad sooviksid osa saada. Selleks tuli vastata küsimusele: «Kui Sul oleks võimalik minna tagasi Eesti ajalukku, siis millisest sündmusest tahaksid osa saada?» 

Küsimuse all oli kaheksa vastusevarianti, mis toovad esile meie ühise mineviku mitmekesisuse ja tähenduslikkuse:

  • Kaali meteoriidi langemine (u 1500 eKr)
  • Maailma esimese avaliku jõulukuuse toomine Tallinna Raekoja platsile (1441
  • Talurahva jaanipidustused
  • Esimene eesti üldlaulupidu (1869)
  • Eesti vabariigi väljakuulutamine 24. veebruaril 1918
  • Balti kett (1989)
  • Rock Summeri muusikafestival (1988)
  • Erika Salumäe kullasõit Barcelona olümpiamängudel (1992)

Homme, 23. mail kuulutatakse välja, milline neist sündmustest osutus testijate seas kõige populaarsemaks.

Kommentaarid
Tagasi üles