Skip to footer
Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

Tallinna koalitsioon mõraneb? Oravad avaldavad linnapeale survet (12)

Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski.

Tänases linnavolikogu infotunnis pärisid Reformierakonna saadikud linnapea Jevgeni Ossinovskilt (SDE) teravas toonis aru eakate teenusmaja loomise ning lasteaia kohatasu kaotamise kohta.

Ivi Eenmaa (RE) tahtis Ossinovskilt teada, miks ei ole edenenud eakate teenusmaja loomine. «Teie poole on pöördutud vähemalt kolm korda sooviga võtta see teema arutusele. Aga seda ei juhtunud ja selle asemel me saime abilinnapea Karl Sander Kaselt (Isamaa – toim) kirjaliku vastuse, milles oli põlastav ja eitav suhtumine meie ettepanekusse,» ütles Eenmaa infotunnis.

Ta meenutas, et teenusmaja teemaga on tegeldud 2017. aastast.

Ossinovski vastas, et koalitsioonilepingus on kirjas, et taotletakse Euroopa Liidu rahasid teenusmaja loomiseks. «Ja seda me loomulikult teeme,» kinnitas ta. Linnapea ütles, et ka talle on üllatuseks, et see teema on venima jäänud ja kindlasti tuleb sellega edasi minna.

«Ma olen siin volikogus juba vana olija ja seekord ma tundsin esimest korda, kuidas koalitsioonipartner suuremasse koalitsioonipartnerisse nii põlastavalt suhtub. Kui see tõesti on nii, et Reformierakonna arusaamad linna valitsemisel midagi ei tähenda, siis mis te arvate, kuidas need otsused mõjutavad koalitsiooni tervist? Täna on näiteks Karl Sander Kase umbusalduse avaldamine ja ma tean mitmeid inimesi, kes sellega kaasa läheksid,» lausus Eenmaa.

Reformierakondlane Ülle Rajasalu tõstis nii infotunnis kui volikogu istungi alguses üles lasteaia kohatasude kaotamise teema.

«Linnaeelarvele täiendavalt veel pea kümne miljoni euro suuruse kulu võtmine ei ole võimalik ilma mõnest teisest kulust loobumiseta või ilma täiendavate tulumeetmeteta. Linnavalitsuse Reformierakonna, Isamaa, Eesti 200 ja sotsiaaldemokraatide delegatsioonid leppisid kokku, et lisaeelarve on selline, nagu ta teie ees on,» vastas Ossinovski Rajasalu küsimusele.

«Loomulikult on võimalik ka linna finantsjuhtimise dokumentidesse poliitilisi deklaratsioone sisse kirjutada, aga ma soovitaksin selleks kasutada pigem erakondade valimisprogramme. Loomulikult saame me kõik minna õige pea Tallinna elanike ette, raporteerida, mida me nelja aasta jooksul ära oleme teinud ja küsida mandaati uutele või ka vanadele veel realiseerimata mõtetele, mida siis juba 2026. aasta kontekstis on võimalik realiseerima hakata. Kas ma pean võimalikuks lasteaia kohatasu kaotamist näiteks septembrikuust ehk kuu aega enne järgmisi valimisi? Ma ei arva, et see oleks vastutustundlik linnaeelarve suhtes ilma täiendavate tulude toomiseta,» ütles Ossinovski.

«Linnaeelarvest leiti raha puude istutamiseks peredele, aga samas ei leita raha lasteaia kohatasu kaotamiseks, kui loogiliseks te peate sellist käiku,» küsis keskerakondlane Miroslav Berezovski.

«Keskerakondlasena ma ausalt öeldes prooviks sel teemal vähem sõna võtta. Kui me 2021. aasta oktoobris pidasime koalitsioonikõnelusi ja sotsiaaldemokraadid soovisid vähendada lasteaia kohatasu, siis Keskerakond oli sellele printsipiaalselt vastu, öeldes, et seda pole vaja teha, et vanemad on nõus maksma ja et see on korralik tuluallikas,» vastas Ossinovski. Ta lisas, et see, kuidas Keskerakond pärast opositsiooni siirdumist on hakanud kohatasu kaotamist nõudma, on väga küüniline ja piinlik.

Rajasalu rääkis ka volikogu istungi alguses, et lasteaia kohatasu kaotamine on olnud tema valimislubadus ja Reformierakonna ettepanek. «Meie arvame, et lasteaia kohatasu kaotamine tänavu septembrist läheb maksma kolm miljonit eurot. Kuna linnavalitsus leidis sama suure summa puude istutamiseks, siis me peaksime täna otsustama, kas lapsed või puud,» rääkis Rajasalu.

Tallinna volikogu istung algas kell 16 ja selle esimene päevakorrapunkt on Tallinna lisaeelarve, mis ei näe ette lasteaia kohatasude kaotamist.

Kommentaarid (12)
Tagasi üles