:format(webp)/nginx/o/2025/06/03/16892326t1h8e2f.jpg)
- Uudne välihaigla saab esimesed ristsed rindel Donetski oblastis.
- Eestlaste leiutis läbib Ukraina kaitseministeeriumi sertifitseerimist.
- Minihaigla ehitanud Respo Haagised töötab juba uue projektiga.
Endine rindemeedik Erko Laidinen teeb koostöös Respo Haagistega Ukraina üksustele haavatud sõdurite aitamiseks mõeldud mobiilseid stabiliseerimispunkte, millest esimene anti täna üle ühele dessantbrigaadile.
Tegemist on haagisele ehitatud konteineriga, kus kaks-kolm arsti mahuvad kümnel ruutmeetril korraga abi andma ühele haavatud sõdurile. Selle suurim pluss on, et seda paaritonnist stabiliseerimispunkti saab vajadusel üsna kiiresti mujale liigutada. Näiteks kui asukoht pole enam ohutu pideva pommitamise või ligineva vaenlase pärast.
«Ukraina polnud varem treileriusku, aga nüüd on,» ütles Laidinen, tutvustades hiljuti Postimehele Tartumaa ettevõttes AS Respo Haagised valminud stabiliseerimispunkti, mille ta nüüd isiklikult andis üle Ukraina armee 79. dessantründebrigaadile haavatud võitlejate päästmiseks. Brigaad sõdib praegu ühes kuumemas rindelõigus Donetski oblastis Pokrovski linna ümbruses.
Virumaalt pärit Laidineni jutust on aru saada, et väga hoolikalt, peale kuid kestnud katsetusi on detailideni läbi mõeldud, kus paikneb konteineris meditsiiniaparatuur ja muu inventar.
Klaaskiust laminaatseintega konteineris on konditsioneer, leedvalgustid, kütteseadmeks diiselpuhur, külmik doonorivere ja vereplasma hoiustamiseks ning vajalikud panipaigad – kiirabiautodest tuttavad spetsiaalsed riiulid-kapid-taskud. Ruumi kokkuhoiuks on termoisoleeritud kahesajaliitrine veepaak paigutatud haagise põhja alla. Elektrit toodetakse inventergeneraatori ja päikesepaneelidega, olemas on 2600-vatine akupank.
Teisisõnu on tegemist täiesti autonoomse välitingimustes kasutatava haavatute vastuvõtupunktiga, mida Ukraina armees nimetatakse stabiliseerimispunktideks.
Kõik on Laidineni sõnul projekteeritud ja ehitatud täpselt nii, et mobiilne stabiliseerimispunkt oleks võimalik mõne minutiga töövalmis seada ning et see oleks praktiline ja vastupidav.
Tänastes droonisõja tingimustest asub selline stabiliseerimispunkt tavaliselt varjatud positsioonil 10-15 kilomeetri kaugusel lahingujoonest.
Respos valmistatud täisvarustuses mobiilse esmaabipunkti hind jääb 20 000 euro kanti.
Mobiilse stabiliseerimispunkti idee peale tuli Laidinen suheldes ühe Ukraina abiorganisatsiooniga, kes palus tal aidata esmaabi andmiseks ümber ehitada päevi näinud ja vaevu liikunud kaubik. «Rahaliselt olnuks selle korda tegemine sama kallis kui täiesti uue treileri ehitamine, kusjuures neil oli kogu vajaminev varustus juba olemas,» rääkis Laidinen.
Ta otsustas ise ehitada ratastel minihaigla. Selles kulusid ära ise kaks aastat Ukrainas rindemeedikuna töötanud Laidineni kogemused, kümnete Ukraina armee üksuste sõjaväemeedikute tähelepanekud ja soovitused kui ka tsiviilmeedikute näpunäited.
Laidineni sõnul on midagi eestlaste mobiilse stabiliseerimispunkti sarnast proovinud Ukraina sõjaväe tarbeks ehitada ka ukrainlased ise, kuid hoolimata heast ideest pole need osutunud sama edukaks kui eestlaste tehtu.
«Nende võimekus oli teha kaks tükki kuus käsitööna ehk kodukootud vahenditest ja autotreileri peale, mistõttu kujunes lõpphind meie omast kaks korda kallimaks,» rääkis Laidinen.
Samadele Ukraina tegijatele pakkus Eesti pool ka koostöövõimalust – kodumaisel kapitalil põhinev Respo oleks valmistanud sobivad haagised ja Ukraina poolel tulnuks nendele lisada vajalikud seadmed –, kuid jutust kaugemale ei jõutud.
Üleskutse
Nõudlus ASis Respo Haagised tehtavate mobiilsete stabiliseerimispunktide ehk välihaiglate järele on Ukrainas suur, kuid sugugi mitte kõik üksused pole võimelised neid soetama.
Erko Laidinen kutsub üles toetama Eestis toodetud välihaiglate valmistamist ja kohaletoimetamist koostöös Eesti MTÜga United Delivery Mission. Annetusi saab teha United Delivery Missioni kontole EE607700771007795362. Kindlasti tuleb annetusele lisada juurde märgusõna «välihaigla».
Äsja Dnipros üle antud meditsiinihaagise järel on ukrainlased tellinud eestlastelt veel teisegi samasuguse. Huvi on tundnud aga juba paljud üksused ja neid aitavad organisatsioonid.
Praegu läbib eestlaste mobiilne stabiliseerimispunkt Ukraina kaitseministeeriumi sertifitseerimist.
Huvi on tuntud ka Eestist. Respo Haagiste müügidirektor Risto Laan ütles, et temale teadaolevalt testiti välihaiglate kasutamist ka viimase suurõppuse Siil raames. «Tegelikult oleks hea, kui ka meie tooteid saaks praktikas siin kasutada,» ütles Laan. «Praegu meil sellisel tasemel suhtlust Eesti kaitseväega veel ei ole.»
Näiteks Soome kaitseväele on 35 aastat eri otstarbega haagiseid ehitanud Respo teinud juba spetsiaalse haagissoojaku, mida praegu testib üks drooniüksus.
:format(webp)/nginx/o/2025/06/03/16892352t1hd18c.jpg)
Erko Laidinen rääkis, et vajadusel saab selliseid esmaabi-haagiseid Ukrainas kasutada ka rindelähedastes asulates liikuvate perearstikabinettidena. Tingimused meditsiiniabi osutamiseks on rindeäärsetes piirkondades kehvad, ent abivajajatest seal puudust ei ole.
Respo soojakute müügijuhi Siim Salumäe kinnitusel käib neil praegu töö ka sarnase, tsiviilisikutele mõeldud meditsiinihaagise arendamisega. «Röntgenkiirguse kindlad seinad, eraldi ruum assistendile, väike oote- või läbivaatusruum,» kirjeldas Laidinen selliste kabinettide eripärasid ja lisas, et mõeldud on samuti eakatele, kelle liikumise hõlbustamiseks on eraldi metallist trepid ja kaldtee.
Video esimese välihaigla üleandmisest Dnipros: