/nginx/o/2025/04/04/16754860t1hef92.jpg)
Täna otsustas Riigikogu 89 poolt ja 1 vastuhäälega väljuda Ottawa konventsioonist, mis keelustab jalaväevastased miinid, kirjutab riigikogu liige Peeter Tali (Eesti 200) ühismeedias.
Tali sõnul on riigikogu liikmed saanud kümneid e-kirju, kus inimesed on palunud, et Eesti Ottawa konventsioonist ei väljuks. «Ma ühtepidi saan nendest tulundus- ja mittetulundusühingute esindajatest aru, aga teistpidi julgeolekuolukord, milles me täna oleme, on muutunud. Ja paraku ei lähe see mitte üks raas paremaks,» lausus ta.
Kui Eesti otsustas Ottawa konventsiooniga liituda, siis Tali sõnul võis tunduda, et ajalugu on läbi, nagu kirjutas filosoof Francis Fukuyama. «Täna on Fukuyama ise tunnistanud, et kahjuks ta eksis. Ja kui me oleme midagi otsustanud, aga olukord on vahepeal muutunud, siis me peame olema valmis ka ümber otsustama,» ütles ta.
Tali märkis, et Eesti peab jätkuvalt pingutama, et siinsed inimesed oleksid kaitstud ning sõda kunagi meie riigini ei jõuaks. «Seepärast oleme me ühe asjana kaitsekulutuste tõstmise kõrval kokku leppinud oma liitlastega, et me ehitame Balti kaitsevalli. Iga lahingukooli ja sõjakooli lõpetanu teab, et kaitserajatistel ei ole mingisugust mõtet, kui neid ei kaitsta miiniväljadega ja miinivälju ei kaitsta omakorda tulega, et neid miinivälju ei oleks võimalik demineerida,» lausus ta. «Meie rahvas on väike ja meie kaitsevägi on väike ning just seepärast peame kasutama kõiki võimalusi: ebastandardseid lahendusi, standardseid lahendusi, kõrgtehnoloogiat ja muidugi metsikut kaitsetahet,» lisas Tali.
Riigikogu liige tunnistas, et jalaväevastaste miinide mitte kasutusele võtmise osas oleks ta ettevaatlik. «Ei, vastupidi, peame jalaväevastaseid miinid ka soetama või veel parem panema ise tootmise püsti. Sest kui suuremad riigid lisaks Lätile, Leedule, ka Poola ja Soome teevad seda, siis ka meil peab olemas olema oskusteave ja me peame olema võimelised miine kiiresti ning suurel hulgal tootma,» märkis ta. «Iga sõjaline heidutus on ühtpidi nagu pokkerimäng. Aga vaadake, kui teil ei ole kaarte käes, siis ei saa ju pokkerit mängida. Kaardid peavad käes olema. Ja kui me isegi ütleme, et kuidagi teha siin midagi pehmemaks, siis ega GRU kindralid ja polkovnikud nagunii meid ei usu,» ütles Tali.
Tema silmis peab Ottawa konventsioonist lahkudes valmis olla miinide tootmiseks ning jalaväelaste treenimiseks. «Kui idanaaber peaks tegema valearvestuse ja alustama sõda, siis on lahingutandril kindlasti igasuguseid jalaväevastaseid vahendeid, ka jalaväevastased miine. Peame nagunii selleks valmis olema. Venelased kasutavad jalaväevastased miine Ukrainas sõja algusest peale. Ukrainlaste vasturünnak takerdus 2023 aastal just ülitihedalt mineeritud Surovikini liini,» lausus ta.
Tali sõnul on Ottawa konventsioonist lahkumisel kolm peamist eesmärki: kindlustada Eesti kaitsevõime, näidata maailmale meie riigi otsustavust ning saata sõnum Venemaale, et neil ei tuleks pähe mõtet kunagi Eestit sõjaliselt rünnata.