Skip to footer
Päevatoimetaja:
Emilie Haljas
Saada vihje

Miinimumpalga tõus raskendab noorte pääsu malevatesse (1)

16-aastane Marili Alliksaar läheb suvel Õnnemaa noortemalevasse, kus tema töökohaks saab Eesti Põllumajandusmuuseum.

Peagi alustavad üle Eesti taas tegevust suvised õpilas- ja noortemalevad, kus vähemalt 13-aastased saavad teenida taskuraha ja üheskoos üht-teist põnevat ette võtta.

Ülenurmest pärit Marili Alliksaare (16) sõnul saab malevas lisaks taskuraha teenimisele ja töökogemuse omandamisele koos eakaaslastega aega veeta ja uusi sõpru leida.

Sel suvel on ta malevasse juba kolmandat korda minemas. Esimene kord oli Õnnemaa noortemalevas 2022. aastal, kui oli 14, ning ta osales seal ka aasta hiljem. Tänavu Õnnemaa noortemaleva kuulutust nähes otsustas ta jälle sinna kandideerida, sest malevast on jäänud head mälestused. «Mulle meeldivad ühised väljasõidud ja tegevused nädalavahetustel, kui koos midagi ette võtame. Minu arvates annab malevas osalemine hästi palju julgust juurde ning õpetab ja arendab meeskonnatööd,» lausus Alliksaar.

Töötasuga on neiu oma sõnul rahule jäänud, seekord kavatseb ta selle kõrvale panna, et saaks tulevikus kuhugi investeerida.

«Noortel tasub minna malevasse, et veeta suvi meeldejäävalt, saada uusi sõpru ja kogemusi, teha midagi kasulikku ja teenida endale taskuraha,» ütles neiu.

Tallinna rühmad on populaarsed

Sihtasutuse Õpilasmalev ehk Tallinna õpilasmaleva juhataja Külli Tatteri sõnul täitusid linnasisesed rühmad esimese kümnekonna minutiga ja linnavälised paari tunniga. Kokku laekus 15-10aastastelt noortelt 800 malevakohale umbes 2000 ankeeti.

Registreerimine Tallinna Õpilasmalevasse käis kiiruse peale ning erinevalt teistest malevatest ei viida noortega läbi töövestlust. Tatter ütles, et tegu on teadliku otsusega: «Eelduseks ei pea olema hea suhtlemisoskus. Meie malevasse on ka oodatud ka need, kes tavapärase kandideerimise korral ehk tööle ei saaks – püüame arendada nende suhtlemis- ja sotsiaalseid oskusi.»

Tööandjate leidmine on Tatteri hinnangul üldiselt päris keeruline, sest miinimumpalga tõusu tõttu ei taheta noortele nii palju maksta. Teine mure on see, et kuna malevarühma suurus algab kümnest noorest ja malev kestab vähemalt kaks nädalat, ei pruugi kõigile nii pikaks ajaks tööd leida.

«Tallinna malevlaste peamisteks tööandjateks on linnaosavalitsused, linna enda või linna alla kuuluvad asutused, aga ka mõned eraettevõtjad,» rääkis Tatter. «Paljudega teeme koostööd juba aastaid.»

Tööülesanded olenevad rühmast, mille noor on valinud, kuid enamasti on tegu heakorratöödega ja seal makstakse 5,31 eurot tunnis (bruto). 13-15aastased teevad tööd neli ja 15-19aastased enamasti kuus tundi päevas.

Tatter lisas, et Tallinna Õpilasmaleval on välja kujunenud oma traditsioonid ja mängud. «Noorte tegevused on hästi läbi mõeldud, et nad saaksid esimese töökogemuse ning võimaluse arendada suhtlemisoskust ja meeskonnatööd,» mainis ta.

Kambja vallal oma noortemalev

Noorte huvi maleva vastu on suur ka valdades. Õnnemaa noortemaleva ja MTÜ Õnnemaa juhataja Kersti Leisi sõnul sõltub osalejate arv suuresti sellest, kui palju töökohti noortele leitakse. Sel aastal oli kandideerijaid 46 ja tööd saab 40 13-16aastast. Malevlaste hulgas on ka neli Ukraina noort.

Kandideerijad pidid täitma registreerimisvormi ja tooma välja, miks nad soovivad malevasse tulla, pärast seda tehti nendega töövestlus.

«Meie noored on seni malevas hästi hakkama saanud,» ütles Leis. «Paljud lapsevanemad on öelnud, nad ei oleks osanud arvatagi, et nende lapsed on nii tublid. Ka tööandjad on rahule jäänud.»

Kuna Õnnemaa noortemalevas osalevad 13-16aastased, siis kestab nende tööpäev neli tundi ja tunnitasu on 5,31 eurot (bruto). Malev koosneb kahest seitsmepäevasest vahetusest, et sellest saaks osa võimalikult palju noori.

Töötada saab näiteks klienditeenindaja või maleva enda köögi abilisena, meenete valmistajana, aga ka heakorratöid või laudatöid tehes. Samuti uue õppeaasta eel koolimaja korrastades ning lasteaia mängualadel pinke puhastade ja värvides.

Leisi sõnul saavad paar tublimat kokandusklubi liiget töötada seekord koos noorsootöötajaga köögis, kus valmistavad süüa teistele malevlastele. See võimalus tekkis noorte enda soovil.

«Oleme siin vallas juba nii pikalt tegutsenud, et tööandjad teavad ja usaldavad meid. Vallaga käivad läbirääkimised, et saaks järgmisel aastal veel rohkem noori malevasse võtta,» lausus Leis.

Malevasuve lõpetab 12.-14. augustini toimuv Eesti õpilasmalevate kokkutulek, kuhu kogunevad kõik malevlased üle Eesti.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles