:format(webp)/nginx/o/2025/06/09/16910676t1h8e3d.jpg)
Tallinna strateegiakeskuse tellitud uuring näitab, et taskukohaste eluasemete vähenemine on kasvav probleem, millega linnavõim peaks tegelema enne, kui see üle pea kasvab.
Tartu Ülikooli ja Eesti Kunstiakadeemia teadlaste koostatud uuringu «Tallinna taskukohase eluasemepoliitika arendamise võimaluste analüüs» kohaselt on eluase taskukohane, kui selle hind, üür ja igakuine kulu võimaldab leibkonnal elada piisava kvaliteediga kodus, ilma et see koormaks liigselt nende eelarvet.
Uuringu töörühma juht, Tartu Ülikooli linnageograafia kaasprofessor Anneli Kährik ütles, et uuringu läbiviijad ei taha tõmmata selget rahalist piiri, millest alates on eluase taskukohane. «Kõigepealt uurime seda, mis hinnaga on võimalik eluaset osta ja mis hinnaga üürida. Seejärel võrdleme seda leibkondade keskmise sissetuleku tasemega. Ja kui võrdleme seda suhtarvu läbi aastate, siis näeme trendi, kas eluaseme taskukohasus väheneb, on stabiilne või paraneb,» selgitas Kährik.
«Uuringust on selgelt näha, et Tallinna kinnisvaraturul on noorte sissetulekute ja eluasemekulude vahelised käärid kordades suuremad kui nende vanematel samas vanuses. See tähendab, et noortel on järjest raskem iseseisvalt oma esimene kodu soetada – mitte oma valikute või tegemata pingutuste tõttu, vaid tingimustes, kus eluasemekulud on kasvanud oluliselt kiiremini kui sissetulekud,» ütles Tallinna linnaplaneerimise valdkonda juhtiv abilinnapea Madle Lippus (SDE).
Tallinn ei vaata pealt
«Tallinn ei kavatse jääda pealtvaatajaks, vaid tulemuste põhjal tuleb kiirelt hakata otsima ka lahendusi. Koalitsioon on kokku leppinud eluasemepoliitikate põhimõtete koostamises ning selle ülesande tähtaeg on august. Uuring telliti just nende põhimõtete ettevalmistuseks,» lausus Lippus.
Koalitsioon on kokku leppinud eluasemepoliitikate põhimõtete koostamises ning selle ülesande tähtaeg on august.
Tallinna abilinnapea Madle Lippus
Uuring näitab, et Tallinna eluasemeturg on jõudnud kriitilisse punkti: eluasemete hinnad, üürid ja igakuised kulud kasvavad kiiremini kui elanike sissetulekud. Hinnakäärid on suured nii ülejäänud Eestiga kui ka linnaosade vahel. Taskukohase eluaseme kättesaadavus on üha suuremale hulgale tallinlastele muutunud probleemiks, eriti noortele ja madalama sissetulekuga leibkondadele.
Uuringu järgi peaksid pealinna eluasemehinnad olema kolmandiku võrra madalamad, et vastata taskukohasuse tingimustele. Praegu on Tallinnas taskukohase hinnaga vaid viiendik korteritest ja taskukohase üüriga kolmandik üürikodudest.
Eluasemekulud koormavad 14 protsenti tallinlastest ehk ligi 32 000 leibkonda, kelle eluasemekulud ületavad 40 protsenti kuusissetulekust. Kõige haavatavamad on madala sissetulekuga pered, kellest ligi iga kolmas on eluasemekuludega koormatud. Sellised on umbes 22 700 leibkonda.
Mäed on taskukohasemad
Uuring toob välja, et taskukohased elamispinnad on koondunud peamiselt Lasnamäele ja Mustamäele. See raskendab sobiva suuruse ja hinnaga eluaseme leidmist ning süvendab ruumilist segregatsiooni, millel on negatiivne mõju sotsiaalsele sidususele kui ka linnaruumi kvaliteedile. Taskukohaste eluasemete puudus vähendab pikemas vaates ka linna konkurentsivõimet.
Samal ajal jagatakse inimestele igal pool rahatarkust, et tuleb investeerida ning kõige kindlam on paigutada raha just kinnisvarasse ja sellega teenida. Uuringu läbiviijate sõnul on kinnisvarasse investeerimine kindlasti tark tegu. «Kui investeerimine käib ilma suurte hinnatõusudeta, siis ühed investeerivad, teised üürivad ja meil ei ole suuri taskukohasuse probleeme. Hispaanias põhjustab probleeme just lühiajaline rent, mille puhul me räägime elamute kaubastamisest, seal olid korterid varem kodud, nüüd on need kaubad. Seal on probleemiks lühiajaline üürimine. Pikaajaline üürimine on väga mõistlik ja me peaksime vaatama, kuidas seda korraldada, et see ka taskukohane oleks,» selgitas Tartu Ülikooli linna- ja rahvastikugeograafia professor Tiit Tammaru.
Korterite lühiajaline rent on tekitanud probleeme ka Tallinna vanalinnas. Sellele loodetakse lahendust peatselt vastuvõetavast vanalinna arengukavast.